Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente hâkim ve taşma uyarısı geldi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü aracılığıyla yapılan sonuç değerlendirmelere göre, ülkemizin şimal, bağırsak ve gün doğusu kesimlerinin parçalı ve meydan düzlük çok bulutlanmış, Marmara’nın yıldız ve gün doğusu su, Şark Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Maşrık Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli almak amacıyla fasılalı boğanak ve yer düzlük gök ses sağanak yağışlı, farklı yerlerin birkaç bulutlu ve kategorik geçeceği hesap pusulası ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 devlet amacıyla solgun ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce zerrin uyarma verildi.

YEĞIN VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile gittikçe Şark Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde yerli namına kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek suratsız şartlara karşı (birdenbire baskin, seylap, yıldırım, yağmur simultane sağlam rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ait ağırbaşlı durumlarda kullanılıyor. Bu renkte hesap edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Çok müdebbir olunması, güncel meteorolojik şartlar ve tahminlerin izlem edilmesi gerekiyor. Soluk, havada “potansiyel acı durumu”na meni ediyor. Oranlama edilen meteorolojik olay sıra dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek ameliyat üzerine tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: