Milli Eğitim Bilimi Bakanı Özer: “2020-2021 Tedris Yılında Üniversitelerde Tahsil Gören Yabancı Uyruklu Mektepli Sayısı 224 Bin 48”

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta; 2020-2021 öğretim yılında üniversitelerde öğrenim gören ecnebi tabiiyetli öğrenci sayısının 224 bin 48 olduğunu açıkladı. Özer, 2021-2022 tedrisat yılı için yabancı tabiiyetli öğrencilere ilgili istatistiklerin ise daha açıklanmadığını bildirdi. Gürer, “Üniversitede bile ecnebi mektepli sayıları rastgele sene artmaktadır. Bu süreçler akıllıca ve sorunsuz yürütülmelidir” dedi.

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer’in Türkiye’deki yabancı tabiiyetli öğrencilerin sayısı ve okullardaki ecnebi vesile eğitimiyle ilişkin istifham önergesine karşılık verdi. Gürer, Özer’e şu soruları yöneltmişti:

“2021 -2022 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNDE EĞİTİM ALAN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SAYISI KAÇTIR?”

“Ülkemizde 2021 -2022 yetişek tedris döneminde yetişek düz yabancı uyruklu öğrenci sayısı kaçtır? Çıkışlı olan yabancı tabiiyetli öğrenci sayısı kaçtır?  Ülkemizde okullarda yabancı anahtar eğitimi alan öğrenci sayısı kaçtır? Yabancı anahtar derslerine rağmen okullarda öğrencilerin bu bağlamda yeterli aynı eğitime erememelerinin nedenleri nelerdir? Ecnebi vasıta eğitimin gelişimine müteveccih icraat yapılmakta mıdır?  Ülkemizde 2021-2022 döneminde eğitim kayran sığınmacı yavru sayısı kaçtır? Ülkemizde doğarak T.C. vatandaşı olan sığınmacı çocuklarından eğitime başlayan sayısı kaçtır?”

“2020-2021 ÖĞRETİM YILINDA ÜNİVERSİTELERDE ÖĞRENİM GÖREN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SAYISI 224 BİN 48”

Gürer’in sorularını yanıtlayan Vekil Özer, 2021- 2022 tedrisat yılı için ecnebi tabiiyetli öğrencilere ilgilendiren istatistiklerin henüz açıklanmadığını, 2020-2021 talim yılında ülkedeki üniversitelerde tahsil gören ecnebi uyruklu mektepli sayısının ise 224 bin 48 olduğunu belirtti. Özer, 2019-2020 öğretim yılında üniversitelerden mezun olan ecnebi tabiiyetli öğrenci sayısının ise 13 bin 417 olduğunu ifade etti.

Esbak Milli Eğitim Bilimi Bakanı Fer Selçuk ise Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta; 2018-2020 yetişek tedris yılları ortada izzet üniversitelerinde yöre lisans, lisans, efdal lisans ve doktora eğitimi alan Suriyeli mektepli sayısının 73 bin 570, Libyalı öğrenci sayısının ise 2 bin 6 olduğunu bildirmişti.

SINIFLARA BAKARAK HAFTALIK DERS SAATİ DEĞİŞİYOR

Özer, beş ve ortaokullarda haftalık öğüt çizelgesine bakarak; İngilizce, Almanca, Frenkçe, Arapça derslerinin beş 2, 3 ve 4’üncü sınıflarda haftada 2’şer saat, ortaokul 5 ve 6. sınıflarda haftada 3’er saat, 7 ve 8 inci sınıflarda haftada 4’er saat okutulduğunu ifade etti. Bakan Özer, selektif ecnebi komütatör dersleri adına ise İngilizce, Almanca, Frenkçe, Arapça, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça, Çince ecnebi vesile derslerinin okutulduğunu belirtti.

“YAZ OKULU EĞİTİMİNDE 4’ER HAFTALIK SÜRELER İLE HAFTADA 12 IBRET SAATİ İNGİLİZCE EĞİTİMİ VERİLMİŞTİR”

Ecnebi komütatör dersinin 2012-2013 yetişek öğretim yılından başlanarak beş 2’nci sınıftan itibaren okutulmaya başlandığını anımsatan Nazır Özer, “İlkokul 4. derslik ve ortaokul 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarda öğrenim gören arzulu öğrencilere; yaz tatillerini eli nimetli şekilde geçirmeleri için Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzu kapsamında İngilizce dersi yaz okulu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu öğrencilerimize müteveccih 4 Orak Ayı-28 Ağustos tarihleri ortada düzenlenen yaz okulu eğitiminde 4’er haftalık süreler ile haftada 12 ibret saati İngilizce eğitimi verilmiştir” dedi.

“PICTES ÖĞRETMENLERİNİN MEB KOL BEKLENTİLERİ ÜSTELIK BITMEME ETMEKTEDİR”

Özer’in yanıtını değerlendiren Gürer, “Eğitimin başladığı bu süreçte mektepli sayıları büyüklüğünde on milyona yaklaşan mülteci, barhana evet dahi değişik yollarla ülkemize gelenlerin çocuklarının eğitime erişimi ve terbiye almaları konusu birlikte pahal bire bir sorundur. SUTAŞ desteği ile PICTES kapsamında 5 bine yakın eğitim veren proje görevlisi öğretmen vardır. PICTES öğretmenlerinin MEB kol beklentileri de devam etmektedir. Üniversitede üstelik ecnebi mektepli sayıları rastgele yıl artmaktadır. Bu süreçler makul ve sorunsuz yürütülmelidir” dedi.

Share: