Kastamonu’da vatandaşlara afiyet hizmeti “Umum Sağlığı Sokağı”nda veriliyor

Kastamonu’üstelik, Umum Sağlığı Haftası nedeniyle oluşturulan Ahali Sağlığı Sokağı’nda vatandaşlara tansiyondan dem şekeri ölçümüne, bağımlılıkla mücadeleden aşıya kadar kip çok hizmet sunuluyor.

İl Afiyet Müdürlüğü vasıtasıyla Nasrullah Meydanı’nda oluşturulan stantlarda tansiyon, kan şekeri, nefes ve gövde yığın indeksi ölçümü gerçekleştiriliyor. Antrparantez obezite, fiziksel aktivite, hastalıklarda beslenme, şeker hastalığı, hipertansiyon, ruh sağlığı, karı hekimliği sistemi, bağımlılıkla uğraş, geçici emraz, sigarayı bırakma, amansız hastalık taramaları ve aza bağışı konularında da vatandaşlara vukuf veriliyor.

İl Afiyet Müdürü Dr. Yüksel Mutlu, gazetecilere, Türkiye genelinde 3-9 Eylül tarihlerinde El Sağlığı Haftası’nın kutlandığını söyledi.

Yıl süresince yapılan çalışmaları Halk Sağlığı Sokağı’nda tanıttıklarını belirten Mutlu, “El Sağlığı Sokağı adına 5 standımızla çalışmalarımızı tanıtmaktayız. Vatandaşlarımız bu çalışmaları biliyorlardı ama burada görsel adına de görmeleri, farkındalık oluşturulması açısından haddinden fazla yüce.” dedi.

Vatandaşlara Kovid-19 aşısı da yapıldığını dile getiren Hümayun, şunları kaydetti:

“Kanser taraması bakımından testler yapıyoruz. Kadınlara yönelik kanser taramalarını, erkeklere ve kadınlara yönelik iç kanseri taramalarını konusunda bilgilendiriyoruz. Burada benzeri KETEM aracımız birlikte var. Işlek KETEM aracımızla acıma ağzı amansız hastalık taramalarını ve kendi kendine bicik muayenesi ile meme kanserine müteveccih taramalar konusunda vatandaşlarımızı hem bilgilendiriyoruz hem bile taramalarını yapıyoruz. Hepsine halkımızın ilgisi gayet iyi. Halkımızı akıllıca gözyaşı aralığında kanser taramalarını yazmak amacıyla eş hekimliğine, cemiyet sağlığı merkezlerine yahut KETEM’lerimize çağırma ediyoruz.”

Ahali Sağlığı Sokağı’nda etkinlikler devir boyunca bitmeme edecek.Share: