Kars’ta yerey analizi yaptıran müstahsil gübreden artırım edecek

KARS’a kazandırılan ‘Toprak Analiz Laboratuvarı’ ile üreticiler hem zirai verimliliği arttıracak hem bile gübreden artırım edecek. Laboratuvarda analiz edilecek topraklara ekilecek kitap ve kullanılacak gübreler, raporla kayıt altına alınacak.

‘Toprak Çözümleme Laboratuvarı’, Digor ilçesinde Digor Ziraat Odası Başkanlığı’nın düzenlediği törenle hizmete açıldı. Törene TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı AK Fırka Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, SELIM Parti Kars Milletvekili Ahmet Aslan, Digor Kaymakamı Orhan Gazi Karakaş, İl Genel Sedir Başkanı Utkulu Çanak Yalayıcı, Ekincilik ve Orman İl Müdürü İbrahim Altıntaş, Türkiye Tarım Odaları Birliği Umumi Heyet Üyesi ve Gün Doğusu Küçük Asya Havza Sorumlusu Kars Ziraat Odası Başkanı Ihtiyaç Ertaş, Digor Ekincilik Odası Başkanı İsmet Hagi ve davetliler katıldı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, kurdele kesip laboratuvarı hizmete açan protokol üyeleri, icraat hakkında Kültür Faziletkâr Mühendisi Himmet Eltutmaz’dan vukuf aldı.

‘ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’TBMM Ekincilik, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı SELIM Parti Kars Saylav Prof. Dr. Yunus Tığ, “Bütün Kars, üste Kuzeydoğu Rum, biliyorsunuz tarıma dayalı. Yani tarımı ne büyüklüğünde iyi yapabilirsek hayvancılığımız o büyüklüğünde güzelce olacak. Oradan cebimize mülk girecek, hayat standardımız yükselecek, çocuklarımıza ve geleceğimize elan gösterişli ulama yapabilecek kazancımız olacak. Toprağımızı, ilçemizi, köyümüzü seveceğiz ve üretmeye devam edeceğiz. Kırsalda ve köyde durup ürettiğimiz sürece birlikte ülkenin özge kalanı elan birlikte gözümüzün içine bakacak. Niye? Anlamak, üretim ve üreten bulunmaz ve bu köylülük, kırsallık anca öğrenilebilecek benzeri madde değil. Bin yıldır atalarımızın, öğrendiklerini bize aktara aktara bugüne getirdikleri, tarladan, tapandan, ziraatten, üretimden var olunan insanlarız. Yani siz çok kıymetlisiniz. Mühendis, baytar hekim, kültür mühendisi da yetiştirilebilir amma kalın kafalı yetiştirilemez. Nesillerden süzüle süzüle gelen bin yıllık deneyim, iş var. Nedeniyle kırsalda sürdürmek değme zamankinden nadir. Özellikle bu pandemide ve komşularımızda, coğrafyamızda olan savaşlarla bunu bütün dünya anladı” diyerek konuştu.’TOPRAĞIN İHTİYACINI ANLATACAK’Tarımsal birikimlerin değerine dikkat çekici Kılıç, “Toprağı çokça kullanıyoruz. Nüfusumuz arttı, artık tayyetmek istiyoruz. Bire Bir alandan artık ürün yolmak istiyoruz. çıktı yemek, beslenmek ve tüketmek istiyoruz. Acun üstelik tüketim çılgınlığı içerisinde diyorsunuz amma yerey bire bir. Arpalı köyündeki muhtemelen, Digor’daki muhtemelen ve hep ülkemizdeki mahsus. Bu artmıyor ayrıca ne efsus ki seçkin dönüş azalıyor. Peki bu mütenakıs topraklardan eski verimlerimizi henüz ziyadesiyle alabilmemizin yolu hangi? Onun bizden ne istediğini ihata etmek. İşte bu laboratuvar toprağın neye ihtiyacı olduğunu, bizden hangi istediğini hangi vermemiz gerektiğini anlatacak arz yetişkin gelgel olacak” dedi.’AMACIMIZ, OLABİLDİĞİNCE ELAN ORGANİK TARIM YAPMAK’

Toprak Çözümleme Laboratuvarı’nın Kars, Ardahan, Iğdır ve Veca illerinde yegâne olma özelliği taşıdığını anlatan Tarım Yüksek Mühendisi Emek Eltutmaz ise “Burada Tarım ve Orman Bakanlığı’nın makul gördüğü programındaki analizler PH, EC, uzvi madde, kireç, fosfor ve potasyum analizlerini yapacağız. Bize topraklarını getiren çiftçilerimize çözümleme sonucunda tıpkısı tabir hazırlayacağız, ne yer için hangi yer amacıyla hangi yayın ekmeleri gerekir, ne tezek kullanmaları gerekir? Bunun üzerine çiftçilerimizi bilinçlendirmeye çalışacağız. Bizim amacımız topraklarımızın kimyasal girdilerle kötülük görmemesi, bu zararın elan organ indirilmesi, olabildiğince daha uzvi tarım yapmamız. Topraklarımızın ölmemesi ve gelişmesi amacıyla çalışacağız” diye niteleyerek konuştu.Share: