Konya umumi: Konya’da soluk kesen Bölgesel Masa Başı ve Kayran Tatbikatı

Konya’dahi kan kesen Lehçe Masa Başı ve Saha Tatbikatı

KONYA – Konya’nın Beyşehir ilçesinde Türkiye Facia Müdahale Planı’nın uygulanabilirliğini bırakmak, esas ve bindi çözüm ortağı kurumlarda farkındalık yapmak, planlardaki muhtemel himmet ve eksiklikleri tayin etmek maksadıyla gerçekleştirilen Lehçe Masa Başı ve Vadi Tatbikatı nefesleri kesti.

Konya Valiliği koordinesinde, Beyşehir Gölü kenarındaki Atabey Gençlik ve Yetişek Kampı’nda gerçekleştirilen tatbikata, Konya İl Facia ve Ivedi Uzanım Müdürlüğü’nün beraberinde Afyonkarahisar, Niğde, Aksaray ve Karaman’dan mevrut AFAD ekipleri bile iştirak etti. Farklı etaplar halinde planlı tatbikatta, Beyşehir İlçe Kurnaz Asayiş Bot Komutanlığına tutkun Bot Timi, açıkgöz yapışkan izlem köpeği, polis güçleri taharri ve kurtarma, hususi harekat timi, yerli destek ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile türlü sivil topluluk kuruluşlarından temsilciler düz aldı. Tatbikatta senaryo gereğince, dağlık alanda çevrilmiş küsurat ve kaybolan 10 kişilik ekip ile 5 şahsiyet öğrenci topluluğunun saha aldığı teknenin göl sularında alabora olması neticesinde göl üzerinde gerçekleştirilen taharri kurtarma operasyonları yürütme edildi.

“23 sayı himmet grubumuzun koordinesi AFAD tarafından yapılmaktadır”

Başarıyla sona ermiş tatbikat sonrasında AFAD Konya İl Müdürü Nasip Kele, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Traksiyon çerçevesinde 5 vilayeti havi lehçe ayrımsız masa başı ve yer tatbikatı yürütme ettiklerini anlatan Boğa, senaryolar doğrultusunda, çevrik kalma, kayıp ve gark vakalarını laf aldıklarını belirterek, Türkiye Kıyamet Müdahale Planı çerçevesinde 23 düzentileme grubuyla bu arada bölgesel masa başı ve düz tatbikatının gerçekleştirildiğini söyledi. Şans Boğa, 23 düzentileme grubunun bile esas hal ortakları olduğunu ve esas hal ortaklarının birlikte destek hal ortakları bulunduğunu vurgulayarak, “Danışma himmet grubu, nakliye mesai grubu, taharri kurtarma iş grubu, tagaddi kadar, bunun kadar 23 skor bu çalışma grubumuzun koordinesi AFAD vasıtasıyla yapılmaktadır. AFAD, Türkiye’nin ortak gücüdür. Bunu hususi alım ve kuruluşlarla, amme kurum ve kuruluşlarıyla, sivil topluluk kuruluşlarıyla, kaynak kişilerle, tüzel kişilerle gerçekleştirmektedir. Buradaki tatbikatta de emniyetimizin deniz polisi, güllabi, itfaiye balık adam ekipleri, itfaiye aracı taharri istirdat ekipleri, akredite olduğumuz Alperenler, Can Suyu, Beşir, bilcümle angajman ve muadele içerisinde AFAD’ın koordinesi altında çalışılmıştır. Psiko içtimai bindi çadırları kurulmuştur, yeniden UMKE ile ilişki muadele içerisinde yürütme edilmiştir. Yani AFAD vasıtasıyla eş güdümlü edilmiştir, emeği sabık herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

(ARÖ-BEDDUA-ARI-Y)

Share: