Komütatör kiralama şirketlerinin internet sitesini kopyalayan cürüm örgütüyle ait iddianame hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal açacak isticar şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları tez edilen suç örgütünün idareci ve üyeleri rastgele biri için 7 bin 700 yıla kadar dam istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgüt Suçlar Bürosunca, kurumsal vasıta kiralama şirketlerine ilgilendiren genel ağ sitelerini kopyalayarak kurgu isticar vaadiyle 504 kişiyi bütün 1,5 milyon lira dolandırdıkları öne sürülen 64’ü mevkuf 85 karanlık hakkında düzenlenen anket tamamlandı.

3. Yavaş Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un değişik semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal açkı isticar şirketlerinin web sitelerini düzme kendisine tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve deklare olmayı çalmak için mütenevvi tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin ayyarlık fora etmek için ofiste kullandıkları yabancı uyruklu şahıslar adına alınan hatları büro dışına çıkarmadıkları ve kendi aralarındaki görüşmeleri birlikte Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Yanlışlık örgütü sergerde “Korkmaz” kod adlı O.Y’nin davet merkezindekilere (call center) mahremiyet içinde çalışmaları üzerine emirler verdiği ve ofiste geçer not bilgisayarları alarga kumanda ile kontrol ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Ofiste geçer not kurumsal açacak kiralama şirketlerine ilişkin sahte web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, cali web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek kontrol motorlarına dip sıralara taşınmasını sağladığı, anahtar kiralamak amacıyla arayan müştekilerle ofiste call center kendisine çalışan ‘İrem’ kod isimli A.C, ‘Yusuf’ kod isimli U.Ç, ‘Murat’ harf isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ harf isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin ön ve üst yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği gestalt bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonra müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri hesap numaralarına para yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den servet çekerken şapka ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Bıçkın” harf ünlü S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Nişan bölgesi sahacılarından “Minik” harf isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek mülk çektikleri aktarıldı.

Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi konusunda zat adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, adisyon kartları ve GSM hatları ile atak bankacılık harf bilgilerini kentler arası müteharrik otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve duraksız bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında konfirmasyon kayran S.B. ile E.T’nin bunları teşkilat faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının bile belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ kod O.Y’nin öncülüğünde bire bir araya gelerek hareket bölümü halinde debi ettikleri, O.Y. tarafından verilen egemenlik ve talimatların call center yerine ofiste etkin şüphelilerin yasal veya evlilik dışı tıpkı murat olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek akseptans edildiği, şüphelilerin görüngü öncesinden temin ettikleri yabancı uyruklu hatlar ve kiraladıkları şube üzerinden programlı ve müdebbir akım ederek dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirdikleri, özlük içlerinde tıpkısı yapılanmaya anbean örgütlü şekilde akım ettikleri, bu şekilde 21’i örgüt yöneticisi ve üyesi olmak üzere 85 şüphelinin Türkiye’nin türlü illerindeki müştekileri cali web siteleri üzerinden çevirgeç kiralama vaadiyle dolandırarak nahak çıkar kaplamak için benzeri araya gelip düzenli şekilde debi ettikleri tayin edildi.”

İddianamede, “Suç çalışmak üzere teşkilat kurma, diyet, örgüte üye olma” ve “Bilişim sistemlerini buyurmak vasıtasıyla ayyarlık” suçlarından suç örgütü yöneticisi ve üyesi 21 aynasız üzerine 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, farklı şüpheliler amacıyla de farklı sürelerde mapushane cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyici günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kurumsal çevirici kiralama şirketlerine ilişkin genel ağ sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan araç isticar vaadi ile yarar realizasyon ettiği belirlenen suç örgütü ile cürüm örgütü üyelerine vezneci hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çeken, mecmu 85 kaba hakkında bakı kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine polis güçleri ekiplerince 7 Nisan ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Işıklı, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Sazak, Muğla, Kalaba, Şanlıurfa, Tekirdağ, Uşak ve Van’de gerçekleştirilen senkronik operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: