KYK yurdunda, “Deprem Andaç, Çök Hile Tutun ve Tahliye” tatbikatı düzenlendi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Ivedili Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Itimat ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürlüğü hisse senedi birliğinde “Yer Sarsıntısı Hatıra, Çök Dubara Tutun ve Tahliye” tatbikatı, Şark Karadeniz KYK Yurdu’nda gerçekleştirildi.

Türkiye genelindeki KYK öğrenci yurtlarında senkronik yerine saat 21: 00’da başlayan tatbikatta, ancak yöneticileri, personel ve öğrenciler yer aldı.

Tatbikata katılanlar sarsıntı sireninin çalmasıyla birlikte bulundukları alanlardaki masaların beraberinde “Zelzele Ajanda, Çök Komplo Tutun ve Boşaltma” davranışını gerçekleştirdi.

Sirenin sona ermesinin ardından kontrollü şekilde oldukları yerden başlarını tutarak sâdır katılımcılar, daraç binası dışında daireler oluşturarak kaç kişinin binadan ayrıldığını belirledi.

Tahliye edilen emanet sayısının yurttaki öğrenci sayısıyla benzeri olmasının tayin edilmesiyle birlikte tatbikat sona erdi.

Tatbikat boyunca Trabzon İl Afet ve Müstacel Ebat Müdürlüğü (AFAD) görevlilerince yönlendirilen öğrenciler, antrparantez yapı dışında vadi kayran AFAD’a ilgili istirdat açacak ve gereçlerinin kayran aldığı sergiyi üstelik inceleme fırsatı buldu.

Tatbikata, Trabzon Ilbay Yardımcısı Büyük Yılmayan, Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale, Trabzon İl Kıran ve Acil Boyut Müdürü Ömer Kıratlı, Trabzon Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Hayrullah Şair Çetiner dahi katıldı.

Share: