Meteorolojiden nazik sağanak yağış uyarısı! Parçalanmamış gücüyle geliyor

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü tarafından yapılan serencam değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve maşrık kesimlerinin parçalı ve saha meydan çokça bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve gün doğusu akarsu, Şark Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Dert, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın kuzey kesimlerinin yerel girmek amacıyla aralıklı sağanak ve saha düzlük asuman gürültülü boğanak yağışlı, özge yerlerin az bulutlanmış ve sarih geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde yerel tevessül etmek için akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; yağış düz yerlerde biraz azalacağı, değişik yerlerde şanlı bir ayrım olmayacağı, genellikle mevsim normallerinin altında seyredeceği hesap ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle şimalli, Akdeniz kıyıları ile Şark kesimlerde günindi ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra ölçülü kuvvette, Maşrık Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden akva (40-60 km/saat) yerine eseceği oranlama ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde evcil adına akva olması beklendiğinden yaşanabilecek aksi şartlara alın (gürpedek baskın, seylap, sebep, yağmur anında sağlam rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Şarki Anadolu’nun doğusunda gün batısı ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) kendisine esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerel olmak için bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

EGE

Parçalı, yaka kesimlerinin az bulutlu ve vazıh geçeceği hesap ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, Gün Doğusu Akdeniz’in yerel almak için fasılalı boğanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, gün doğusu kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın cenup ilçeleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin yerli olmak amacıyla fasılalı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, havza genelinin yerli oluşmak amacıyla fasılalı bora yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, havza genelinin domestik girmek üzere aralıklı boğanak ve asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde vadi vadi akva olması bekleniyor.

ŞARK ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, bölgenin yıldız ve mağrip kesimleri, Balkı, Bitlis ve Muş çevrelerinin domestik almak amacıyla fasılalı sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil oluşmak üzere boğanak ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

Share: