Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu Açıklaması

Kastamonu’üstelik meydana mevrut zehir yağışla ilgilendiren yapılan çalışmalarla ilişkin değerlendirmelerde bulunan Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar kırıcı bir boyutta yağışın olacağı yönünde de akıllıcasına akarsu haddinden fazla aşkın bilgelik sahibi üstelik değildik amma Cenabıhak’tan bizler, nahiye kendisine bu asıl afetlerin çokça fazla tanıdık olunca sonsuz teyakkuz halindeyiz. Zımnında acilen müdahale ettik” dedi.

Kastamonu’de esbak devir etkili olan sağanak yağış, ateş fırtına ve meşbu yağışı sebebiyle 400’den aşkın bodrum ve giriş katlarda mevcut işyerlerini, evleri ve bağlı otoparklar ile depoları akarsu bastı. Sel sularının tahliyesi tamamlanırken, eş ve işyerleri ile otopark ve depolar ilkin kalkmak için şehrin değişik noktalarında sililik çalışmaları bitmeme ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, tıpkı yandan temizlik çalışmalarını sürdürürken gayrı yandan de hasar gören yerlerde hizmet ve tamirat çalışmalarını devam ettiriyor.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Afet ve Evgin Format Müdürlüğü (AFAD) ekipleriyle birlikte hasar belirleme çalışmalarına birlikte başladı. Hasar belirleme çalışmalarının tamamlanmasıyla alay malay Kastamonu’nun afet bölgesine alınarak selden kötülük gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında say yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilişik çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar tespit çalışmalarının bitmeme ettiğini belirten Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz önceki akşam ezanı çokça alçak aynı yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde da 400’ün üzerinde ihbar aldık. Haddinden Fazla ciddi oranda evleri ve işyerlerini su basmaları oldu. Şu anda vukuf aktardığımız bekçi cemaziyelevvel akşam saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, tezce Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin ardından Aşirefendi Han’ı vardı, orası de hâkim sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem da Aşirefendi Han’ın yanında, çokça ağırbaşlı sayıda familya ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla gelişigüzel hem ilçelerimizden hem bile mekân illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla gelişigüzel bizler acilen suların tahliyesine başladık. Hele Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden destek geldi. AFAD Başkanımız Yunus As aradı, AFAD ekipman gönderdi” dedi.

“Bu denli yağıştan düpedüz bilgimiz olmadı”

Yağışlardan vukuf sahibi olamadıklarını belirten Başkan Vidinlioğlu, “Bizlerin önceden hazırlığı vardı, ekiplerimiz daim saklık halinde. Tabiatıyla kim bu kadar pahal bir boyutta yağışın olacağı yönünde birlikte doğrusu haddinden fazla fazla hikmet sahibi da değildik amma Allah’tan bizler, havza yerine bu kabil afetlerin çokça çok bildik olunca daima saklık halindeyiz. Nedeniyle şipşak engelleme ettik. Kul ekiplerimizin başında geç saatlere kadar bulundum. Serian alelacele seçkin tarafta temizliklerimizi yaptık, iki modül yolumuzda inkıraz oldu. Suyun kavrayışsız taşması oldu. Alelhusus Kastamonu kadar çukurda küsurat illerimiz ortasından dere yatağı geçtiği için derede yükselen su düzeyi cihetiyle suyun geriye akıllıcasına basıncına sebebiyet veriyor yani suyu et kafalı püskürtmüş oluyor. Bu bile çok kilolu şekilde akarsu başkanlarına sebebiyet veriyor” diye niteleyerek konuştu.

“Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’üstelik suyun bastığı sülale, iş yeri, park yeri ve antrepo kabilinden alanlarda boşaltma edilecek suyun kalmadığını anlatım fail Başkan Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde boşaltma edilecek su kalmadı. Gâh bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların sililik çalışmalarını sürdürüyoruz. Ben, yaşadığımız bu balaban afette, selde bizlere desteğe mevrut bilcümle herkese ve uray başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkürname ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem üstelik bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine muktezi bilgileri verdik. Çokça şükür şu anda değme sıkıntı yaşamıyoruz. bu arada bati manada maddesel hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve hareket yerlerimizde hasarlar var. Bununla ait arkadaşlarımız şu anda hasar belirleme çalışmalarına devam ediyorlar. Şu anda hasara yönelik nicelik anlatmak haddinden fazla akilane olanaksız amma hasar tespitinden sonra bu konuda gerekli izah ve bilgilendirmeyi üstelik yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek afet bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, hangi kadar bindi alabiliriz bunların kâffesi ilerleyen günlerde elan netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa göre işlenmiş enfrastrüktür ile 125 bin nüfusa bakım vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun mufassal zamandır bu denli tıpkısı yağış almadığını nâkil Komutan Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’da detaylı zamandır burada yerleşme olduğum için biliyorum bu derece yeğin felaketi merkezde olmamıştı. Tanrı beterinden saklasın. Bu bize bire bir işarettir. Kullanılmamış normallere göre tedbirlerimizi almakta fayda var. Şehrimizin yer önemli problemlerinden bir tanesi olan atıksu arıtma tesisini hallettik, ancak içme suyu ve alt yapı ile ilişkin altyapımız 3 yıldan çok oldu, Mekân ve Kentçilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden hava Avrupa Birliği fonlarının durdurulması sebebiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile orantılı altyapı çalışması çokta gibi olmadı. Zımnında şehrin 50 bin nüfusuna göre işlenmiş enfrastrüktür ile şu anda 125 bin nüfuslu dalan ilçeye bakım aldığını düşünürsek doğrusu bu altyapıyla ilgilendiren düz meydan bu suret teessürat vermesi çokça katıksız. Çünkü borularımız çarkıt, içmece suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, gösterişli kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ait boru çaplarımız bayağı geliyor. Şehrin ortasından geçen dere yatağında suyun seviyesinin nispeten yükselmesiyle çaya cari suyun esasen kalın kafalı gelmesi zımnında su baskınları yaşandı. Bununla ilgili tekrar ayrımsız himmet yapacağız. Bu derece şişman sel felaketlerinin daha çok kullanılmamış normaller içerisinde olduğunu düşünürsek pekâlâ ve kategorik yeni normallere bakarak bundan sonrasını tasarım etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar belirleme çalışmalarımızda haddinden fazla iri hasarlarımız çıkmaz. Sâdır hasarlarımız olunca da AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede bildirme bodur sürede vatandaşlarımızın zararlarını tertip ika yönünde adımlar atarız. Eksiksiz Kastamonu’ya esbak olsun, Allah beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: