Kırklareli’ndeki Longoz Ormanları ve Erikli Gölü korunacak alıngan kayran car edildi

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Erikli Gölü ve Longoz Ormanları Natürel Sit Alanı’nın, kesin korunacak hassas düz adına tescil ve zar edilmesinin, çevrenin ve karışık hayatının korunmasına muhteşem ulama sağlayacağını bildirdi.

Vali Ekici, yaptığı kayıtlı açıklamada, Demirköy ilçesine sadık İğneada beldesinin Türkiye’nin behişt köşelerinden olduğunu belirtti.

Longoz Ormanları ve Erikli Gölü’nün birçok endemik nebat ve efsanevi türüne aile sahipliği yaptığını aktaran Ekici, ayrıca bölgenin huy turizmi açısından bile yetişkin benzeri kayran olduğunu bildirdi.

İğneada beldesinin güneş, bahir ve huy turizmini bir arada yaşattığının altını çizen Ekici, açıklamasında şu ifadelere meydan verdi:

“İğneada beldesinde saha düzlük 671 bitki türü, Türkiye kuş varlığının yarıya yakını olan tahminî 200 kuş türü, 65 memeli türü, 28 balık türü, 27 asıl sürüngen ve 9 kök iki yaşamlı milli otopark sahası ve çevresini barındıran Longoz Ormanları ve Erikli Gölü saf sit esirgeme statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucu kesin korunacak hassas kayran namına korunmasına değişmeyen verildi. Bu kararı 15 Mart 2023 Çarşamba günlü Resmi Gazetede yayımlanan 6942 mahdut kararı imzalayarak, ülkemizde çevrenin ve karışık hayatının korunmasını, Kırklareli’nde sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına haddinden fazla iri yardım sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Kırklareli halkı adına tükenmez şükranlarımı sunarım. Yer, natürel dirim ve karışık hayatının korunması amacıyla çalışmaya bitmeme ediyoruz. Cennet vatanımızın, taşı toprağı, doğası ve seçme çeşit canlısı müzaheret etmek üzere hepimize dirilik.”

Share: