Kilis’te 10 sene önce 3 kişinin öldürülmesiyle ilgilendiren sanıkların yargılanması sürdü

Kilis’te kestirmece 10 yıl geçmiş esas, oğlu ve gelininin öldürülmesiyle ilgilendiren davada, haklarında verilen beraat kararları Yargıtay yoluyla bozulan gelinin babası, annesi ve 3 kardeşinin yargılanmasına bitmeme edildi.

Kilis Aheste Ukubet Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar ata Abdullah A, oğlu Mehmet Fatih A. ve taraf avukatları ile Familya ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı kayran aldı.

Duruşma savcısı, mütalaasında Ankara Kriminal Polis Güçleri Laboratuvarınca tanzim edilen raporda, tamlanan örnekler ile maktullere ait beden örnekleri ortada karşılaştırmanın yaptırıldığını belirtti.

Tutuklu sanıkların tahliyesini isteyen mahkeme savcısı, şunları kaydetti:

“10 Ağustos 2012 tarihli Ankara Kriminal Polis Laboratuvarınca tanzim edilen kriminal raporunda tamlanan kadın genotip ile 26 Sülale 2022 günlü Ankara Kriminal Polis Güçleri Laboratuvarınca tanzim edilen kriminal raporunda Emine Düzkaya isimli şahsın DNA örneklerinin eğlenceli olduğu, koca genotip ile eksperlik raporunda Mehmet Fatih A’dan alındığı mahsus dem örneğinin 26 Ev 2022 tarihli Ankara Kriminal Polis Laboratuvarınca tertip edilen kriminal raporunda ahenkli olduğu, 10 Ağustos 2012 tarihli Ankara Kriminal Polis Laboratuvarınca sıralama edilen kriminal raporun üzerinde yapılan incelemede beyaz renkli sigara izmaritinin maktul Emine Düzkaya’nın ikametinde elde edildiği, svap örneğinin sanıklar vasıtasıyla geçer not 27 INTIZAR 527 plaka az komütatör içerisinden elde edildiği dikkate alındığında sanıkların üstüne tehirli cürüm eylemlerini gerçekleştirdiklerine dair delilleri güçlendirmediği, bu haliyle sanıkların atılmış suçu işlediklerine dayalı temas tür şüpheden ırak, yeterli, inandırıcı tanıt elde edilemediği anlaşılmakla, sanıkların müsnet suçtan 5271 basit CMK’nın 223/2-e maddesi layıkıyla ayrı ayrı beraatlerine ve vakfedilmiş sanıkların tahliyelerine değişmeyen verilmesi amme hesabına temenni ve kanaat olunur.”

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı, mütalaayı kabul etmediklerini, sanıkların cezalandırılmasını arzu etti.

Maktul yakınlarının avukatı de sanıkların arz dokunaklı şekilde cezalandırılmaları ve tutuklanmadan namına yargılanan sanıkların bile tutuklanması talebinde bulundu.

Tutuklu sanık Abdullah A. üstüne ertelenmiş suçu kabul etmediğini belirterek, tahliyesini istedi.

Mehmet Fatih A. de günahsız olduğunu savunarak beraatini istek etti.

Sanıkların avukatı ise Yargıtay tağyir ilamında tamlanan hususların mahkemece yeniden değerlendirilerek düzeltildiğini, bulunan beyyine itibariyle nakız öncesi kararın tersine aleyhte her delilin bulunmadığını anlatım ederek, müvekkillerinin tahliye edilmesi talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanıkların kâin hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 16 Aralık’a erteledi.

Olay

İstanbul’da hayatiyetli Emine Düzkaya, 3 Mart 2012’de Gaziantep’e gelip oğluyla gelinlerinin ailesinin evine anbean dernek tarihi ve gayrı hazırlıklarla ait görüşmüş, peşi sıra evden ayrılan 3 kişiden bire bir daha olgun alınamayınca yakınları kayıp başvurusunda bulunmuştu.

Kilis’e kapalı Deliçay köyü yakınlarındaki Afrin Çayı Köprüsü civarında 22 Nisan 2012’de piknik eden vatandaşların fark etmesiyle Emine Düzkaya, oğlu Çağan Özoğlu ve gelini Şiddetli Özoğlu’nun toprağa batak cesetleri bulunmuştu.

Cesetlerin çıkmasının arkası sıra gelinin ailesi, Suriye’ye kaçmış, elan sonraları yurda mevrut ve yargılanan sanıklar için beraat kararı verilmişti. Yargıtayın tam araştırı yapılmadığı için bozduğu dosyada, Kilis Okkalı Ukubet Mahkemesince talep edilen mufassal HTS raporunda ara sıra sanıkların olay haset, görüngü durumunda olduklarının belirlenmesi üstüne 2 maznun için yakalama kararı çıkarılmıştı.

Share: