Kilis’in kurtuluşunun 101. yıl dönümü kutlandı

Kilis’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 101. sene dönümü zımnında merasim düzenlendi.

Kilis Valisi Recep Soytürk, Belediye Başkanı Mal Ramazan ve DÜRÜST Öğür Kilis Milletvekilleri Mustafa Hilmi Dülger ve Ahmet Salih Kayırıcı, şehitlik ziyaretiyle başlayan etkinlik kapsamında temsili olarak şehre giren Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği üyelerini Adnan Menderes Bulvarı’nda çiçekle karşıladı.

Protokol üyeleri ve vatandaşlar, mehteran ve süvari irtibat eşliğinde Cumhuriyet Altını Meydanı’na yürüdü.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törende, Ilbay Recep Soytürk, Belediye Başkanı Mülk Ramazan ve Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği temsilcileri, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Törende konuşan Kilis Şehremini Servet Ramazan, vatana yönelik soysuz saldırılara alın kahramanca savaş eden atalarının aylar süresince eşsiz bire bir direnişle düşmanı kente sokmayarak tarihte benzeri beş altı tanıdık tıpkısı destan yazdığını söyledi.

Ramazan, 101 sene geçmiş yazılan bu destanın Kilisliler amacıyla gelgel ve bayram kaynağı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“101 yıl evvel Arslan Beylerin, Kartal Beylerin, İslam Beylerin, Mütedeyyin Beylerin, Martir Sakıp Beylerin, Polat Beylerin ve burada ismini sayamadığım nice isimsiz kahramanların göstermiş oldukları kahramanlıklar ve fedakarlıklar, zaman bizlerin düzentileme azminde ve kararlılığında en şişman kere suret olmuştur ve olmaya bitmeme etmektedir. Gazi Mustafa Kemal’in, 7. Ordu Komutanı namına 28 Ekim 1918’de ‘İlk fut bastığım Türk şehrindeki bu uyanıklığa cidden hayran kaldım ve bir elan iman ettim ki bu ulus katiyen ölmeyecektir. Var olun aziz Kilisliler.’ sözü, daha bağımsızlık mücadelesinin başında Kilis’in ve Kilislilerin yurt savunmasında ne büyüklüğünde cesim tıpkı yere sahip olduğunu gözler önüne sermiştir.”

Törende AK Öğür Kilis Milletvekilleri Mustafa Hilmi Dülger ve Ahmet Salih Ense da konuşma yaptı.

Konuşmaların peşi sıra öğrenciler şiirler okudu, ahali oyunları gösterisi yapıldı, 6. Kolordu Nahiye Topluluk Komutanlığı dinleti verdi.

Tören, kurtuluş günü dolayısıyla planlı çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve geçit töreniyle son buldu.

Törene, 1. Son Küçümseme Komutanı ve Garnizon Komutanı Piyon Kurmay Miralay Özhan Özvural, Kilis 7 Açıklık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, İl Güvenlik Müdürü Ahmet Aldanmaz, İl Kurnaz Komutanı Albay Selami Akşit, amme alım ve kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: