Konya haberleri! Konya’da soluk kesen Bölgesel Masa Başı ve Düzlük Tatbikatı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde Türkiye Facia Müdahale Planı’nın (TAMP) uygulanabilirliğini çoğaltmak, asıl ve destek hal ortağı kurumlarda farkındalık inşa etmek, planlardaki muhtemel çalışma ve eksiklikleri sınırlamak için gerçekleştirilen Lehçe Masa Başı ve Düz Tatbikatı nefesleri kesti.

Konya Valiliği koordinesinde, Beyşehir Gölü kenarındaki Atabey Bilgisizlik ve Eğitim Bilimi Kampı’nda gerçekleştirilen tatbikata, Konya İl Afet ve Ivedili Uzanım Müdürlüğü’nün (AFAD) beraberinde Afyonkarahisar, Niğde, Aksaray ve Karaman’dan mevrut AFAD ekipleri bile katılım etti. Farklı etaplar halinde hesaplı tatbikatta, Beyşehir İlçe Güllabi Asayiş Bot Komutanlığına sadık Bot Timi, jandarma düzensiz izlem köpeği, polis arama ve kurtarma, hususi harekat timi, evcil bindi ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile muhtelif sivil topluluk kuruluşlarından temsilciler düz aldı. Tatbikatta senaryo gereğince, dağlık alanda mahdut kalan ve kaybolan 10 nefis grup ile 5 şahsiyet mektepli topluluğunun düz aldığı teknenin göl sularında alabora olması neticesinde göl üzerinde gerçekleştirilen arama kurtarma operasyonları icra edildi.

“23 sayı düzentileme grubumuzun koordinesi AFAD aracılığıyla yapılmaktadır”

Başarıyla sona aziz manevra sonrasında AFAD Konya İl Müdürü Nasip Tosun, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Plan çerçevesinde 5 vilayeti havi bölgesel ayrımsız masa başı ve kayran tatbikatı icra ettiklerini anlatan Tosun, senaryolar doğrultusunda, mahdut kalma, zayi ve gark vakalarını laf aldıklarını belirterek, Türkiye Kıran Engelleme Planı çerçevesinde 23 faaliyet grubuyla beraber lehçe masa başı ve yer tatbikatının gerçekleştirildiğini söyledi. Şans Kele, 23 mücahede grubunun bile anne hal ortakları olduğunu ve temel çözüm ortaklarının bile bindi çözüm ortakları bulunduğunu vurgulayarak, “Danışma mücahede grubu, taşımalık say grubu, arama kurtarma mücahede grubu, tagaddi kabilinden, bunun kabilinden 23 adet bu mücahede grubumuzun koordinesi AFAD yoluyla yapılmaktadır. AFAD, Türkiye’nin kuma gücüdür. Bunu hususi gurur ve kuruluşlarla, kamu kurum ve kuruluşlarıyla, sivil topluluk kuruluşlarıyla, ana kişilerle, tüzel kişilerle gerçekleştirmektedir. Buradaki tatbikatta birlikte emniyetimizin deniz polisi, cingöz, itfaiye balık adam ekipleri, itfaiye aracı kontrol istirdat ekipleri, akredite olduğumuz Alperenler, Birey Suyu, Beşir, hep bağlantı ve el birliği içerisinde AFAD’ın koordinesi altında çalışılmıştır. Psiko sosyal bindi çadırları kurulmuştur, esasen UMKE ile irtibat muadele içerisinde icra edilmiştir. Yani AFAD eliyle koordine edilmiştir, emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyoruz” diye niteleyerek konuştu. – KONYA

Share: