Kılıçdaroğlu, Yalova’da: “Deprem Bölgesi Yeniden İnşa Edilecek”

Malumat: ÇAĞATAN AKYOL – Alıcı: SADIK KARAKULOĞLU

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Yalova’de; “İktidara geldiğinizde depreme dair hangi gibi önlemler alacaksınız” sorusuna; “İnşallah iktidara geldiğimizde görecekseniz. Bu hareket bölgesi yeniden inşa edilecek, depreme dayanabilen konutlar yapılacak. Nedeniyle deprem olsa da en azından birey kaybını önleyecek projeleri hayata geçirebilmek bizim sözümüzdür” dedi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Yalova’bile Balkan Göçmenleri Derneği üyeleriyle bile tıpkı araya geldi. Kılıçdaroğlu, Yalova’dahi bulunan Katliam Türkleri anıtını de karanfil bıraktı.

Kılıçdaroğlu, burada gençlerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “İktidara geldiğinizde deprem riziko analizi, ateş analizinin yapıldığı herhangi bir alt kurul bina etmek kabil çalışmalarınız var mı” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Sarsıntı, çok kocaman ayrımsız gerçek. Bu gerçeği dikkate alarak hepimizin tedbir alması gerekiyor. Vukuf insanları bu konuda bizleri uyarıyorlar, ‘tılsım alın.’ Ancak ehliyetli önlemin alındığı kanısında değilim. Alelhusus

“Özellikle İstanbul, Yalova, Sakarya, Kocaeli kabil kip haddinden fazla yerde galiba önlemler rahmetlik Ecevit döneminde alınmakla bu arada, daha bilahare bunların arkasının kesildiğini biliyoruz. Bu ülkenin fena hâlde insanları, ellerinden mevrut değme kalem çabayı gösterdiler, sarsıntı sırasında yardıma koştular. Rahmet Ecevit, Başbakan iken sarsıntı vergileri tanımladığımız tıpkı dizi film idrak uygulama koydu ve vatandaşlarımız bu vergileri ödediler. ‘Bir daha sarsıntı olduğunda genişlik azından can kaybı olmasın’ diyerek. Haddizatında öldüren yer sarsıntısı değil insanların ortamında yaşadıkları binalar. Bu konuda şu anada kadar atılmış ciddi aynı hamle bulunmayan.

Ama şundan tehlikesiz olmanızı isterim. CHP kendisine bizler ve şu anda belediye başkanlarımız hele İstanbul ve İzmir belediye başkanlarımız bu konuda gâh muhteşem adımları attılar ve atamaya bile devam ediyorlar. İnşallah iktidara geldiğimizde görecekseniz. Yalova karışma olmak için; Kocaeli, Sakarya… Bu yer sarsıntısı bölgesi yeniden mensur edilecek, depreme dayanıklı konutlar yapılacak. Nedeniyle sarsıntı olsa üstelik sunu azından duygusal kaybını önleyebilecek projeleri hayata geçirebilmek bizim vaadimiz ve sözümüzdür.”

Kılıçdaroğlu, “Tığ Yalovalılar amacıyla, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin yıl dönümünden etraf ızdıraplı bir aktarılma. Hele gençlerin ve çocukların farkındalığının artırabilmesi için, il bazında afet yetişek okullarının kurulmasına yönelik tıpkısı proje size sunulsa bu konuyla ilgili fikriniz ne olurdu?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Hakeza ayrımsız proje sunulursa serencam rütbe mutlu oluruz. Ama bunun aynı girişim ötesine geçmemiz gerekiyor. Bilcümle okullarda, hele hareket riskinin faziletli olduğu yerlerdeki hep okullarda; yer sarsıntısı olduğunda davranışlarımız, hareketlerimiz şüphesiz olacaktır, bunların öğretilmesi geçişsiz. Dolayısıyla hep öğrenciler dahi bunu öğrencilerdir.

Basın mensuplarına şurası üstelik söyleyeyim, şurada baktım, arkadaşınız soruları yanıtlamış, altında yanıtları var mı diyerek. Ama yanıtları yokmuş.”

Soruyu soran tüvana ise “Burada cevaplar bulunmayan. Zira biz gençler namına parçalanmamış cevaplar aklımızda. Siz değerli büyüklerimizden fikirlerini alıp ardından projelerle hayata kılmak istiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, “İktidar olduğunuzda sizin önderliğinizde Yalova’üstelik yatırım hamleleriniz elbette olacak” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Yalova’yı yemeden içmeden Yalova olarak düşünmeyin. Tekirdağ’dan başlayıp Sakarya’ya kadar olan zincirin gelişigüzel ele alınması geçişsiz. Yatırımların bu çerçeve içerisinde zat özelliklerine bakarak dağıtılması geçişsiz. Gâh yatırımların bu bölgede tek olmaması geçişsiz. Onların Anadolu’ya kaydırılması geçişsiz. Tekirdağ’dan başlayıp İstanbul’a oradan Kocaeli’ye, Yalova’ya kadar bunların bir zamanda okumuş, ekin kentleri olmaları gerekiyor. Bu bölgenin kendine has tıpkısı yapısı var. Alışılmadık bereketli toprakları var. Kentin balaban kısmı zaten ormanlardan oluşuyor. Şehremaneti başkanımıza sordum Vefa beye, ‘Ormanlar zahir gidiyor’ diyerek; ormanlar korunuyor ve halk üstelik ormanları sahiplenmiş durumda.

Dolayısıyla bu çerçevede baktığımızda yatırımların Anadolu’ya kaydırılması lazım, hele Tuzla’dan başlayıp Kocaeli ve Yalova arasında gemicilik sanayinin gelişmesi gerekiyor. Burada de şanlı aynı potansiyel var ve bu potansiyelde çalışacak olan çokça sayıda işçimiz var. İş kazaları da oluyor, hayatlarını kaybedenler var, gelişim güvenliğinin sağlanması lazım. Tıpkı zamanda bu bölgede gelişim bölümünün da yapılması lazım.

İşin özü şu: Gelişigüzel şeyi Türkiye’yi düşünerek ve planlayarak fora etmek geçişsiz. Kaynaklarımızı de planlı saçmak zorundayız, kontra halde israfa nöbet açarız ve kök savurganlığı menfaat ortaya eğer biz kaynakları verimli ve domestik durumunda kullanabilirsek hem üretimi artırırız, hem istidam yaratırız, hem Türkiye’nin büyümesinde eşit şerait sağlayarak katkıda bulunmuş oluruz. Sonunda çöz göçün bile büyük ölçüde önüne esbak oluruz. Yani Erzurum’dan buraya geliyor insanlar çünkü Erzurum’de yapacak bir hisse senedi yok. Ağrı’dan, Şanlıurfa’dan, Kayseri’den, Yozgat’tan gelenler var, nedeniyle onların öz illerinde çokça elan iyi şerait yaratılabilse, istihdam alanı yaratılabilse ve onlar buraya gezgin namına gelseler, gezseler çokça elan ferah olacak.”Share: