Malatya Hayvanlar Bahçesinin sakinleri bu sene 32 bala dünyaya getirdi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Hayvanlar Bahçesinde ceylan, kızıl geyik, lama, aldanmaz, kanguru kadar mütenevvi hayvan türlerinden 32 çocuk dünyaya geldi.

Battalgazi ilçesine sınırlı Orduzu Turgut Özal Gusto Parkı’nda kısaca 4 sene önce bakım vermeye başlayan hayvanlar bahçesi, arslan, kaplan, kurt, kocaoğlan, lama, kanguru, ceylan ve deve kuşu kabil 78 türden 1300’ün üzerinde hayvana aile sahipliği yapıyor.

70 dönümlük alana kurulu hayvan bilimi bahçesindeki hayvan sayıları, kullanılmamış doğumlarla artıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Zirai Hizmetler Daire Başkanı Hanifi Acar, AA muhabirine, hayvan bilimi bahçesinin evire çevire tıpkısı gezinti alanı olduğunu, sabık yıl 54 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını söyledi.

Bu yılın hayvan bilimi bahçesi açısından mübarek geçtiğini dile getiren Acar, “Hayvan Bilimi bahçemizde 32 yeni bala dünyaya geldi. Bu sene 6 ahu, 9 cüce inat, ikişer beyaz zehir geyik, değerli geyik, put keçisi, midilli, üçer aşılanmamış keçisi, aldanmaz, birer örümce maymunu, lama ve kanguru doğdu.” diye konuştu.

Lama, ahu, kanguru ve keklik yavruları mevhibe edildi

Türkiye’deki diğer zooloji bahçeleriyle teşrikimesai içinde olduklarını, bakir doğan hayvanların ayrımsız kısmını değişik illere gönderdiklerini anlatım eden Acara, şunları aktardı:

“İki hafta önce Kayseri Hayvanlar Bahçesine 2 ceylan, birer lama ve kanguru ile 6 keklik yardım ettik. Henüz önceki de onlar bize efsanevi göndermişti. Buradaki havyanlar genelde özge zooloji bahçelerinde doğma ve yaşamışlar. “

İki veteriner ve bakım elemanlarıyla hayvanlara mukteza bakımların yapıldığını anlatan Çevik, “Bakir üyelerimizle bu arada hayvan bilimi bahçemiz daha dahi şenlenmiş olacak.” dedi.

Hayvanlar bahçesinin mesire alanıyla iç içe olduğunu, kasaba illerden da ziyarete gelenlerin bulunduğunu kaydeden Enerjik, şöyle devam etti:

“Güzeşte sene 54 binden aşkın emanet hayvanat bahçesini musahabe etti. Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda okullardan kadro halinde mevrut öğrencilerden dahi ücret almıyoruz. İl Milli Terbiye Müdürlüğü ile hisse senedi birliğimiz var. Malatyalı hemşehrilerimiz kadar il dışından gelenler var, Adıyaman, Elazığ ve Sivas’tan ziyaretçiler geliyor.”

Share: