Lise öğrencileri ürettikleri aile tekstil ürünlerini desenlerle süsleyip pazarlıyor

Ardahan’daki Martir Türkmen Uğurlu Mesleki ve Teknik Küçük Asya Lisesi Moda Tasarım Teknolojileri Bölümü öğrencileri, ürettikleri aile oluşum ürünlerini devletin araba desteğiyle desenlerle süsleyerek satışa sunuyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünün Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına “Sosyal Gelişmeyi Sübvansiyon Programı” kapsamında sunduğu “Terbiye Çığır Kazandıracak” projesi onaylandı ve okula kullanılmamış iki makine verildi.

Bu destekle araba sayısı 15’e çıkan atölyede henüz önce yastık, bedel, engel, nevresim takımı ve gelişim önlüğü üreten 40 mektepli, bundan sonra ahali emeği ayn nuru bu ürünleri 450 asıl desenle tezyin imkanı buluyor.

Geçen yıl bölümden okulun döner sermaye sermayesine 400 bin lira kazandıran öğrenciler, kentteki okul ve iş yerlerinden gelen taleplere bedel yöneltmek amacıyla dinlence döneminin yaşandığı şimdilerde bile kırıcı iş yapıyor.

Okul müdürü Osman Erdem, AA muhabirine, yeni gelen piko terzilik makinesinin üretimlerine destek olduğunu söyledi.

“imdi talepleri daha bayındır karşılamış olacağız”

Makinenin okula kazandırılmasında Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ilkin tutmak amacıyla emeği geçenlere teşekkürname eden Erdem, şunları kaydetti:

“Haddizatında bizim buradaki amacımız, kentteki basit ve şişman tekmil işletmelerin talebine teferruatlı kıymet çevirmek. Bu makine ile bu imkana topluluk oluyoruz. Burada ürettiğimiz özellikle yastık ve hemayar kalkışmak üzere seçkin ürüne çıktı desen verebiliyoruz. çıktı inşallah talepleri elan rahat karşılamış olacağız. Ayrıca bu aha öğrencilerimiz bile imdi kabil konusunda kendilerini yetiştirmiş olacak ve dünyalık kazanacaklar.”

Çağ şefi hoca Sevilay Yiğitlik ise yıpranmamış araba desteğiyle ürünlerdeki desen çeşitliliğini arttırdıklarını anlattı.

Aldıkları siparişleri bundan sonra imdi çeşitlendirdiklerini dile getiren Erdem, “Bu araba ile ip ve rabıt yapılabiliyor. İlimizdeki beribenzer ve nazik işletmelerin taleplerine bundan sonra ferah ferah denk verebileceğiz. Öğrencilerimiz da kendini geliştirme imkanı bulmuş olacaklar.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden Medine Delice dahi çıktı henüz fena hâlde desenler ve ürünler ortaya çıkardıklarından bahsederek, “Ayrımsız zamanda kendimizi de geliştirmiş oluyoruz. Bu makine bizim üzere çokça şişman tıpkısı imkan oldu.” diye niteleyerek konuştu.Share: