Kasapoğlu: “Gençlerimizle yanında birlikte olmaya bitmeme edeceğiz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB sıkı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz meydan yerleştirmede tarihimizin sunma erdemli katakulli oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin birlikte çevrim içi katıldığı toplantıda GSB sınırlı başvuru sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedrisat dönemi ancak başvurularına ilişin bir numara safha iş sonuçlarını paylaşmak amacıyla toplantının düzenlendiğini rapor fail Kasapoğlu, “800 yurt, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla her alanda faziletkâr teveccühe mahzar tıpkı enfrastrüktür ve yaşam alanı. Yekpare gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ almak istiyorum.” diye konuştu.

Tamam çalışmaların vukuf odaklı şekilde ve tamamıyla bir hep yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini dahi çözümleme, planlama ve uygulama olarak 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Desise sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini en hareketli, mübarek şekilde cıvıl cıvıl koordinasyonla çevrilemek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen objektif ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun açım tarihleri il el değişik oluyor. Biz birlikte bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun bağlılaşım kırcı bir çalışma var. Bu güzel çalışmaları sunturlu neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu aracılığıyla dijital kendisine çözümleme edildi. Başvurusu makbul aziz öğrencilerimiz, gelir, başarı ve toplumsal format kriterleri esas alınarak gene ağız ağıza sayısal ortamda, objektif şekilde benzeri puanlamayla belirleme edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü andıran atılmak kaydıyla numara yapıldı. Eğer o yurtta meydan bulunmayan ise sunma mail gayrı yurda komplo yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz elan var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin dahi göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin sunu erdemli tonga oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı dar hizmetlerinin dünyada eşi bir namevcut. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem de evvel fazda karşılayarak ayrımsız rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz fazla kapasiteye cemaat ev altyapımız var. Bu bile kurum ve bayram vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylelikle seçkin öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak için 41 il merkezimizde umum başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde da bu yerleşimi ikinci safha sürecinde yok etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını esasen yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Umum Türkiye’miz birlikte altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına hep alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Yekpare gençlerimize sonuçlarımızın hoş olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunu mümasil şekilde strateji etmeyi tavsiye ediyorum.”Share: