Mevsimsel ekincilik işçilerinin mütehammil fındık mesaisi sürüyor

Gün Doğusu ve Güneydoğu illerden Cıvıl Cıvıl’ya gelerek fındık hasadında etkin kestirmece 15 bin sezonluk ekincilik işçisi vahim faaliyet harcıyor.

Ağustos başından itibaren fındık hasadı amacıyla kente mevrut tarım işçileri, Cıvıl Cıvıl Valiliğince Altınordu, Fatsa, Perşembe ve Ünye ilçelerinde belirlenen konaklama yerlerinde çadırlarını kurdu.

Çadırlarda artan işçiler sabah er saatlerde bahçelere anbean günlüğü 250-300 liradan fındık hasadı yapıyor. Çadırda kalan eş üyeleri ise periyot süresince saffet ve aşındırmak hazırlığı üzere işlerle uğraşıyor.

Geçimlerini temin etmek amacıyla yılın 6 ayını evlerinden uzakta nâkil aileler, ekim böylelikle evlerine dönüyor.

Mevsimlik ekincilik işçilerinin çocukları ise ebeveynleri çalışırken eğitici faaliyetlere katılıyor. Düzentileme ve Sosyal Asayiş Bakanlığı ile Arsıulusal Iş Örgütünce Türkiye’de sezonluk fındık tarımında bala işçiliğiyle mücadeleye müteveccih sürdürülen proje kapsamında, işçilerin çocukları için eğitim bilimi olanakları hazırlandı. “Yavru İşçiliğinin Fındıkta Önlenmesi Projesi” kapsamında görevlendirilen öğretmenler yoluyla çocuklara eğitim veriliyor.

İşçiler ve aileleri, İl Afiyet Müdürlüğünün görevlendirdiği ekipler tarafından birlikte ağır ezgi olarak sağlık kontrolünden geçiriliyor.

“Fındık bizim amacıyla savmak parası emretmek”

Tarım işçisi Mehmet Ersoy, AA muhabirine, Kargaşa’ya iki yıldır fındık toplamaya geldiğini söyledi.

Ersoy, 10 kişilik ev olduklarını belirterek, “Fındık bizim için savsaklamak parası etmek. İş için buraya geldik. 15 gündür buradayız. 10 gündür da fındık topluyoruz. Böylelikle paramızı kazanıyoruz.” dedi.

Çeşitli sağlık sorunları kâin eşi ile fındık toplayan Kadriye Göçkün ise eşinin 5 kere işler olduğunu ifade etti.

Kendisinin birlikte diz kapağından cerrahi müdahale edildiğini anlatan Göçer, “Borcumuz var. Borcumuzu bayılmak için hasada geldik. Çalışırsak ekmek yeriz, çalışmazsak yiyemeyiz. Henüz evvel on paralık fındığa gelmemiştim. Bu sene ilk kez geldim.” diyerek konuştu.

“Nisanda çıkıp, kasıma akilane evimize gidiyoruz”

Sinan Orion bile 3 yıldır Karadeniz’e fındık toplamaya geldiğini aktararak, “Bu sene işler geç başladı. Bire Bir haftadır fındık topluyoruz. Kestirmece tıpkısı ay burada kalmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ekmek mücadelesi amacıyla nisanda memleketten çıktıklarını dile getiren Avcı, şunları söyledi:

” Erzincan’birlikte şeker pancarı çapasını yapıyoruz. Oradan Kahramanmaraş Elbistan’a geçiyoruz. Nohut ve cılban topluyoruz. Oradan Malatya’ya kayısıya gidiyoruz. Malatya’dan Cıvıl Cıvıl’ya geldik. Burada fındık topladıktan bilahare Erzincan’a şeker hastalığı pancarı sökmeye gideceğiz. Nisanda çıkıp, kasıma doğru evimize gidiyoruz. Fındık bizim amacıyla inikat gelmek. Buraya çocuklarım ve ailemle 7 zat geldik. İnşallah beklediğimiz üzere tıpkı zaman mazbut.”

Gittikleri yerlerde çadırlarını kurup tıpkı akort oluşturduklarına belen fail Doğan Arslan dahi Kalabalık’ya ilk kez fındık toplamaya geldiğini söyledi.

Aslan, kente geleli birkaç çevrim olduğunu belirterek, “Elan hiç işe gitmedim. 8 yabanlık bire bir ev kendisine geldik. Hasat yapabilmek amacıyla bekleyişimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Kerim Gezer ise dizge gibi kendilerinin da ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, “Kalaba’da, çocuklarımızı elan mebzul şartlarda okutabilmek için bulunuyoruz. Burada kamu yetkililer ellerinden geldiğince bize koruyucu oluyor. Cenabıhak hepsinden razı olsun.” diyerek konuştu.

Kestirmece 10 yıldır bölgeye fındık hasadı için geldiklerini rapor eden Gezer, bundan ahir yıllarda dahi geleceklerini sözlerine ekledi.

Share: