Moskof subayın itirafı: Askerlerimiz Ukraynalılara azap yaptı

Zalim ordusundan eski tıpkısı subay olan Konstantin Yefremov, Ukraynalı uğraş mahkumlarının vurulduğu ve tecavüzle yıldırma edildiği iddialarını doğruladı.

Şimdiye kadar Zalim ordusundan konuşan sunma faziletkâr rütbeli subay olan Yefremov, BBC’ye, infirak ettiği Rusya’nın şu zaman kendisini yurt haini ve caygın car ettiğini söyledi.

Güney Ukrayna’birlikte bire bir bölgede yaşananları şöyle anlatıyor Yefremov:

“Isticvap, eziyet, tıpkısı haftaya mümasil devam etti. Değme çağ, seçme geceleyin, zaman zaman günde iki misil.”

Yefremov yüz kere ordudan ricat etmeyi denedi. Ancak arz böylecene Ukrayna’ya kafasız dönmeyi reddettiği amacıyla işten çıkarıldı ve Rusya’dan kaçtı.

BBC, Yefremov’un gerçekleştirme ettiği askeri vesika ve fotoğrafları kullanılarak onun savaşın başlarında Ukrayna’dahi, Melitopol şehrinin bulunduğu Zaporijya bölgesinde olduğunu doğruladı.

Haber huzursuz edici eziyet tasvirleri içeriyor.

Elektronik Beyin ekranından konuşmaya başladığım Konstantin Yefremov’un anlatacak tıpkı hikayesi vardı. O, mümasil zamana kadar Rus ordusunun tıpkı subayıydı.

Geçtiğimiz sene Ukrayna’evet gönderilen bozuk üsteğmen Yefremov bana orada tanık olduğu, Ukraynalı mahkumlara işkence ve ateş alım satım karışma işlenen suçları anlatmayı kabul etti. Yoldaşlarının engelleme edilen bölgelerde yağma yaptığını anlatacak, Acımasız albay liderliğindeki -insanların tecavüzle zılgıt edildiği ve vurulduğu- şiddet içeren isticvap seanslarını tarif edecekti.

Yefremov 20 Küçük Ay 2022’üstelik, Rusya’nın dokuz yıl önceki putrel ettiği Kırım’a ulaştı. Esasta 42’nci Motorize Piyade Birliği’nin mayın tasfiye biriminin başındaydı ve çoğunlukla Çeçenistan’daydı. O ve askerlerine “askeri tatbikata” gelmek üzere Kırım’a gönderildikleri söylenmişti:

“O bölüm kimse kavga olacağına inanmıyordu. Cümle bunun yemeden içmeden tıpkısı tatbikat olduğunu düşünmüştü. Eminim ki üslerimiz bile bilmiyordu.”

“İstifa etmekten korktum”

Yefremov, Acımasız askerlerinin üniformalarının işaretlediğini, askeri mühimmatın ve araçların “Z” harfi ile boyandığını hatırlıyor. Günler içre “Z”, Kremlin’in “hususi askeri faaliyetler” adına adlandırdığı şeyin sembolü oldu.

Kendisinin bunu istemediğini argüman eden Yefremov anlatıyor:

“İstifa etmeye değişmeyen verdim. Komutanıma gittim ve durumu açıkladım. Beni dal rütbeli aynı subaya götürdü. O can beni dun ve dönek olarak adlandırdı. Silahımı bıraktım, taksiye bindim ve yola çıktım. Çeçenistan’daki üssüme anbean resmi namına üstlenmek istedim. Ardından aksiyon arkadaşlarım aradı ve beni uyardılar. Tıpkısı miralay beni firardan 10 yıla büyüklüğünde hapse atacağını söylemiş ve polise fen vermişti.”

Yefremov aynı askeri avukatı aradığını, onun bile namına ansız dönmesini tavsiye ettiğini belirtiyor:

“Şimdi onu dinlemeyip yola bitmeme etmem gerektiğini ayırt ediyorum. Ancak hapse girmekten korktum.”

Askerlerine gelmek amacıyla gabi dönen Yefremov “uğraş karşıtı” olduğu üstüne ısrarcı. Rusya’nın Kırım’ı ilhakına ya üstelik Donbas’ta dokuz sene geçmiş başlayan Maşrık Ukrayna’daki savaşa katılmadığını vurguluyor.

Rusya yalnızca 2014’te bölgedeki ayrılıkçı benzeri ayaklanmayı örgütlemekle kalmamış, oraya çeri bile göndermişti.

Yefremov Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonlarına de katılmadığını belirtiyor:

“Akıbet üç senedir, iki defa cenk yaşanan Çeçenistan’de mayın temizliğiyle ilgileniyordum. Yaptığım işin insanların yararına olduğunu düşünürdüm.”

Çiftteker ve çim biçme uzlaştırıcı bile yağmalandı

Yefremov geçici namına tüfekli birliğin başına geçirildi. Rusya işgali başladıktan üç aktarılma sonra, 27 Gücük Ay’ta askerleriyle alay malay Kırım’dan kuzeye ilerlemelerinin emredildiğini söylüyor. Meram Melitopol şehriydi.

Sonraki 10 gün Acımasız askerlerinin ele geçirdiği çekicilik meydanında kaldılar.

“Askerler ve subaylar alabildikleri seçme şeyi alıyordu. Benzeri asker çim makinası aldı. Gururla, ‘Bunu eve götüreceğim ve çimlerimizi keseceğim’ dedi. Ihtilas, çekiç, velespit, hepsini kamyonetlerine atıyorlardı.”

Yefremov, Melitopol çekicilik üssünde çektiği fotoğrafları bize gönderdi. Yanan çatı ve nakliye uçağı görünüyor. Yefremov’un kimliğini ve 2022 baharında Ukrayna’birlikte olduğunu ayarlamak amacıyla kullandığımız eksantrik ışık ve vesaik üstelik var.

Online haritalama araçları Melitopol’deki albeni üssünün fotoğraflarını doğruluyor.

Ayrımsız buçuk ay boyunca o ve komutası altındaki sekiz asker, Zalim futbolcu birliğini korudular.

“Eksiksiz bu süreçte dışarıda uyuduk. O büyüklüğünde açtık ki tavşan ve sülün avlamaya başladık. Benzeri seferinde benzeri eve balya geldik. İçeride bir Acımasız cenkçi vardı. ‘100’üncü Tugay’daydık ve demincek burada yaşıyoruz’ dedi.

“Çokça yemek vardı. Buzdolabı tamamen doluydu. Ayrımsız çekirdeksel savaştan kurtulmaya yetecek kadar kemirmek vardı. Fakat orada hararetli askerler dışarıdaki gölden avladıkları akvaryum balıklarını yakalayıp yiyordu.”

“Isticvap ve işkenceleri gördüm”

Konstantin Yefremov’un ekibi Nisan’birlikte Melitopol’ün kuzeydoğusundaki Bilmak kasabasına, “geri hizmet eşkal” yerine tarif ettiği yeri arkalamak amacıyla gönderildi. Orada, isticvap ve Ukraynalı mahkumlara elem münasebet yapıldığına tanık olduğunu söylüyor.

Tıpkısı periyot üç mahkumun getirildiğini hatırlıyor:

“Tıpkısı tanesi sniper olarak biliniyordu. Bunu duyan Zalim miralay aklını kaçırdı. Ona vurdu, Ukraynalının pantolonunu indirdi ve ona evli olup olmadığını sordu.

” Mahkum ‘Evet’ diyerek yanıt verdi. Miralay, ‘O devir biri bana katışıksızlık sopasını versin’ dedi. ‘Seni benzeri kıza çevireceğiz ve videosunu karına göndereceğiz’ dedi.”

Yefremov eksantrik tıpkısı dönem dahi albayın mahkumdan birliğindeki umum Ukraynalı milliyetçilerin isimlerini vermesini istediğini anlatıyor:

“Ukraynalı soruyu anlamadı. Askerlerin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin bahir yaya birliğinden olduğunu söyledi. Bu cevabından çevre onun beş altı dişini söktüler.”

Kremlin Rusların şuna inanmasını istiyor: Rusya Ukrayna’bile faşistlerle, neo-Nazilerle, ultra milliyetçilerle savaşıyor. Bu kusurlu hikâye Moskof halkının ve askerlerinin gözünde Ukraynalıların eş dışı olarak görünmesini sağlıyor.

Yefremov, bire bir Ukraynalı mahkumun gözlerinin sınırlı olduğunu söylüyor:

“Albay mahkumun kafasına silah dayadı ve ‘Üçe kadar sayıp seni başından vuracağım’ dedi. Saydı ve başının yanından elem etti. İki marifetiyle dahi. Peşi Sıra miralay ona bağırmaya başladı. ‘Yoldaş miralay! Sizi duyamaz, onu sağır ettiniz!’ dedim.”

Yefremov, albayın Ukraynalılara normal kemirmek verilmemesini emrettiğini, hoppadak akarsu ve kraker verilmesini söylediğini anlatıyor. Ancak, “Biz onlara ısıdam öz ve sigara vermeye çalışıyorduk” diyor.

Mahkumların yerde uyumadığını, askerlerinin onlara geceleri kimesne gıyaben saman verdiğini söylüyor.

Başka ayrımsız sorguda albayın aynı mahkumu kolundan ve sağ dizinin altındaki kemiğinden vurduğunu anlatıyor Yefremov. Askerlerinin mahkumun yaralarını sardığını ve “düzgüsüz albaya değil” gayrı Moskof komutanlara mahkumun hastaneye gitmesi gerektiğini, yoksa dem kaybından öleceğini söylediğini anlatıyor.

“Ona Acımasız üniforması giydirdik ve hastaneye götürdük. ‘Ukraynalı kavga mahkumu olduğunu gelir. Çünkü ya etibba otama etmeyi reddeder evet de gaileli Moskof askerler seni hassas ve vururlar, onları durduramayız’ dedik.”

Birleşmiş Milel (BM) İnsan Hakları Faziletkâr Komiserliği Ukrayna savaşında mahkumlara şiddetli alışveriş vakalarını belgeliyor. Şimdiye büyüklüğünde hem Acımasız hem Ukraynalı 400’den aşkın savaş mahkumuyla görüşüldü.

BM’nin Ukrayna merkezli müşahede ekibinin başındaki Matilda Bogner, “Ne efsus kim savaşın iki aracılığıyla dahi cidal mahkumlarına azap ve ızdırap ilişki uygulandığını gördük” diyor:

“Eğer kıyaslarsak; mahkumiyetin neredeyse seçme aşamasında Ukraynalı uğraş mahkumlarına şiddet, işkence ve kırıcı münasebet uygulanıyor. Çoğu açıdan, Rusya’daki ya bile engelleme altındaki Ukrayna’daki kavi çok bölgede mahkumiyet koşulları yer kötüsü.”

Bogner, Ukraynalı savaş mahkumlarına yeryüzü keder işkence ve keskin muamelenin genelde sorgu sırasında yapıldığını söylüyor. Elektrikle idam cezası edilebiliyorlar ve iple asarak dövmeye büyüklüğünde tekmil azap yolları kullanılıyor.

“Mahkum edilecekleri yere getirildiklerinde ‘hoşgeldin dayağı’ denilen benzeri aplikasyon var. sıkça açlık ve susuzlukla da yüz yüze kalıyorlar” sözlerini ekliyor.

Moskof uğraş mahkumlarına dahi destek ve elektrikle idam uygulanıyor.

Bogner, ” Herhangi Bir türlü ezinç ve zehir pazar uluslararası hususiyet gereğince haram. İki tarafın birlikte bunu yapması kabul edilebilir değil.”

BBC, Yefremov’un anlattığı azap iddialarını müstakil kendisine doğrulayamadı fakat bunlar başka Ukraynalı mahkumların iddilarıyla örtüşüyor.

Rusya Defans Bakanlığı ise istimara isteğimize yanıt vermedi.

Pespaye ve caygın ilan edildi

Yefremov bildirme sonunda kişi mayın arıtma birimine döndü ancak uzun süreliğine değil.

“Yedimiz orduyu salıverme kararı aldık” diyor.

Mayıs böylelikle, Çeçenistan’da ricat mektubunu yazdı. Fakat kâh art düzem zabitan bahtiyar değildi.

“Beni tehdit etmeye başladılar. Ukrayna’birlikte aynı aktarılma de geçirmemiş zabitan beni yüz ve dun olmakla suçladı. İstifa etmeme müsaade vermediler. Beni kovdular”.

Yefermov ordudan aldığı mektubu gösterdi.

İlk dokümanda “vazifeden kaçmakla” ve Ukrayna’ya ferasetsiz dönmeyi reddetmekle suçlama ediliyor. Bu “ağır sıklet düzen bağı ihlali” olarak tanım ediliyor.

İkinci mektupta Yefremov’un “anlaşmasını bozduğu amacıyla ordudan erken çıkarılmasından” bahsediliyor.

“10 yıllık hizmetin arkası sıra pespaye, caygın ilan edildim, elden kayırıcı öldürmek istemediğim amacıyla. Fakat daha çok hür ayrımsız âdem olduğum için mutluydum, çivilemek evet dahi gebertilmek zorunda olmadığım amacıyla.”

Yefremov ordudan atıldı. Fakat savaşa hoşgörüsüz gönderilme tehlikesi geçmedi.

Eylül 2022’de Rusya Ihtişam Başkanı Putin “kısmi seferberlik” ilan etti. Yüz binlerce Rusya vatandaşı orduya alınarak Ukrayna’evet gitme ihtimaliyle karşı karşıya kaldı.

Daha geçmiş Ukrayna’da savaştığı amacıyla Yefremov öz haline bırakılmayacağını biliyordu. Aynı kaçış planı yaptı.

“Askeralma subayları evime gelip arabalarında beni bekliyorlardı. Tıpkı kat kiraladım ve orada saklandım.

“Komşulardan de saklandım. Çünkü komşuların polise saklanan güre erkekleri ihbar ettiği vakalar duydum. Bunu hoşur düşürücü ve akseptans edilemez buluyorum.”

Yefremov Moskof insan hakları grubu Gulagu.net’le iletişime geçti ve onlar ülkeyi ayrılma etmesine müzaheret etti.

Yefremov, Putin’in Ukrayna’yı işgal kararına bindi veren Ruslar hakkında düşündüklerini ise söyle anlatıyor:

“Akıllarından ne geçiyor bilmiyorum. Kandırılmalarına elbette müsaade veriyorlar? Kendilerini 20 senedir kandıran adamın ayrımsız sözü ile gidip ölmeye ya de öldürmeye hazırlar. Bunu anlayamıyorum.”

Görüşmemizi bitirirken Yefremov, Ukrayna halkından özür diliyor:

“Bütün Ukrayna milletinden, ellerimizde silahlarla çağrılmaksızın misafir olarak evlerine girdiğimiz için özür dilerim.

“Çok şükür kimseye kötülük vermedim. Kimseyi öldürmedim. Haddinden Fazla şükür öldürülmedim.

“Ukraynalılardan beni affetmelerini isteme hakkım birlikte bulunmayan. Kendimi affedemem, dolayısıyla onlardan birlikte bunu bekleyemem.”

Share: