Mesleksel ve beceri lise kurumlarından ekonomiye 1 milyar 75 milyon liralık yardım

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, mesleksel ve ustalık ortaöğretim kurumlarının 2022 yılının 8 ayındaki gelirinin bire bir esbak döneme bakarak yüzdelik 243 artışla 1 bilyon 75 milyon lirayı aşarak bakir bir rekora ulaştığını belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Özer, mesleksel ve ustalık eğitimde öğrencilerin aplikasyon becerilerine müteveccih atılan adımların yanı sıra yasal tebeddülat yardımıyla patika liselerinin hem beşeri hem üstelik kazançlı açıdan meyvelerini hayat dolu bir şekilde vermeye bitmeme ettiğini anlattı.

Özer, bu bağlamda mesleksel eğitimde döner kebap kapsamında gerçekleştirilen üretimlerden elde edilen gelirde 2021’e nazaran 2022’nin 8 ayında rekor artım sağlandığını bildirdi.

Mesleksel eğitimdeki dönüşümlerde önceliğin terbiye, üretim ve istihdam döngüsünü güçlendirmek olduğunu vurgulayan Özer, “Bu anlamda attığımız adımlardan biri birlikte döner kebap kapsamında çığır liselerinde yapılan istihsal kapasitesini artırmaktı. Buna göre mesleksel ve maharet ortaöğretim kurumlarımızın 2021 yılının evvel 8 aylık toplam geliri 312 milyon 908 bin teklik iken bu dirimsel, 2022 yılının geçmiş 8 ayında yüzde 243 oranında artışla 1 bilyon 75 milyon lirayı aşarak kullanılmamış bire bir rekora ulaştı.” bilgisini verdi.

En fazla dirimlik İstanbul, Ankara ve Gaziantep’ten

Üretimden sunu çok dirimlik sağlayan önce 3 ilin sırasıyla İstanbul, Ankara ve Gaziantep olduğunu belirten Özer, mesleki ve maharet terbiye kurumlarının 8 ayda yaptıkları üretimlerden İstanbul’un 117 milyon teklik, Ankara’nın 105 milyon liralık ve Gaziantep’in ise 91 milyon lirayı aşkın dirimlik, sabık sene ayrımsız dönemde İstanbul’un 41 milyon teklik, Ankara’nın 31 milyon lira ve İzmir’in kısaca 15 milyon liralık sağlık sağladığını aktardı.

Bakan Özer, okullar bazında yapılan istihsal sıralamasında ise 25 milyon 255 bin teklik üretimle Gaziantep Şehit Kamil Beylerbeyi Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi’nin birinci, Hatay Dörtyol Recep Atakaş Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesi’nin 22 milyon 90 bin teklik üretimle ikinci ve İstanbul Büyükçekmece Kumburgaz Mesleksel ve Ustalık Küçük Asya Lisesi’nin dahi 21 milyon 383 bin teklik üretimle üçüncü olduğunu kaydetti.

2022 yılının 8 ayında genişlik aşkın dirimlik elden fail geçmiş 3 okulun “yiyecek içecek hizmetleri, bilişim teknolojileri, cümbüş elektronik teknolojisi, maden teknolojisi, kimya teknolojisi, makine teknolojisi, mobilya ve bağırsak mekan tasarımı” alanlarında istihsal yaptığını belirten Özer, yiyecek meşrubat hizmetlerinde 256 milyon 794 bin liralık, möble ve çöz mekan tasarımında 207 milyon 487 bin teklik, konaklama ve gezi hizmetlerinde 126 milyon 198 bin liralık, kimya teknolojisinde 87 milyon 510 bin liralık ve enformatik teknolojilerinde 68 milyon 765 bin lira gelir elde edildiğini bildirdi.

Milli Terbiye Bakanı Özer, bu süreci başarıyla yürüten Mesleki ve Maharet Eğitim Genel Müdürlüğü, iklim müdürleri, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Share: