Mecburi trafik sigortası kesmeyene ukubet

Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Aranjman ve Bakı Kurumu (SEDDK) tarafından Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve karayolları motorlu araçlar zorunlu mali yük sigortasında tarife uygulama esasları karşı yönetmelikte tadilat eden yönetmelik bunun beraberinde mecburi trafik sigortası maksimal prim oranlarında çoğalma öngörülürken, hasarsızlık prim indirim oranları ise düşürüldü.

3 günden birkaç 30 günden aşkın olmamak üzere durdurabilecek

Düzenlemeye göre, mecburi trafik sigortasında poliçe düzenlemekten kaçındığı tayin edilen sigorta şirketlerinin, belirlenen sigorta branşlarında veya parçalanmamış sigorta branşlarında poliçe aranjman ve restorasyon yetkisi 3 günden beş altı 30 günden aşkın olmamak üzere arızi kendisine durdurulabilecek.

Kaçınmanın bitmeme etmesi halinde SEDDK kararına istinaden bu süreler iki katına büyüklüğünde arttırılabilecek yahut farklı tedbirler uygulanabilecek. SEDDK, poliçe düzenlemekten kaçındığı belirleme edilen sigorta şirketlerini ve alınan tedbir kararını, ait Cumhurbaşkanlığı kararnamesine binaen resmî genel ağ sitesinde ilan edebilecek.

Azami prim fiyatlarında itila

Yönetmeliğin arızi 11. maddesinde yapılan değişiklikle, maksimal prim tutarları, ayrımsız geçmiş ayın maksimal prim tutarları üzerinden 2022 yılı Eylül ayından itibaren mahiye maksimum yüzdelik 4.75 artırılacak.

Eylül kocaoğlan başından itibaren laflamak üzere maksimal primler; Ağustos ayında meri dil grubu bazında 4. aşama maksimal primlerine; taksi, minibüs, dayak adedine göre otobüsler, kamyon ve gururlu miftah gruplarında yüzdelik 10, başka şalter gruplarında yüzdelik 20 eklenerek uygulanacak.

SEDDK bu kapsamda kurgu grubu kullanım türüne göre uygulanacak azami prim tasarruf tablosunu uygulamaya koydu. Tabloya göre otomobil, kamyonet, motor, traktör, minibüs, kamyon, otobüs, göçüm ve özel amaçlı vesait için hususi yararlanma maksimum prim tasarruf oranı akim kendisine belirtilirken hukuksal tasarruf maksimal prim artırım oranı; araba ve kamyonette &20’ye, motosiklette yüzdelik 25’e büyüklüğünde çıkabilecek.

Tablo kapsamında antrparantez, özel tasarruf azami prim tasarruf oranı; çekiciler amacıyla yüzde 2.50, hareket makineleri amacıyla yüzde 7.50, römorklar amacıyla yüzdelik 25.00, tankerler için birlikte yüzdelik 10.00 adına belirleme edildi.

Tüzel yararlanma maksimum prim tasarruf oranları; minibüs, otobüs, hususi amaçlı çevirici ve ekincilik makineleri amacıyla yüzdelik 2.50 kamyon ve çekiciler amacıyla yüzdelik 5.00 kendisine uygulanabilecek.

Hasarsızlık iskonto oranı zir çekildi

Yönetmeliğin eklerinde yer alan ve hasarsızlık yerinde prim indirimi oranlarını belirleyen tabloda yapılan düzenlemeyle bu kapsamdaki prim oranları düşürüldü.

Buna bakarak prim indirim oranları; 7. aşama için yüzdelik 45’ten yüzde 42’ye, 6. etap amacıyla yüzdelik 30’dan yüzdelik 22’ye, 5. evre amacıyla yüzdelik 15’ten yüzde 10 düşürülürken, hasar cihetiyle prim artırım oranlarında bile düzenleme yapıldı.

Düzenlenecek poliçelerde hasar sebebiyle ödenecek prim artırım oranları; 3. derece için yüzde 50’den yüzdelik 45’e, 2. kademe üzere yüzdelik 100’den yüzdelik 90’a 1. paye için yüzde 150’den yüzde 135’e düşürüldü. Tensikat 1 Ilkgüz’dahi yürürlüğe girecek.

Zorunlu trafik sigortası üzere yıpranmamış rakamlar belli oldu

 

Trafik sigortasında akse! SEDDK’dan müeyyide uyarısı

 

SEDDK’den gidiş geliş sigortası çağrısı

 

Share: