Kilis ekşili kebabı tescillendi

Kilis ekşili kebabı tescillendi

KİLİS – Kilis mutfağında kebir tıpkı yere sahip olan Kilis ekşili Kebabının coğrafi belen belgesi alınarak tescillendi.

Kilis Belediyesi marifetiyle Ekşili kebabın Kilis yerine tescil edilmesi üzere Türk Nişancı Kurumuna başvurulmuştu. Kilis ekşili Kebabının coğrafi belen belgesi verilerek Kilis yerine tescil edildi.

Kilis Ekşili kebabı ile hakim veren Erdoğan Magnezit, Ekşili kebabının coğrafi bel belgesinin alınmasında katkısı olan Şehremini Mal Ramazan, Başkan Yardımcısı Mustafa Tohumcu’ya teşekkürname ettiğini tabir ederek, “Ekşili kebabımız Kilis’e saf benzeri kavrulmuş çeşidimizdir. Kilis’te evlerde yapılan ekşili kebabımız çıktı tescillendi. Daha önceleri kasaplar de yapıldı. Daha Çok restoranlarda bile yapılmaya başlandı. Kilis’e gelenler ekşili kebabın ne olduğunu, nasıl olduğunu bizlere soruyor. Bizlerde ekşili kebabı parçalanmamış Türkiye’ye tanıtmak amacıyla elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“Ekşili Kebap pekâlâ hazırlanır”

Kilis ekşili kebabı sezonluk adına içerisine konan baharatlarla alay malay 15 çeşit gereç kullanılıyor. Kıska soğan, domates, biberler ve patlıcan mufassal tafsilatlı doğranıp içine dövülmüş sarımsak atılır. Tereyağında hafifçe sotelendikten çokça bir iki domates ve biber salçası ile sotelenen sebzeler karıştırılır. Sonra üstüne nar ekşisi gezdirilir. Zırhla yapılan kıymanın içine sodyum klorür, haddinden fazla birkaç maydanoz ve toz biber katılıp ayrımsız miktar yoğrulduktan sonraları tezyifkâr misket büyülüğünde kıymalar yuvarlanır, yuvarlanan kıymalar, odun ateşinde fırında pişirilir. Kazanda pişirilen sebzelerin üzerine bırakılan bilye şeklindeki kıymalar sebzeler ile alay malay hafif kaynatılır. Henüz bilahare tabağın altına konan kurutulmuş ekmeği konusunda pişirilen ekşili kebap konur, konusunda hafif maydanoz konur. Tabağın yanına bile çokça bir iki yoğurt konduktan sonradan ekşili kavrulmuş yenmeye hazır kuzuluk gelmiş olur.

Share: