Mardinli derlemci, merakı amacıyla darphaneden hususi dünyalık bastırdı

Mardinli derlemci, merakı amacıyla darphaneden hususi servet bastırdı

Para koleksiyoncusu telefoncuda, 1850’den kalma sikkeden, 15 Türk devletinin bayraklarının basılı olduğu 1 kuruşlara büyüklüğünde mal bulunuyor

Mardin’de mal koleksiyoncusu 21 yılda 3 bine mail bozuk kağıt ve madeni mal topladı

MARDİN – Mardin’bile bire bir derlemci, 21 yıldır bitmeme fail sakat servet merakı dolayısıyla, aralarında 1850 yılından kalma sikkeden 15 Türk devletinin bayraklarının basılı olduğu 1 kuruşlara büyüklüğünde 3 bine mail kağıt ve madeni mülk topladı. Özkan’ın merakı, darphaneden hususi üretim para bastırmasını sağladı.

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde düşüncesiz telefon tamiri ve satışı yapan Mehmet Güvenli Özkan, 21 yıldır özenle para koleksiyonu oluşturuyor. Koleksiyonunun zarfında tahminî adına 3 bine yakın madeni ve kağıt dünyalık mevcut Özkan, çevresi eliyle paralara olan ilgisi ile tanınıyor. 1850 yılından kalma sikke kâin koleksiyondaki genişlik hususi parça ise 15 Türk devletinin bayraklarının basılı olduğu 1 kuruşlar. Bayrakların matbu olduğu paraları 2015 yılında darphanenin internet sitesinden havale vererek hazırlatan Özkan, koleksiyonun kendisi için haddinden fazla özel olduğunu ve satmayı düşünmediğini belirtiyor.

“Hususi adına yaptırdım, kargoyla bana yolladılar”

Çocukluğundan itibaren beğenilmeyen paralara ilgisinin olduğunu belirten Özkan, “2001 yılından itibaren bu çarkıt dünyalık koleksiyonu ile uğraşıyorum. Şu dakika 3 bine mail demir ve kağıt nukut bulunuyor. En çarkıt servet 1850’den kalma Osmanlı akçesi. Bildirme güzelleri dahi 2015 yılında darphaneden istediğim üzerlerinde sakat Türk devletlerinin bayraklarının olduğu 1 kuruşlardır” dedi.

“2015 yılında darphanenin sitesine baktığımda bu paraları gördüm, kuruluş fiyatı da uygundu. Ben bile hususi adına yaptırdım, kargoyla bana yolladılar” diyen Özkan, “Tahminî namına 15 modül Türk devletinin bayraklarının matbu olduğu 1 kuruşlarım var. Şu dakika bu derlem özel olduğu için satmayı düşünmüyorum. Fakat faziletli ayrımsız eşit teklifi fail olursa sebep olmasın?” ifadelerini kullandı.

Share: