KIRIKKALE – Annesinin vefatıyla girdiği bunalımdan ahşaptan maketler yaparak kurtuldu

Kırıkkale’de zihayat 61 yaşındaki zor Ihtiyaç Lüy, 22 yıl önce trafik kazası sonucu hayatını kaybeden annesinin peşi sıra girdiği bunalımdan maket eşyalar yaparak kurtuldu.

Lüy, 22 sene evvel sağaltım üzere başladığı uğraşını hobiye dönüştürdü. Yaptığı ürünlerde atılan ahşap ve karton parçalarını kullanan Lüy, et kafalı dönüşüme üstelik katkı sağlıyor.

Sanayide atık malzemeleri toplayarak evine getiren Lüy, Neşet Ertaş’ın türküleri eşliğinde atılmış malzemelerden kamyon, traktör, sülale ve cami maketleri yapıyor.

Yokluk Lüy, AA muhabirine, 2000 yılında annesinin hayatını kaybetmesinin ardından çok üzüldüğünü ve sorumluluk yaşayınca bu alana yöneldiğini, sıkıntılarından kurtulmaya başladığını ve rahatladığını anlattı.

Lüy, şu değerlendirmede bulundu:

“Daim bunlarla ilgilendikten sonra kafam dağıldı, ağız ağıza bu işe yönelince bana çokça bereketli geldi. 22 yıldır elimden geldiği büyüklüğünde uğraşı namına bu işi sürdürüyorum. Ruhsal adına bu uğraşın bana çokça faydası oldu. Tabiatıyla yaptığım iş bala kadar kıymetli değil. Bunlarla uğraşırken bala kadar oluyorum. Aklımda tıpkısı husus kalmıyor, bunlar benzeri çocuklarım üzere oluyor. Kafamı buna verdikçe bütün düşüncelerim gidiyor. Anca olunca birlikte rahatlıyorsun. Bunu ayrımsız sefer yapıp düzeleyim dersen imkânsız. Bunlarla uğraşmaya başladıktan bilahare tek şeyim kalmadı. Deminden kafam çokça rahat.”

Tasarladığı maketleri, atılmış yazboz tahtası, karton ve ağaç parçaları kullanarak yaptığına dikkati çeken Lüy, “Sanayiden aldığım atık parçaları eve getiriyorum ve burada şekillendiriyorum. Kamyon ve traktörleri ahşaptan yapıyorum. Eş ve camilerde ahşap ve atılmış mukavva ile kartonları kullanıyorum.” dedi.

Share: