Konya’da 7 kişinin öldüğü saldırıdan önceki kavgaya ilgili istenen cezalar mahsus oldu

Konya’da tıpkı aileden 7 kişinin öldürüldüğü silahlı hücum öncesi aileler arasında yaşanan kavgaya ilişkin yargılanan 9 maznun üzerine 13 yıldan 49 sene 6 aya büyüklüğünde delik cezası istendi.

8. Güç Ceza Mahkemesince Adliye Konuşma Salonu’nda tanıdık duruşmaya, mevkuf sanıklar Lütfi Keleş, Ulvi Batur (Iye Bahadır’in oğlu), tutuklanmadan sanıklar Ayşe Bahadır, Ege Batur, Yahya Kötürüm, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Söz sunulan sanıklardan vakfedilmiş Ege Bahadır, olay günü kavgayı Dedeoğulları ailesinin başlattığını, kavganın “ırkçılık” ile bire bir alakasının bulunmadığını argüman etti.

Savcılık mütalaasında belirleme edilen konkre delillerle, maznun Yüce Keleş’in (Iye Keleş’in oğlu) “Öldürmeye adım”, “Silahla yaralama”, “Ani aşkın kişi ile hane dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 31 yıla kadar, sanık Ali Batur’in (Lütfi Bahadır’in oğlu) “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla cerh”, “Silahla zılgıt”, “Birdenbire çok dirilik ile basamak dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 34 yıl 6 taban büyüklüğünde, sanık İbrahim Bahadır’in “Öldürmeye adım”, “Silahla yaralama”, “Silahla gözdağı”, “Fücceten fazla gönül ile ev dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 25 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sanık Lütfi Bahadır’in “Silahla nitelikli yaralama”, “Silahla yıldırma”, “Ansız çok dirilik ile bölük dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 33 yıla kadar, Iye Batur’in “Öldürmeye adım”, “Silahla yaralama”, “Apansız fazla hayat ile konut dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 43 yıla kadar, maznun Ayşe Keleş’in “Silahla cerh” ve “Patadak fazla birey ile bölük dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 13 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istek edildi.

Sanık Yahya Çalgın’ın “Öldürmeye girişim”, “Silahla yaralama”, “Rappadak fazla yaşama ile ev dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 43 yıla büyüklüğünde, sanık Ramazan Kötürüm’ın “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla yaralama”, “Silahla gözdağı”, “Birden aşkın emanet ile hane dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 25 yıla büyüklüğünde, Şanlı Çalık’ın “Öldürmeye adım”, “Silahla yaralama”, “Silahla yıldırma”, “Gürpedek aşkın güç ile hane dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 49 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Sanık Yahya Kötürüm mütalaaya alın defans yaptığı tam Dedeoğulları ailesinin yakınları sanıklara reaksiyon gösterdi. Salonda sâdır çatışma, polis ekiplerinin müdahalesiyle gücük sürede sonlandırıldı.

Mahkeme heyeti, mevkuf sanıkların alıkonulma halinin devamına karar vererek, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması üzere duruşmayı erteledi.

Dedeoğuları ailesinden 7 kişinin öldürüldüğü olaydan tahminî 2,5 kamer geçmiş Dedeoğulları ve Bahadır ailesi beyninde sâdır kavgada 13 hayat yaralanmış, 9 güç için muhtelif suçlamalarla sevgili açılmıştı.

Share: