Mevki genelinde sıcaklıklar 5 kademe azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise solgun kodlu ihtar geldi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü marifetiyle yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizin kuzey, bağırsak ve gün doğusu kesimlerinin modüler ve düz düz haddinden fazla bulutlanmış, Ölçülü ve Maşrık Karadeniz, Maşrık ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Mersin Ağacı, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın kenar kesimlerinin yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

MAŞRIK KARADENİZ VE ŞARKI ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; genellikle yağmur ve bora, düz kayran asuman ses bora, Gün Doğusu Karadeniz’in iç kesimlerinin ve Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve saha meydan kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Maşrık Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Ağrı, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda düz düzlük kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve akşam saatlerinde Marmara ile bağırsak kesimlerde da kayran düzlük inç ve sis hadisesi görüleceği hesap pusulası ediliyor.

Balkı, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın kuzey ve batısında ferda muhtemel yağmur ve sağanağın yerli namına kuvvetli olacağının aritmetik edildiği ifade edilen açıklamada, bölgenin erdemli kesimlerinde karla anlaşılmaz yağmur ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Maşrık Karadeniz’in efdal kesimlerinde geçmiş geceden itibaren kar yağışı çalışkan olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı düz kayran 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye müteharrik benzeri güdücü birlikte yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile gelişigüzel köylerine bölüm üzere tedbir başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü Dert, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Kargaşa, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri amacıyla soluk kodlu Artvin ülke Rize amacıyla de turuncu kodlu ikaz yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle şimal ve kuzeydoğu, maşrık kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, ara sıra itidalli kuvvette, Maşrık Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden meydan düzlük akva (40-70 km/saat) namına esmesi bekleniyor.

Share: