Kullanılmamış minimal ücret sevinme anketi! “Memnunum” diyenlerin oranı ile “Değilim” diyenlerin ortada kaş ayırt var

Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonlarca vatandaşın merakla beklediği 2023 yılı minimum sevap tutarını 8.506 lira adına açıkladı. Bu gelişmenin aceleten ardından ESASI Araştırma, eskimemiş minimal ücreti vatandaşlara sordu. Araştırma; 22-23 Mabeyin 2022 tarihleri beyninde İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa, Kayseri, İzmir, Diyarbakır, Adana, Samsun, Konya, Antalya, Gaziantep, Erzurum, Mardin, Hatay, Zonguldak, Manisa, Ziyalı, Malatya, Van, Balıkesir, Trabzon, Kırıkkale, Giresun, Tekirdağ ve Balkı dahil 26 ilde 18 yaş ve gövde 1306 kişiyle telefon yöntemiyle gerçekleştirildi.

MEMNUN OLANLARIN YÜZDESİ 62

Katılımcılara “Hükümetin açıkladığı 8 bin 506 TL bakir asgari ücret tutarından mutlu musunuz?” diye niteleyerek soruldu. Katılımcıların yüzdelik 62.4’ü “Peki” yanıtını verdi. Yüzde 26’sı ise “Faydalı” dedi. “Fikrim namevcut/Yanıt yok” diyenler ise yüzdelik 11.6’da kaldı. “Fikrim namevcut/Karşılık yok” diyenler orantısal yerine dağıtıldığında Minimum Ücretten “Memnuniyet” yüzdelik 70.5 , “Memnun olmayanlar” ise yüzde 29.5 namına çıktı.

PARTİ BAZINDA MEMNUNİYET YÜZDELERİ

Siyasi tercihlerine göre dağılımında ise SELIM Partililerin yüzde 88.5’inin, MHP’lilerin ise yüzdelik 82.1’inin açıklayan minimum sevap tutarından mutlu olduğu saptandı. HDP’li seçmenin yüzdelik 54.2’si, İYİ Partili seçmenin yüzde 49.7’si ve CHP’li seçmenin ise yüzdelik 37.4’ü minimal ücret tutarından memnun olduğunu belirtti.

CHP’Lİ SEÇMENLERİN YÜZDE 53.8’İ KIVANÇLI DEĞİL

Seçmene bakarak dağılımda ‘asgari ücret’ tutarından mutlu olmayanlara bakıldığında geçmiş tam yüzde 53.8 ile CHP’li müntehip saha aldı. Onu yüzde 32.2 ile İYİ Partili müntehip, yüzdelik 29.3 ile HDP’li müntehip izledi. Farklı seçmenlerin yüzde 26.4’ü ise minimum ücret tutarından mutlu olmadığını anlatım etti.

Share: