Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çekicilik Balıkesir’de konuştu Açıklaması

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Hava, sosyal hane projelerine ilişkin, “İnşallah 2023’ün geçmiş çeyreğinde hep sözleşmelerimizi TOKİ Başkanlığımız yoluyla imzalayacağız. Vatandaşlarımıza de 2 sene içerisinde bayram verdiğimiz şekilde konutlarımızı bitirip etaplar halinde teslimini yapacağız.” dedi.

Çalım, “Dünya Oturma Günü” programı kapsamında geldiği Balıkesir’birlikte Zağnos Ciddi Camisi’nin etrafında yapılan belde düzenlemesini inceledi.

Daha bilahare gazetecilere açıklama özne Kurum, “Acun Yurt Haset” zımnında çokça iyice tıpkı organizasyonla parçalanmamış dünyaya idea verdiklerini söyledi.

Gurur, dünyanın bir nice ülkesinden ecnebi misafirleri Balıkesir’üstelik ağırladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu organizasyonun burada gerçekleştirilmesinde çokça balaban emeği olan, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve muhterem eşleri, Emine Erdoğan hanımefendiye Zağnos Ağır Camisi’nin hızla yanından şükranlarımızı iletiyoruz. Dünyanın 110 ülkesinden misafirlerimiz var. 3 gündür Balıkesir’da yabanlık amacıyla insanlığın geleceği üzere bilcümle gelişigüzel cemi dünyaya mesajlar verdik. Toplantılar yaptık, malumat insanlarımızı dinledik. Yazma masa toplantıları etrafında gençlerimizin, akademisyenlerimizin fen insanlarımızın olduğu toplantılarda hiç kimseyi ve tek yeri geride bırakmamak anlayışıyla görüşlerimizi, fikirlerimizi, önerilerimizi SELIM Tümen’mizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapmış olduğu devrimleri anlattık. Tıpkısı hava tablosuyla ülkemizin 20 yıldır mazlum coğrafyada birliğin, beraberliğin, huzurun devam etmesi hesabına yapmış olduğu projeleri bir bir paylaştık.”

“her bir vatandaşımızı kucaklayacağız”

Balıkesir’e mevrut ecnebi misafirlerin Türkiye’nin duruşunu takdirle karşıladığını anlatan Çekicilik, “İnsanlığın ve ortak evimiz dünyanın geleceğini inşallah hep birlikte kurtaracağız. İklim değişikliğiyle mücadele edeceğiz. Vatandaşlarımıza fiyat mesafede duracağız. beher vatandaşımızı kucaklayacağız ve onların gönlüne koparmak yoluyla bütün hizmetlerimizi 81 ilimize 780 bin metrekare yurt toprağına götürmeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Gelgel, SELIM Parti hükümetlerinin akıbet 20 yıldaki yatırımlarına değinerek, Balıkesir’e bile bu sürede 24 milyar liralık yatırım yapıldığını vurguladı.

Balıkesir’e 9 ulus bahçesinin kazandırdıklarını dile getiren Alım, “9 millet bahçesinin ikisini açılışa amade hale getirdik. Yapımı devam edenler var. Balıkesir’in o güzelliğine, gösteriş katacak adımları atmaya bitmeme ediyoruz.” dedi.

Kurum, 100 bin sosyal konut projesi kapsamında 5 değişik projede 3 bin 600 içtimai konutun yapımının devam ettiğini anlatım ederek, şöyle devam etti:

“Aykırılık cephesinden ‘bu işler şüphesiz yapılacak’ diye niteleyerek soranlara Balıkesir’e eş, Bundan 20 sene öncedir bu sosyal konutlar elbette mamul vatandaşına kuşkusuz teyit edilmiş, görürsünüz. 100 bin toplumsal hane kapsamında de 3 bin 600 konutumuzu, hem merkezde hem bile ilçelerimizde inşasını devam ettiriyoruz. Tekrar Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Cumhuriyet tarihimizin bildirme nazik içtimai konut projesi kapsamında da Balıkesir’e eksiksiz 3 bin 975 ev kazandırıyoruz. Hem suret hem da ihtiyacı olan umum ilçelerimizde bu konutların inşasını inşallah yeryüzü gücük sürede içerisinde başlayacağız. İki sene içerisinde birlikte vatandaşlarımıza teyit edeceğiz.”

Balıkesir’e yapılan yatırımlar

Balıkesir’e 4 bin konutluk yer tahsisi yapılacağını tamlayan Çalım, düz düzenlemesi konusuna üstelik çok önem verdiklerini anlattı.

Gelgel, 45 ilde düz projelerini yürüttüklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Buraya geldiğimizde bundan tahminî iki sene öncesinde Zağnos Kâmil Camisi’ni gezdiğimizde Balıkesir’imize yakışacak çok henüz güzelce bir projeyi bize sundular. Biz dahi bu kapsamda bu projenin içerisine aldık ve işte bugün de geliyoruz, gururla, onurla bu sarih vatandaşlarımızla arkadaşça ediyoruz. Osmanlı eseri, yadigarımız, çocuklarımıza dirilik bırakacağımız Zağnos Vakarlı Camisi’nin etrafında çokça kebir bire bir saha düzenlemesi yaptık.”

Vekil Çekicilik, Balıkesir’e yapılan ayrıksı yatırımları üstelik anlatarak, “Balıkesir merkezde Milli Kuvvetler Caddesi ve Ali Vukuf Meydanı ‘Sokak Sağlıklaştırma’ çalışmalarının dahi ihalesini büyükşehir belediyemiz yaptı. Biz bile oraya lüzum hibe, lazım yüreklilik, lüzum teknik bindi isnat etmek suretiyle bu projeyi dahi Balıkesir’imize kazandıracağız.” dedi.

“Milletimize bakım götürüyoruz”

Bakan Erek Kurum, Ayvalık’taki Sarımsaklı Plajı’na bile değinerek, “Buranın güzelliğine hiçbir şekilde beis vermeyecek, hiçbir şekilde betonlaşmanın olmadığı, vatandaşlarımızın park ihtiyacının giderileceği, gene sahildeki o kumların üzerinde ahşap ünitelerle günlük ihtiyaçlarını vatandaşlarımızın karşılayacağı çok eke bire bir düzenlemeyi Ayvalık’a, Sarımsaklı’ya kazandıracağız. Bu kapsamdaki çalışmamıza bile hem yardım hem da kredi desteği veriyoruz. Bu noktada de inşallah Sarımsaklı bugünkü halinden haddinden fazla elan pir ayla gelecek ve orada vatandaşlarımızı sunma fena hâlde haliyle ağırlıyor olacak.” ifadelerini kullandı.

Vekil Hava, 25 Ekim’da 17 ilde 5 bin konutun temelini atacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Akabinde bile etaplar halinde sosyal konutlarımızın temellerini atmaya bitmeme edeceğiz. İnşallah 2023’ün önce çeyreğinde hep sözleşmelerimizi TOKİ Başkanlığımız yoluyla imzalayacağız. Vatandaşlarımıza üstelik 2 sene içerisinde saraka verdiğimiz şekilde konutlarımızı bitirip etaplar halinde teslimini yapacağız. Şurası da kesin ifade etmek gerekirse önümüzdeki seçimle ilişkin ayrımsız kaygımız namevcut amma şu kaygımız var. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimize henüz iyi ayrımsız gelecek sunma kaygısı var. Bu kaygıyla çalışıyoruz. Bu kaygıyla üretiyoruz. Muhalefetin bu noktada ne dediği on paralık yetişkin değil. Biz işimize bakıyoruz. Milletimize hizmet götürüyoruz. Yapıt yapıyoruz, yapıt siyaseti yapıyoruz ve bu anlayıştan birlikte tek antlaşma uzaklaşmayacağız.”

Nazır Alım’a Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur, Pakize Mutlu Aydemir, Zor Subaşı, Adaletli Çelik ve Mustafa Canbey ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan üstelik eşlik etti.Share: