Mercan Kanyonu her mevsimde natür tutkunları üzere elektrik alanı oluyor

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde sonbahar renkleriyle güzelliğini zait Mercan Kanyonu ve çevresi, tabiat tutkunlarının rotasındaki koca uğraklardan biri oluyor.

Tabiat harikası göl, saha, yayla ve şelalelerin bulunduğu 1500 rakımlı Ovacık, temas sezon mahdut içi ve yetersiz dışından turistler üzere elektrik alanı.

İlçeye 10 kilometre uzaklıktaki Beşevler köyü civarında kayran kayran Mercan Kanyonu dahi sonbaharın gelişiyle güzelliğine görk kattı.

Yaprakları hazandide ağaçların beyninde, vadi altından çıkan suların aktığı dar boğaz, günün muayyen zamanlarında mekân il ve ilçelerden doğaseverleri ağırlıyor.

Kanyonda sevinçli fasıla geçiriyorlar

Kanyondaki metrelerce yükseklikteki kayalar arasından güzeşte ziyaretçiler, çıkma esnasında ışık çekip, akarsu kıyısında piknik yapıyor.

Sakinlik ve dinginlik sunan dar boğaz, acemi zooloji ile türlü kuş türlerine da dirim alanı sağlıyor.

Doğasever Hedef Tarih, AA muhabirine çocukluğundan beri doğayla iç içe geçenek geçirdiğini belirterek, mekân yer ve ilçelere geziler düzenlediğini, Ovacık’ın dokunulmamış alanlarıyla bire bir cazibe alanı olduğunu dile getirdi.

“Kanyon ve çevresinde ulam cümbüşü yaşanıyor”

İlçedeki Mercan Kanyonu’nun çok fena hâlde bire bir kayran olduğunu belirten Gün, şöyle konuştu:

“Kanyonun bire bir tarafında orman değişik beraberinde ise kahverenginin tonlarına eş kayalıklar bulunuyor. Dar Boğaz içerisinde cari akarsuyun etrafı birçok renge bürünmüş. Güz olması zımnında da dar boğaz ve çevresinde ulam cümbüşü yaşanıyor. Meşe ağaçları, kavaklar, yeşeren otlar ve çiçek açan vargitler doğaya gösteriş katıyor. Gezerken haddinden fazla mutlu oldum ve güzel fotoğraflar çektim.”

Huy tutkunu Yüce Hıdır Polat, ilk defa gördüğü Mercan Kanyonu’na hayran kaldığını anlattı.

Kanyonda huy renklerinin seçkin tonuyla karşılaştığını belirten Polat, “Doğayla bağırsak içe olduğum zamanlar kendimi elan ferah hissediyorum ve stresten uzaklaşıyorum. Kanyondaki gezimiz sırasında bile ormanlık alanda bozayı, atmaca ve kızıl delice gibi kuş türlerini gördük.” diye konuştu.

Share: