Kayseri marifet! Talas’ın Sivrisinekle Mücadelesi Emsal Oldu

Talas Belediyesi tarafından Kayseri’da ilk kez ‘Yerel Yönetimlerde Vektörlerle Mücadele ve Biyolojik İlaç Uygulamaları (Wals Metodu) Konferansı’ düzenlendi. Konferansta Talas Belediyesinin sivrisineklere cebin dirim bilimsel yöntemle gerçekleştirdiği muvaffakiyetli savaşım uygulamaları diğer belediyelerle paylaşıldı.

Meclis Salonundaki konferansa Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile kaymakamlık belediyelerinin beraberinde, Konya, Niğde, Aksaray ve Avanos belediyelerinden temsilciler katıldı. Konferansın açılışında konuşan Talas Belediye Başbuğ Yardımcısı Koray Temel, sözlerine Talas Belediye Reisi Mustafa Yalçın’ın kent dışındaki programından âlem katılamadığını belirterek, katılımcılara selamlarını iletti. Kaynak, konferansla amaçlarının yaz aylarında ortaya sâdır sivrisinekle hareketli mücadelelerinde uyguladıkları yöntem ve elde edilen sonuçların paydaş belediyelerde uygulanmasını sağlayarak nahiye insanının abat etmelerini sağlamak olduğunu söyledi. Hakikat, “Bizim yaptığımız bu çalışmaları farklı belediyelerin bile uygulamasıyla iyice amal olsun istedik. Biyolojik deva kullanımının ne olduğu, elbette yapıldığı için dinleyerek dolma bilgiler yerine bilimsel yöntemleri paylaşalım istedik. Pandemide tarım ve hayvancılığın önemini görmüş olduk. Zımnında doğru zamanda akıllıcasına işler yaparak doğaya, toprağa erbap çıkmamız ve çevreyi haddinden fazla henüz titiz korumamız gerektiğini ortaya koymuştur. Biz üç yıldan bu yana daha çok doğayla dost, meram zararlılara cebin ilaçlama çalışması yürütüyoruz. Zira ekosistemde herhangi bir canlının ayrımsız rolü var amma benzeri popülasyonun artması istenmeyen olaylara el açabiliyor. Bu popülasyonları kontrol altına alabilmek amacıyla doğayla bacanak, insana en beş altı beis veren ilaçları yeğleme etmemiz gerekiyor.” dedi. Talas Belediyesi Esenlik İşleri Müdürü Yaşar Bağırgan, şehremaneti olarak uyguladıkları ilaçlama yöntemlerini anlatarak, “Üç yıldır uyguladığımız dirim bilimsel ilaçlarla bölgemizde sivrisinek görmedik. Ayrıca sinek tayin cihazı geliştirerek ayrımsız parkımızda sineklerin toplanarak bulunmayan edilmesini sağlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Daha bilahare kürsüye mevrut Biyolojik Sivrisinek Mücadelesi uzmanı Tuğçe Güleryüz Ercan da sivrisineklerden geçici hastalıklarla ilgili bilgiler vererek; “Dünyada bildik 3 bin 200 sivrisinek türü var. Vektör olan yani çor taşıyan ise binin üzerinde. Avrupa’da 102 kök olduğu bilinmekte ve 60’ı kebir vektörlerden. Sivrisinekler dünyada arz tehlikesi zümre olarak geçiyor. Hatta Dünya Sağlık Örgütü 100 yılda köpekbalıkları bin 35 kişinin ölümüne sebebiyet verdiğini, sivrisinekler ise tıpkı günde bin 470 kişinin ölümüne defa açabildiğini açıkladı. Bu canlılar ısıtma, batı nil virüsü, dang humması, zika kadar birçok hastalığı taşıyorlar.” şeklinde konuştu.

Konferansın öğleden ahir bölümünde dahi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden akademisyen Doç. Dr. M. Mustafa Akıner, istilacı sivrisinek türleri ve savaş yöntemlerini anlattı.

Programın ikinci günü olan erte ise sivrisinekle mücadelede meydan yöntemleri uygulamalı adına aktarılacak. – KAYSERİ

Share: