“Karye öğretmeni olma” hayalleri Ağrı’da gerçekleşti

Ağrı’nın Kabza ilçesine merbut Otluca Köyü İlkokulunda memur 3 karı öğretmen, fon ettikleri üzere köydeki çocuklara okulu sevdirmek ve yararlı olabilmek amacıyla çalışıyor.

Sınıf öğretmenleri Balıkesirli Mutluluk Cak ve Adanalı Fatma Saika ile Ordulu ana sınıfı öğretmeni Nazan Erdaş, ortak olan “köyde fariza etme” hayalleriyle geçmiş atama yerleri olan Otluca Köyü İlkokulunda buluştu.

İlçe merkezinden servisle er saatte geldikleri köy okulunu soğuk günlerde soba yakarak ısıtan kadın öğretmenler, kışın ağır sıklet geçtiği bölgede öğrencilerini sıcak dersliklerde karşılamanın uğraşını veriyor.

Dersler dışında muhtelif baziçe ve etkinliklerle öğrencilerine okulu sevdirmeye müteharrik öğretmenler, çocuklara sunma ferah şartlarda eğitim bilimi yüklemek amacıyla çabalıyor.

Alışık olmadıkları kırsalda istekle fariza yapıyorlar

Velileri mülakat edip öğrencilerin eğitimleri hakkında bilgilendiren öğretmenler, elan evvel yaşamaya menus olmadıkları kırsalda severek fariza yapıyor.

Okul müdürü ve dershane öğretmeni Saadet Cak, AA muhabirine, 3 yıldır evvel görev yeri olan okulda öğrencilere eğitim verdiğini söyledi.

45 öğrencisiyle öğüt dışında çeşitli etkinlikler de yaptıklarını anlatım fail Cak, şöyle konuştu:

“Üniversite okurken, mezun olduğumda seçme zaman köy okulunda fariza beğenmek istiyordum. Öğrencilerin hayalini yapmak güzeldir. Bir Nice öğrencimizin hayalini gerçekleştirdik. Bu yüzden köy okulu benim amacıyla muhteşem. Bire Bir öğrencimizin pamuk şeker hastalığı hayali vardı. Tadını çok zül ediyordu ve ömründe tek yememişti. Pamuk şeker hastalığı makinası alıp okulumuzda cehre şeker şenliği yaparak bütün öğrencilerimize bunu ağırlama ettik. Apayrı bire bir bala birlikte ‘waffle’ düşkünlük ediyordu. Waffle şenliği yaptık ve füru çokça eğlendiler. Eğlenerek öğrendik ve bunu gayrı derslerimizle bütünleşmiş ettik. Haber bilgisi ve hayat bilgisi derslerinde besinlerimiz üstüne üretimden tüketime konusunu işleyerek bitmeme ettik.”

Cak, köyde karı ziyaretleri yaptıklarını, velilerin üstelik sıkça okula geldiğini anlatarak, “Bizi çok iyicene karşılıyorlar. Evlerine gittiğimizde kapılarını açıp sofralarını kuruyorlar.” dedi.

“Soba yakmayı burada öğrendik”

Soba yakmayı köyde öğrendiğini dile getiren Cak, “Henüz geçmiş soba yakmayı bilmiyordum. Buraya geldikten sonra lüzum köylülerimizden icap lazım çocuklarımızın desteğiyle öğrendik. Zorlandığımız noktalarda velilerimiz ve öğrencilerimiz bize bindi oluyor. Arz iri hayalim öğrencilerimin hayalini henüz aşkın gerçekleştirmek ve onların dolgunca bire bir çığır sahibi olduğunu görebilmek.” diye niteleyerek konuştu.

Öğrencilerinin çokça kudretli olduğunu vurgulayan Cak, “Ben Ağrı’yı ve burayı düşünülerek yeğleme ettim. Tutak’ta elden bu köy okulunu yazdım. Çokça istiyordum ve isteğim oldu. Şita çok gösterişli geçiyor. Sabık sene mart ve april aylarında burada kar gördük. Us kalınlığı boyumuzu geçiyordu. Yaşadığım memlekette on paralık kar yağmaz. İlk posta burada kar gördüm. Kışın öğrencilerle kar topu topu savaşı yapıp kızaklarla kayıyoruz. Temas şeyi coşku haline getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğretmen Fatma Yıldırım da köy okullarındaki çocukların kendilerine ihtiyacı olduğunu ve onların ufkunu fora etmek amacıyla ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını aktardı.

Nazan Erdaş de bu sene Otluca’üstelik göreve başladığını, karye okulunda çalışmaktan mutlu olduğunu söyleyerek, öğrencilerini sunu bereketli şekilde geleceğe hazırladığını belirtti.

Share: