“Kilis Keçisi Araştırma Enstitüsü” kurulması istendi

Mustafa Kemal Üniversitesi Tarım Fakültesi-Zootekni Bölümünden Prof. Dr. Mahmut Acı ve Prof. Dr. Şerafettin Kayaç ve Kilis Damızlık Kucak Tutturuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Cırnavuk, Şehir Konseyi Başkanı Av. Hayrı Yaşamış Fazlıağaoğlu tıpkısı araya gelerek ‘Kilis Keçisi Araştırma Enstitüsü’nün kurulması için görüşüldü.

Prof. Dr. Mahmut Acı, Kilis’te, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde evet Tarım İşletmeleri Umumi Müdürlüğüne (TİGEM) ilişkin işletmesi Zirai Tetkikat ve Politikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde ‘Kilis Keçisi Araştırma Enstitüsü’nün kurulmasında kazanım olduğunu tabir ederek, ” Türkiye’üstelik tahminî yerine 11 milyon başlangıç inat bulunduğunu rapor ederek, Bu keçilerin yüzde 96-97’sini Kıl keçileri oluşturmaktadır. Kıl keçileri herhangi bir yıl genellikle ayrımsız cedi doğurmakta ve yılda 50-70 kg süt vermektedir. Ülkemizde, Kilis, Gaziantep ve Hatay illerinde yaklaşık adına 500 bin temel civarında Kilis keçisi olduğunu hesap etmekteyiz. Yerli gen kaynağımız olan Kilis keçisi Türkiye amacıyla çok önemli aynı kalıtım bilimi materyaldir. Yılda sayı farkı 350 -400 kilo benzen verimi Umum Elinde Küçükbaş Efsanevi Islah Projesi yürütüyoruz kâh Kilis keçisi Yılda averaj 600- 700 kilogram süt veren hayvan gördü bunda hava Kilis dikbaşlı yüzde 50 civarında ikizlik oranına sahiptir. Yani Kıl keçisinin 5-7 ceberut oranında daha aşkın süt vermektedir. Kurak ve hamam abuhava koşullarına çokça dayanabilen olması Küresel İklim Değişikliğinin tartışıldığı bu günlerde Kilis keçilerinin önemini henüz da artırmaktadır. Inatçılık Araştırı Enstitüsü Proje ile Fransa, Amerika, Hollanda ve Avusturya yaptığı birtakım spermleri toplayıp tozları ayrı oluşturacak bap bulunmamalıdır. Eğreti yapay tohumlama lüzum Türkiye’nin icap ılımlı doğuda kullanabiliriz özetleyecek olursak Kilis keçisi süt verimi çok yüksek 2’dan çok çocuk vermededir. Inatçı sütü akıbet dönemlerde topluluk bilinçlenmesinin artmasına paralel kendisine yeğleme edilebilirliği artan benzeri üründür. Tutturuk sütü, erbap olduğu aminoasit ve yağ asidi çeşitliliği ve süt şekeri miktarı kabil özellikler nedeni ile anne sütüne bildirme andıran olan süttür. Alelhusus Kalsiyum oranının çok olması, bebeklerde diş oluşumu ve gelişimi, 40 yaş üst kadınlarda kemik erimesini önleme bakımından, dikbaşlı sütünün önemi daha da artmaktadır. Peynir, dondurma gibi ürünlere sağladığı derece de tutturuk sütünü avantajlı kılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kilis Şehir Konseyi Başkanı Fazlıağaoğlu, “Bu konuda hazırlanan projelere destek vererek, Kilis keçisini tanıtmamız gerekiyor. Kilis Tarihini baştan hazırlıyoruz. 7 Mesafe üniversitesi ile gelişigüzel çalışıyoruz. Kilis’in lansman belgeseli hazırlanması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına proje hazırlayacağız. Kent konseyi kendisine, benzeri çok projemiz devam ediyor” diyerek konuştu. – KİLİS

Share: