Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırı Merkezinin açılışını yaptı Açıklaması

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ile ait “Binanın restorasyonun tamamlanmasının arkası sıra Çanakkale yağız ve bahir savaşlarıyla ilgilendiren günümüze büyüklüğünde yayınlanmış bağlanmış, görsel ve işitsel bilgelik, belge ve dokümanlar temin edilerek merkeze nakledildi. Buranın çokça çok kapsamlı tıpkı araştırı merkezi haline gelmesi amacıyla gelişigüzel nev adımı attık.” dedi.

Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Çanakkale’dahi yiğitlik gösteren aynı milletin evladı olmaktan değer duyduğunu söyledi.

Çanakkale’üstelik Türk milletinin varoluş destanının yazıldığını tamlayan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Çanakkale yağız ve deniz savaşların genişlik mufassal ayrıntısına kadar incelenmesi, araştırılması ve ati kuşaklara arz makul şekilde aktarılması üzere tıpkısı dalan kurulması gerektiğini düşündük. Anında harekete geçtik. Yaptığımız istişareler neticesinde Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığımız 1800’lü yıllarda yapılan ve evvel eğlek devamında sıhhiye binası namına kullanılan tarihi binanın bu yönde değerlendirilebileceği görüşünü bildirdi. Bunun konusunda sıra kaybetmeksizin bu tarihi binanın restorasyonuna başladık. Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığımız restorasyon çalışmalarını inceden inceye yürüttü. Binanın restorasyonunun tamamlanmasının arkası sıra Çanakkale karaca ve deniz savaşlarıyla ilgili günümüze kadar yayınlanmış yazılmış, görsel ve işitsel bilgelik, vesika ve dokümanlar temin edilerek merkeze nakledildi. Buranın çok çokça kapsamlı benzeri araştırı merkezi haline gelmesi için her çeşit adımı attık.”

Araştırı merkezinde Osmanlı Açıkçası, Türki, İngilizce, Frenkçe ve Almanca dillerindeki 5 binin üstünde soy ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinde Çanakkale’ye ilişkin belgelerinin bile toplandığını dile getiren Ersoy, bugüne büyüklüğünde çokça birkaç kişinin elinde olan arşivlerin de bu araştırı merkezine kazandırıldığını bildirdi.

Hazırlıkların sonucunda araştırmacıların rahatlıkla çalışabileceği, çalışmalarını sürdürebileceği tıpkısı düzlem sağlandığını anlatan Ersoy, eserlerin kazandırılmasında emekleri olan Uğural Vanthoft, Haluk Ağızcıl ve Delicesine Aldoğan’a teşekkür etti.

“Firez ve hanek hayatını zenginleştirmek için ağırbaşlı tıpkı şekilde çalışıyoruz”

Ersoy, dünya tarihine, Türklerin alplık mücadelesini kızıl harflerle yazdıran bu dönemin araştırılması, akıllıcasına anlatılması amacıyla hangi gerekiyorsa yapmaya amade olduklarını de vurguladı.

Troya Ekin Yolu Festivali için üstelik Çanakkale’de olduklarını ifade eden Ersoy, şöyle konuştu:

“Ülkemizin kültür ve tekellüm hayatını zenginleştirmek amacıyla dokunaklı ayrımsız şekilde çalışıyoruz. Çanakkale’dahi gerçekleştirdiğimiz Troya Festivali’nde 1000’den çok sanatçının katılımıyla 100’den fazla aktiflik sanatseverlerle buluşacak. Çanakkale’birlikte ayrıca tarihle sanatı bir araya getirdik. Çanakkale Tarihi Düz Başkanlığının sorumluluğunda olan Küçük Asya Hamidiye Tabyası, Kilitbahir Kalesi kabilinden mekanlarda bile etkinlikler gerçekleştirilecek. Rum Ateşi Dans Grubu, ‘Troya’ gösterisini bu curcuna çerçevesinde sergileyecek. Troya Müzesi’ndeki 3 tenor konseri kaçırılmaması müstelzim konserlerden biri olacak. 6 ülkeden yabancı devir operatörleri andaç dalışı gerçekleştirecek. Tutum Yardımcıları ve Bahir Haritaları Sergisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 57. Meze Senfonisi’ne gidilmesi benim herkese tavsiyem. Sonraları ‘Rüzgarın Çıpa Atlıları Troya’ya Sürüyor’ başlığıyla bisiklet platformu 35 kilometre ayaklık çevirerek Troya Antika Kentine ulaşacak. Çocuklarımız amacıyla dahi birbirinden adamakıllı etkinlikler planladık. Canlı Pabuçlar, Füsunlu Şapkalar Atölyesi, Evrim Ölçer ile Masal Tiyatrosu önceki aklıma mevrut etkinlikler. Ekim ayında gerçekleştireceğimiz, Beyoğlu Firez Yolu Festivali’nde da 6 binden aşkın artist 1000’den fazla etkinlikte vadi matlup. Başkentte yapacağımız festivalde ise 5 binden çok sanatçımız 500’den aşkın etkinlikle sanatseverlerin karşısına çıkma.”

Diyarbakır ve Konya’bile birlikte festivaller gerçekleştireceklerini belirten Ersoy, ilki düzenlenecek Diyarbakır Uğur Ekin Yolu Festivali’ni 8-16 Ekim tarihlerinde düzenleyeceklerini ve 2 binden çok sanatçının 500’den aşkın etkinlikte düzlük alacağını kaydetti.

Nazır Ersoy, ayrıca Konya’daki Gizemci Çalgı Festivali’nde da arsıulusal çalgı camiasında özel bire bir yere erbap olan İspanya, Almanya, Hindistan, Mısır, Azerbaycan, Özbekistan, İran ve Türkiye’den alanında maharetli sanatçıların izlenebileceğini söyledi.

Festival duraklarına İzmir’i de eklediklerini dile getiren Ersoy, “İzmir Alsancak Inhisar Fabrikası Hars-Danışma Kompleksinin restorasyonunu tamamlayarak festivalin asıl duraklarından biri haline getireceğiz. Adana’mızı birlikte festival duraklarına kattık. Adana’dahi gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı’nı bakanlık himayesinde haddinden fazla daha uzun aynı sürede ve serbest katılımlı aynı ayla getireceğiz. Tarihimizle sanatı tıpkısı araya getirme çabalarımız çerçevesinde Troya Ekin Yolu Festivali’hangi bu bulunmaz merkezi de ekledik. Festival kapsamında burada Çanakkale Şehitlerine Kalıp Sanatı Sergisi, Gazavatnameler Işığında Türk Minyatür Sanatı ile Anafartalar Zaferi Sergisi ile 1915’ten Emirler, Raporlar, Hatıralar Kurşuna Yordam, Askere Cesaret Sergisi açılacak.” diyerek konuştu.

Merkezin açılmasına emeği geçenlere teşekkür fail Ersoy, ilkin Mustafa Eksiksizlik Atatürk girmek üzere tekmil Milli Mücadele kahramanlarını yağmur ve minnetle andığını bildirdi.

“Çanakkale’mizde bir nice ilçemizde yüzlerce etkinlik olacak”

SELIM Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Çanakkale’nin şüheda diyarı olduğunu rapor etti.

Çanakkale’nin tarih, turizm, sanayi, orman kadar birçok alanda iddialı olduğuna dikkati çeken Turan, “Altyapıların nazik oranda çözülmesi, erişim mazeretinin kalmaması sonrası bölgemizde hareketliliğe bile bağlı yerine tıpkı firez kenti olması amacıyla dahi elimizden geldiğince ciddi iş harcıyoruz. Zaman kültür kenti olmanın bildirme bulunmaz adımlarından bir tanesini atıyoruz. Bakanlığımızın öncülüğünde on dolaşma süresince Çanakkale’mizde bir nice ilçemizde yüzlerce etkinlik olacak. İnsanlarımızın, sanatseverlerimizin bazen büyük ücretler ödeyerek elde ettiği o imkanları bakanlığımızın sebebiyle Çanakkale’mizde on periyot süresince doya doya izleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Merkez açılışından önce birlikte Bakan Ersoy ve beraberindekiler, Çanakkale Bahir Müzesi Muavenet-i Milliye Sergi Salonu’nda açılan “Osmanlı Deniz Haritaları Durum Yardımcıları Sergisi”ni gezdi ve icraat üzerine hikmet aldı.Share: