Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da Gaziler Günü kutlandı

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’bile, 19 Ilkgüz Gaziler Günü nedeniyle merasim düzenlendi.

Konya’dahi Anıt Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, tevakki etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Konya Bölüm Başkanı Mustafa Buğur’un şiir okuduğu törende, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Konya Idarehane Başkanı Süleyman Ege ile Teğmen Fatih Kocabaş, günün mazmun ve önemine ilişkin meşveret yaptı.

Törene Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Uray Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Konya Cumhuriyet Altını Başsavcısı Halil İnal, İl Jandarma Komutanı Korgeneral Şakir Düşüncesiz, 3. Ana Tepkili Uçak Hamur ve Garnizon Komutanı Gelgel Pilot Sancak Alemdar Şensöz, askeri erkan, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Karaman

Karaman’dahi ise Cumhuriyet Parkı’nda düzenlenen törende Ilbay Tuncay Akkoyun, Belediye Başkanı Cenk Kalaycı ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Karaman Büro Başkanı Behiç Esas tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Dernek Başkanı Baş, törende yaptığı konuşmada, Gaziler Haset’nün, devletin bekası uğruna canlarını adayanların gelgel ve şerefle hatırlandığı aynı bölüm olduğunu söyledi.

Ülkenin geçmiş olduğu kabilinden bugün de aut destekli yıldırı örgütlerince garaz alındığını dile getiren Kafa, “Bugüne kadar sergilenen seçkin cins hainlik, Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatansever ve yiğit askerleri ile yiğit polis güçleri, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız eliyle önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır.” diye konuştu.

Törene Cumhuriyet Başsavcısı Ulu İhsan Aksungur, İl Uyanık Başkan Kıdemli Miralay Mustafa Çetinkaya, ofis müdürleri, askeri erkan ile gaziler katıldı.

Aksaray

15 Orak Ayı Milli İrade Meydanı’ndaki törende Ilbay Hamza Aydoğdu, Şehremaneti Başkan Vekili Yakup Kadri Perek, Muharip Gaziler Derneği Aksaray Şube Başkanı Mustafa Ateş, Türkiye Savaş Malulü, Gaziler, Şehitler, Dul ve Eytam Derneği Aksaray Şube Başkanı Mehmet Akbulut, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende mütekellim Ilbay Aydoğdu, gazi ve şehitlerin, bağımsızlığın nişaneleri olduğunu söyledi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Aksaray Ofis Başkanı Mustafa Dağ bile konuşmasında gaziliğin zenginlik boyu taşınacak benzeri haysiyet, Türk milletinin bağrından çıkan Mehmetçik’e galiba tıpkı nitelik olduğunu söyledi.

Türk milletinin, gazisine ve şehidine gelişigüzel zaman hürmetli olduğunu dile getiren Ateş, “Bu istinkâf etmek kıyamete kadar, ilelebet devam edecektir. Ebediyete vukuf fail bütün aziz şehitlerimizi, alp gazilerimizi şükran ve şükranla garip boy bos, hayattaki gazilerimize metin ve rahat ömürler dilerim.” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da birlikte Kocatepe Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Afyonkarahisar Büro Başkanı Yusuf Aytaç Hürkal, törende günün deme ve önemine ilgili danışma yaptı.

Törene Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, Şehremini Mehmet Efe, İkmal ve Garnizon Komutanı Tugay Osman Kahraman, DOĞRU Tümen Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, CHP Afyonkarahisar Mebus Itır Köksal, askeri erkan ve gaziler katıldı.

Share: