Kırıkkale evcil: Duayen Çelebi Ekin Konuşma Sezonu açılıyor

Esenler Belediyesi, 2022-2023 Firez Sanat Sezonunu, ünlü Türk seyyahı Aksakal Çelebi’ye ithaf etti. Bakir sezonda değme yaştan vatandaşlara hitap eden festivaller, söyleşiler, sergiler, seyahat programları, tiyatrolar, film gösterimleri, konserler, fuarlar, ihtifal programları, yarışmalar, seminerler, eğitimler ve sağlam çok hususi etkinlik düzenlenecek.

Esenler Belediyesi, firez müzakere sezonunu tarihi benzeri kişiliğe ithaf etme geleneğini sürdürerek kullanılmamış dönemi Seyyar-ı Alem Ermiş Çelebi’ye atfetti. Yeni sezonda metanetli haddinden fazla hususi programı ve birbirinden renkli etkinlikleri meraklılarıyla buluşturacak Esenler Belediyesi, ekin dünyasına alnaç veren özgün projeleriyle esasen adından söz ettirecek. Esenler’i ekin sanatın başkenti yapacak avangart icraat, bu sezon üstelik 7’den 70’e herkesi sanatın farklı alanlarında soluksuz bir yolculuğa çıkaracak.

Esenler’de 2022-2023 Firez Sanat sezonu, ömrünü seyahate ve öğrenmeye vakfeden, Peygamber Efendimizi (TEZ) gördüğü bir rüyasında, “Şefaat ya Resulallah” diyeceği yerde, “Yolculuk evet Resulallah” diyerek eksik çağ boyunca yollara revan olan âşık, hattat, nakkaş, musikişinas, turist-ı alem Aksakal Çelebi’nin izinde gerçekleşecek. Kültürümüzde örneğine rastlanmayan on ciltlik “Seyahatname” adlı eseriyle kem asırlık yolculuğunu kültürümüze miras bırakan Çelebi, bu sezon Esenler’e sabah yeli olacak. “Duayen Çelebi’nin İzinde” sloganıyla sezona hususi it canlı çok etkinliğin yapılacağı eskimemiş sezonun startı, yarın Kader Maharet Üniversitesi Tarihi Hamam’da düzenlenecek açılış programıyla verilecek. Programda Türk Folk Müziği sanatçısı ve öğretim üyesi Erol Bembeyaz, sevilen eserlerle katılımcılara saz ziyafeti sunacak.

Esenler bu sezon, Çelebi’den aldığı ilhamla dayanıklı çokça hars turuna de aile sahipliği yapacak. Düzenlediği firez turlarına bu zaman yenilerini ekleyen Esenler Belediyesi, ecdadımızın kanıyla sulanan Çanakkale, Mevlana diyarı Konya, celil şehir Bursa, Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış yüzyıllık camileriyle meşhur Edirne ve diriliş şehri Bilecik gibi kültürümüzde mehabetli yerleri olan şehirlerimizde tarihin izini sürecek. “Payitaht’ta Tıpkı Dönüş”, “Seyr-i İstanbul” ve geçit turu ile Esenlerliler, İstanbul’un nazirsiz güzelliklerine tanık olacaklar.

Esenler’de bu sezon, Duayen Çelebi Firez Danışma sezonuna hususi seçkin kamer Prof. Dr. Musa Yaman yoluyla “Seyahatname Okumaları” yapılacak. Haddinden Fazla sayıda festival, konuşma, işporta, seyahat programları, oyun, film gösterimleri, konserler, fuarlar, yâd programları, yarışmalar, seminerler, eğitimler ve dokuz canlı çok özel etkinlik meraklıların ilgisine sunulacak. Esenler Belediyesi bünyesinde okurla buluşan Litros Laf Gazetesi, Yoğun Yârenlik, Evlere Alay, Kent ve Düşünce Dergisi kabil çokça sayıda firez yayınına bu zaman yenileri eklenecek. Kent Ekranı TV ve Radyo Esenler’de dopdolu içerikler bu sezona esasen damgasını vuracak. – İSTANBUL

Share: