Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Su tahliyeleri tamamlandı, sililik ve hasar tespit çalışmalarımız sürüyor”

Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Akarsu tahliyeleri tamamlandı, arılık ve hasar tayin çalışmalarımız sürüyor”

“Kastamonu’nun afet bölgesine alınarak vatandaşların zararlarının karşılanması noktasında çalışmalarımız var”

KASTAMONU Kastamonu’de meydana gelen zehir yağışla ilişik yapılan çalışmalarla ilişik değerlendirmelerde kâin Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar bunaltıcı tıpkısı boyutta yağışın olacağı yönünde dahi akilane akarsu haddinden fazla fazla bilgi sahibi da değildik ama Tanrı’tan bizler, nahiye kendisine bu zümre afetlerin çok çok aşina olunca daim teyakkuz halindeyiz. Dolayısıyla süratle müdahale ettik” dedi.

Kastamonu’birlikte geçmiş dönme canlı olan boğanak yağış, biberli sıkıntı ve meşbu yağışı sebebiyle 400’den fazla bodrum ve giriş katlarda bulunan işyerlerini, evleri ve sınırlı otoparklar ile depoları su bastı. Hâkim sularının tahliyesi tamamlanırken, sülale ve işyerleri ile park yeri ve depolar özellikle koyulmak üzere şehrin çeşitli noktalarında arılık çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, ayrımsız yandan temizlik çalışmalarını sürdürürken ayrıksı yandan de hasar gören yerlerde bakım ve tamir çalışmalarını devam ettiriyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Kıyamet ve Evgin Kapsam Müdürlüğü ekipleriyle alay malay hasar tayin çalışmalarına dahi başladı. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla gelişigüzel Kastamonu’nun afet bölgesine alınarak selden uymazlık gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında çalışma yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilişkin çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar belirleme çalışmalarının bitmeme ettiğini tamlayan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz esbak akşam çokça gösterişli tıpkı yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde üstelik 400’ün üstünde ihbar aldık. Haddinden Fazla sakil oranda evleri ve işyerlerini akarsu basmaları oldu. Şu anda bilgelik aktardığımız nokta dün akşam saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, bir lahzada Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin ardından Aşirefendi Han’ı vardı, orası de başat sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem bile Aşirefendi Han’ın yanı sıra, haddinden fazla vahim sayıda ev ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla alay malay hem ilçelerimizden hem da çevre illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla alay malay bizler derakap suların tahliyesine başladık. Hele Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden bindi geldi. AFAD Başkanımız Yunus Koca aradı, AFAD takım gönderdi” dedi.

“Bu denli yağıştan açıkçası bilgimiz olmadı”

Yağışlardan bilgelik sahibi olamadıklarını belirten Başkan Vidinlioğlu, “Bizlerin önceleri hazırlığı vardı, ekiplerimiz daima teyakkuz halinde. Tabii kim bu kadar vahim benzeri boyutta yağışın olacağı yönünde da elhak haddinden fazla aşkın bilgelik sahibi da değildik ama Tanrı’tan bizler, havza olarak bu tuhaf afetlerin çok fazla bilinen olunca sürekli saklık halindeyiz. Dolayısıyla çarçabuk müdahale ettik. Kul ekiplerimizin başında geç saatlere kadar bulundum. Kolaylıkla çabucacık her tarafta temizliklerimizi yaptık, iki şerha yolumuzda yıkılma oldu. Suyun kalın kafalı taşması oldu. Alelhusus Kastamonu kabilinden çukurda kalan illerimiz ortasından öz yatağı geçtiği amacıyla derede yükselen su düzeyi cihetiyle suyun geriye akilane basıncına sebebiyet veriyor yani suyu hoşgörüsüz püskürtmüş oluyor. Bu üstelik çokça yavaş şekilde su başkanlarına sebebiyet veriyor” diyerek konuştu.

“Kastamonu’nun facia bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’de suyun bastığı ocak, hisse senedi yeri, park yeri ve depo üzere alanlarda boşaltma edilecek suyun kalmadığını tabir eden Komutan Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde boşaltma edilecek su kalmadı. Ara Sıra bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların sililik çalışmalarını sürdürüyoruz. Ben, yaşadığımız bu iri afette, selde bizlere desteğe gelen hep herkese ve belediye başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem de bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine mukteza bilgileri verdik. Çok şükür şu anda seçme iş yaşamıyoruz. bu arada korkulu manada maddesel hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve iş yerlerimizde hasarlar var. Bununla ait arkadaşlarımız şu anda hasar tayin çalışmalarına devam ediyorlar. Şu anda hasara yönelik ölçü göstermek çok akilane olamaz ama hasar tespitinden sonra bu konuda muktezi izah ve bilgilendirmeyi dahi yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek afet bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, ne kadar bindi alabiliriz bunların hepsi ilerleyen günlerde henüz netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa bakarak yapılmış enfrastrüktür ile 125 bin nüfusa bakım vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun ayrıntılı zamandır bu derece aynı yağmur almadığını nâkil Komutan Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’bile tafsilatlı zamandır burada yerleşme olduğum amacıyla biliyorum bu derece dominant felaketi merkezde olmamıştı. Allah beterinden saklasın. Bu bize tıpkı işarettir. Yıpranmamış normallere göre tedbirlerimizi almakta yarar var. Şehrimizin sunu oylumlu problemlerinden bir tanesi olan atıksu tasfiye tesisini hallettik, ancak içmece suyu ve ast çatı ile ilgili altyapımız 3 yıldan çok oldu, Çevre ve Kentçilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden ekolojik ortam Avrupa Birliği fonlarının durdurulması cihetiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile uygun enfrastrüktür çalışması çokta kabil olmadı. Zımnında şehrin 50 bin nüfusuna göre mamul altyapı ile şu anda 125 bin nüfuslu minval ilçeye hizmet aldığını düşünürsek filhakika bu altyapıyla ilgili düzlük yer bu gestalt sıkıntılar vermesi haddinden fazla natürel. Zira borularımız sakat, içmece suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, yavaş kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilgili borazan çaplarımız alelade geliyor. Şehrin ortasından sabık dere yatağında suyun seviyesinin nispetle yükselmesiyle çaya akan suyun tekrar gabi gelmesi nedeniyle su baskınları yaşandı. Bununla ait esasen ayrımsız himmet yapacağız. Bu denli iri dominant felaketlerinin imdi eskimemiş normaller içerisinde olduğunu düşünürsek mutlaka ve mutlak eskimemiş normallere göre bundan sonrasını dizayn etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar belirleme çalışmalarımızda çok iri hasarlarımız çıkmaz. Çıkan hasarlarımız olunca üstelik AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede en gücük sürede vatandaşlarımızın zararlarını tanzim ika yönünde adımlar atarız. Umum Kastamonu’ya geçmiş olsun, Allah beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı.Share: