Kilis’te, 400 yataklı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Büyüklük Hastanesi hizmete açıldı

KİLİS’te, KEZ fonlarından sağlanan 50 milyon euro ile yapımı tamamlanan 400 yataklı vagon Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Heybet Hastanesi, törenle hizmete açıldı.

Kilis’te yapımı tamamlanan Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Ululuk Hastanesi’nin açılışı amacıyla tören düzenlendi. Törene; Kilis Valisi Recep Soytürk, Sağlık Nazır Yardımcısı Tolga Tolunay, Avrupa Birliği (SUTAŞ) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Kilis Belediye Başkanı Dünyalık Ramazan, milletvekilleri, Alaeddin Yavaşça’nın eşi Ayten Yavaşca ile bürokratlar katıldı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Ayten Yavaşca, eşinin Kilisli olmakla sonsuz övündüğünü söyledi.

Kilis Valisi Recep Soytürk ise Kilis’in, cızık komşusu Suriye bağırsak savaşının arkası sıra binlerce Suriyeliyi mihman ettiğini belirterek, “Bu büyüklüğünde kişiyi misafir etmek 147 bin Türk nüfusa, munzam namına 91 bin nüfusu ikram etmek kolay değildir. Yeryüzü balaban sorunlardan biri afiyet hizmetleriydi. Mevcut hastanemiz 91 bin misafiri kaldıracak bire bir kapasitede değildi. Bu çerçevede yapılan eskimemiş hastanemiz haddinden fazla sunturlu oldu” dedi.’BAŞARI HİKAYESİ’Keyif Nazır Yardımcısı Miğfer Tolunay ise konuşmasında, Kilisli olduğunu hatırlatarak, “Göçmen sağlığı projesi yekpare dünyanın kabul ettiği ülkemiz amacıyla muvaffakiyet hikayesidir. Göçmen sağlığı 30 ilimizde 187 muhacir sağlığı merkeziyle yaygınlaştırılmıştır. KEZ ile bakanlığımızın yaptığı ortak mesai sonucu Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Hastanesi’nin aynı eseridir” diyerek konuştu.DENIZ Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’nin 10 yılı aşkın süredir dünyada sunma çok Suriyeli mülteciyi barındırdığını belirterek, “Türkiye’nin savaştan kaçanlara aile sahipliği ika konusundaki mukavim çabalarını takdir ediyoruz. Bu çabalarında Türkiye’ye destek oluyor ve izinli Türk makamları ve Türk halkıyla gelişigüzel çalışmaktan çekicilik duyuyoruz. Fakat bunlar geçici çözümlerdir. Anne çözüm, Suriyelilerin emin aynı şekilde evlerine dönebilmelerini icat etmek olacaktır. Bunun üzere de siyasal ayrımsız çözüme, yani Suriye’da 11 yılı aşkın süredir bitmeme eden amansız savaşın sona erdirilmesine ihtiyaç var. Türk halkı üzere tığ bile bu soruna siyasal bire bir hal bulunmasını istesek ve bu yönde çabalama harcama etsek birlikte maatteessüf çözülemedi. Bunun sorumluluğu Suriye rejimine ve onun uluslararası destekçilerine aittir” dedi.BAKAN KOCA’DAN VİDEOLU MESAJSağlık Bakanı Fahrettin Herif’nın gönderdiği video mesaj dahi törende yayımlandı. Vekil Eş mesajında, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Çap Hastanesi’nin Avrupa Birliği yoluyla yapılan arsıulusal katkının ve ölçülü aksiyon birliğinin konkre tezahürü olduğunu vurgulayarak, “Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ve Bakanlığımızın ortak çalışmalarıyla düz yazı edilen hastanemiz ve kavşak diş sağlığı merkezimiz, kalifiye marazlı odaları, arsıulusal standartlara eş ameliyathaneleri ve son teknolojik cihazlarla çağına uygun esenlik hizmetlerini herkesi kucaklayan anlayışla yapmak amacıyla Kilis halkının hizmetine sunulmuştur” dedi.

Konuşmaların ardından törene katılanlar kurdelesini kestikleri hastaneyi dolaştı.

Share: