Kooperatif, kadınlara atlatmak kapısı oldu

– Kooperatif, kadınlara ekmek kapısı oldu

ŞIRNAK – Şırnak’ta kooperatif kuran kadınlar, etkisiz binada yaptıkları üretimle gelire kavuştu.

Şırnak’ta 9 karı tıpkı araya gelip “Şırnak Karı Eli Istihsal ve İşletme Kooperatifi” kurdu. Şu an 30 kadının görev aldığı kooperatifte kentte yetiştirilen mahsulat işlenerek sağlıklı ortamda makineler marifetiyle paketlenip özlük markasıyla piyasaya sürülüyor. 30 kadının fariza aldığı kooperatif bünyesinde bölgede üretilen ekincilik ürünleri işlenerek ek değer sağlanıyor. Sağlıklı ortamda hazırlanan erişteler, pekmez, sumak, reçel çeşitleri ve turşular paketleniyor. Zat markasıyla barkod sistemine makul yerine hazırlanan ürünlerin pazarlanmasına dahi başlandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği desteğiyle 9 üretici kadının öncülüğünde “Şırnak Karı Eli Istihsal ve İşletme Kooperatifi” kuruldu. Organ sayısı 30’a vasıl kooperatifle yapıt yelpazesini genişleten kadınlar, ayva, nar ve elma reçellerinin yanı sıra kurutmalık, erişte ve mantı ile muhtelif hediyelik eşyaları kurdukları bey ofisinde satışa sunuyor.

Şırnak Avrat Eli Istihsal ve İşletme Kooperatif Başkanı Ayşe Ayter, “Şırnak’ın sunu büyük açıklarından benzeri tanesi kadın kooperatifinin olmaması, ilk üretim yerimizi ayarladık. Daha sonraları as ofisimizi oluşturduk ve yapacağımız ürünleri belirledik. Amacımız, bölgede karı eksenli etkin kadınların zat ayakların üzerinde durup, ocak bütçelerine katkıda bulunmaktı. Aynı yılın adından çok fena hâlde amal çıkarttık. Üretim yerimizde turşudan reçeline, kurutmalığından eriştesine, tarhanasına büyüklüğünde yapıyoruz” dedi.

“Hedefimiz 300 kadına duyulmak”

30 avrat ile gelişigüzel çalıştıklarını tamlayan Ayter, “Ürettiklerini dahi as ofisimizde satıyoruz. Arkadaşlarımız ürettikleri ürünleri kavanozda görünce güvenilmez derecede mutlu oluyorlar. Hedefimiz 300 kadına duyulmak, bunu köylerimize ve beldelerimize dahi duyurmak istiyoruz. Seçme köyde ve beldede bire bir üretim atölyesi yapmak istiyoruz. Üretime katkıda bulunup, istihdam oluşturacağız. En iri hayalimiz kişi markamızı bina etmek. Unutulmaya yüz tutmuş ürünlerimizi dönem yüzüne çakmak. Bu ürünlerin hem coğrafi işaretini ve patentini ahzetmek” diyerek konuştu.

Kooperatifte istihsal işleyen Acı Pelin Kayaş dahi, “Darülfünun mezunuyum, Şırnak’ta aksiyon olanağı olmadığı için, kendime tıpkısı şekilde harçlık derk etmek amacıyla kooperatifte çalışıyorum. Burada ürettiğimiz lokal ürünleri hem yapmayı öğreniyorum. Bu şekilde bana maddesel ve manevi katkısı oldu kooperatifin” şeklinde konuştu.

Kooperatifte istihsal fail Meryem Güngen ise, “Tığ karı kooperatifini açtığımız antlaşma çokça evire çevire şeyler başaracağımıza inanarak açtık. Haddinden Fazla kadına ve insana apotr olacağımızı biliyorduk. Kadın kooperatifimiz çok adamakıllı ilerliyor. Kadınlarımız zevkle geliyorlar. Hem üretiyoruz hem de satıyoruz. İnsanlara bindi oluyoruz. Istihsal noktamıza gelemeyen kadınlarımız evlerinde yaptıkları ürünleri getiriyorlar. Yaptıkları ürünler bizde satma noktamızda satıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Share: