Muğla haberi! Menteşe’de Koşuk ve Irlamak Dinletisi

7. Menteşe Kültür ve Musahabe Şenliği kapsamında Aşlık Pazarı’ndan planlı Koşuk ve Irlamak Dinletisi iri zevk topladı. Muğla Sanatseverler Derneği ve Tazelenme Üniversitesi aksiyon birliğinde planlı etkinlik Hamdi Demirtaş’ın türkü dinletisi ile başladı.

Etkinliğin açış konuşmasını yapan Muğla Sanatseverler Derneği Başkanı Sadettin Özbek, “Bildiğiniz kabil Muğla, belediyecilik anlayışı içerisinde kültür ve sanata değer veren benzeri kültür konferans kenti. Böyle olmasında uray başkanlarımızın nazik etkisi var. Menteşe Şehremini’mız Bahattin Gümüş da bu konuda çok altın ortak çalışmalar yürütüyor. Kendisine teşekkürname ediyorum” dedi.

“BİZ, BELEDİYECİLİĞİ SADECE ALTYAPI FAIL, SU GETİREN BİR BELEDİYE NAMINA GÖRMÜYORUZ”

Şiir ve Irlamak Dinletisi’nde ayrımsız konuşma işleyen Menteşe Belediye Reisi Bahattin Gümüş, “Menteşe Belediyesi adina 8. yılımızdayız. Bu 8 yılın 7’sinde Kültür ve Müzakere Şenliği’mizi gerçekleştiriyoruz. Muğla adina bakıldığında, eski çevrim belediye başkanlarımız bu şenlikleri 30 yıldır devam ettiriyor. Biz, belediyeciliği yalniz altyapı eden, su getiren aynı belediye kendisine görmüyoruz. Reze Belediyesi kendisine, insana dokunan; çocuğa, gençlere dokunan, sanata kültüre önem veren, tarihi ve kültürüne eş çıkan tıpkısı belediyecilik anlayışıyla bakım ediyoruz. Menteşe, Muğla’nın merkezi. Tığ, Reze’nin kültürün üstelik merkezi olmasını istiyoruz. Bu yasakçı dahi Büyükşehir Belediyemiz ile alay malay bağırsak içe haddinden fazla kocaman icraat yapıyoruz. Osman Başbuğ’ımızın akıbet günlerde sıkça söylediği ayrımsız tespiti var; ‘Muğla, bir tarım kenti, turizm kenti, üçüncü ayağı dahi hars kenti’ diyor. Bunu bile sizlerle beraber yapacağız. Katılımlarınız ve katkılarınız amacıyla teşekkür ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“ZAMAN BURADA OLMAKTAN MUTLUYUZ”

Tazelenme Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. Muammer Tuna, serencam iki yıldır Kültür ve Müzakere Şenliklerine ulama sağladıklarını belirterek, “MUSANDER ve Tazelenme Üniversitesi olarak, belediyemizin düzenlediği etkinliklere yardım sağlıyoruz. MUSANDER ile Tazelenme Üniversitesi kardeş gibiler. Zaman burada olmaktan mutluyuz. Şenlikteki etkinlikleri izleme etmenizi diliyorum” dedi.

Konuşmaların peşi sıra Komutan Sim, MUSANDER Başkanı Sadettin Özbek ve Tazelenme Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. Yaşamış Tuna’ya teşekkür plaketi verdi. Etkinlik, MUSANDER ve Tazelenme Üniversitesi üye ve öğrencilerinin müzik ve türküler eşliğinde şiir okumaları ile bitmeme etti.

Share: