KIRKLARELİ – Mütekait polis güçleri memuru 32 yıldır vatandaşın “arzuhalini” kağıda döküyor

Kırklareli’nde 32 yıldır arzuhalcilik yapan emekli polis memuru Mualla Sevim, vatandaşların hüznüne ve mutluluğuna yazdığı dilekçelerle ortak oluyor.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 1968 yılında arzuhalcide yazdırdığı dilekçeyle polisliğe başvuran Yüksek Sevim, sınavı başarıyla geçtikten sonraları Samsun, Mersin, Diyarbakır ve Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde fariza yaptı.

1991 yılında emekli olan Sevgi, Lüleburgaz’da kiraladığı 10 metrekarelik dükkanda arzuhalcilik yapmaya başladı. Yaşına karşın vatandaşların hüznüne ve mutluluğuna etraflı yıllar daktilosuyla eş olan Hatır, akıbet 2 yıldır dilekçelerini bazen bilgisayarda arada bir dahi emektar daktilosunda yazıyor.

Hatır, AA muhabirine, mesleğini bayıla bayıla yaptığını, daktilonun tuşlarına dokunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Memuriyet hayatında üstelik alfabe işlerinde çalıştığını anlatan Sevgi, “Polisliğe müracaat ettiğimden beri aklımdaydı, ’emekli olursam bu mesleği yapacağım’ diye. Bugüne büyüklüğünde 10 daktilo eskittim. Son yıllarda bilgisayara geçiş yapmaya başladık. arada sırada bilmediğimiz konular ve kelimeler geliyor, onları bile kitaplardan bakıyor ve yazıyoruz.” dedi.

“Bazı günler gereksiz geçiyor, arada bir 3-5 istida yazıyorum”

Hatır, dükkana gelmediği günler çok sıkıldığını ve adeta zamanın geçmediğini belirterek, “Alfabe açmak beni rahatlatıyor. İnsanlar mutlu olursa daha üstelik kıvançlı oluyorum. Ara Sıra eyyam boş geçiyor, kimi vakit 3-5 arzuhâl yazıyorum. Anlaşılan ayrımsız fiyatımız dahi namevcut, yurttaş gönlünden geçeni bırakıyor, hele yardım dilekçelerinden mülk almıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Geçmiş yıllarda resmi dairelerden daktilo sesinin yükseldiğini fakat teknolojinin gelişmesiyle duyulmaz olduğunu dile getiren Kalp, “Daktilograf insana ayrı bir sağlık veriyor. Benzeri resmi daireye girdiğinde eskiden ‘tak tak tak’ daktilo sesleri gelirdi, demin namevcut. Özellikle resmi dairelerde daktilograf sesi geldiğinde çokça hoşuma giderdi amma şimdi yok o sesler, bilgisayara geçeli daktilograf kalmadı.” ifadesini kullandı.

Share: