Mehmetçiğin bomba atarı Azerbaycan amacında

Düzenlilik güçlerinin bomba atar ihtiyacının karşılanması için Savunma Sanayii Başkanlığı aracılığıyla düzenlenen ihaleye katılan Konya’daki benzeri silah firmasının ürettiği bomba atar, Azerbaycan ordusunun kullanımına sunulacak.

Beyşehir ilçesi Huğlu Mahallesi’nde faaliyetini sürdüren iştirak, özgün tasarım ve etken menziliyle dikkati çeken domestik bomba atarın ihracatına hazırlanıyor.

Dipçik aksamı takılarak yegâne başına dahi kullanılabilen, 40 milimetrelik mühimmatı ateşleyen bomba atar, gürültülü, doğal gaz fişeği ve tahribatlı cephane kullanımına uygun geliştirilen silah TSK’nın envanterine kazandırıldı.

Hızlı ve stabil alamet kabul etme, hareketli menzili, 5 bin atışlık detaylı ömürlü namlusu, sonsuz taşımaya makul belli belirsiz ve özgün tasarımıyla muadillerinden ayrılan evcil bomba atarlar, Mehmetçiğin mefret silah gücü oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığının açtığı eksiltme kapsamında üretilen ve ağırlaştırılmış kalifikasyon testini başarıyla güzeşte bomba atarlar, dost ve kardeş ülkelerin de dikkatini çekiyor.

Mehmetçiğin eke silah gücü oldu

Firma sahibi Dosdoğru Akdaş, AA muhabirine, firmanın savunma sanayisine müteveccih projelerde yer aldığını söyledi.

TSK’nın envanterindeki firmanın üretimi AK40-GL bomba atarın 10 bin adetle sahada etkili kullanıldığını belirten Akdaş, dünyadaki muadillerine bakarak ibdai mühendislik ürünü silahların çok sayıda öne çıkan özelliği olduğunu dile getirdi.

“20’den çok ülkeden murat var”

Akdaş, diğer bomba atarların bin atım ömürlü olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda Azerbaycan ile da görüşüyoruz. Bomba atarın altılı ganyan tamburalısı üzere rica var. Bu silaha 20’den çok ülkeden arzu var. Milli Savunma Bakanlığımız akıllıca görürse o ülkelere veriyoruz. Yani değme önüne mevrut elimizden silah alamaz. Türkiye’nin dost ve ahi ülkelerine gönderebiliyoruz. Öncelik, Türk Silahlı Kuvvetleri. Henüz sonraları imkan varsa arkadaş ve cömert ülkelere verebiliriz. Altılı tamburalı modeli, düşük ve ölçülü yordam mühimmat atabiliyor. Yani 400 ve 800 metre menzilli. Azerbaycan onu istiyor, görüşüyoruz.”

Silahta yaşanacak olası aksaklık ve yedek zerre sorununu aceleci ve aktif şekilde çözdüklerini anlatan Akdaş, bugüne büyüklüğünde kullanımından kontekst manşet kuvvetlerinin takdirini kazandıklarını kaydetti.Share: