Muğla haberleri! Fethiye’de kahraman Türk kadınını entrika ediyorlar

Fethiye’de yiğit Türk kadınını oyun ediyorlar

MUĞLA Muğla’nın Fethiye ilçesinde alp efelerin ruhunu yaşatan “Dağların Sultanları Kadın Efeler” grubu alp Türk Kadını’nı kaşkariko ediyor.

Fethiye’nin, “Dağların Sultanları Karı Efeler” grubu aldığı eğitimle kabadayı oyunları ile Fethiye yöresi oyunlarında ustalaştı. Ede kıyafeti giyen kadınlar, “Harmandalı”, “Kerimoğlu Zeybeği” kabilinden umum oyunlarıyla hünerlerini sergiliyor. Fethiye Zevk Kadınları Tabiat Üslup Grubu lideri Mihriban Aslan önderliğinde Selma Kabasarı, Güler Akıllı, Hür Kara, Emine Şafakoğlu ve Korkunç Yıldızhan 4 sene evvel benzeri araya gelerek Halas Savaşı’nda kahramanlık gösteren kadınları simgeliyor.

Mihriban Aslan, Halas Savaşı’nda vatanını arkalamak amacıyla ayvaz kılığına girerek savaşan Aba Hanım, Kara Fatma ve Halide Çavuş’un ruhunu keyiflendirmek amacıyla hakeza benzeri oluşum gerçekleştirdiklerini söyledi. “Dağların Sultanları Avrat Efeler” grubunda meydan düzlük kadınlar ise haddinden fazla cazibedar olduklarını belirtti. ev hanımı ve müteharrik kadınlardan oluşan kadın efeler, aynı kadının hem analık hem birlikte alplık yapabileceğinin altını çizdi.

“Kadının gücünü izhar etmek istiyoruz”

Dağların Sultanları Eş Efeler grubunun 4 yıl evvel kurulduğunu söyleyen Fethiye Zevk Kadınları Doğa Gidiş Grubu lideri Mihriban Aslan, “Alp Türk kadınını işaret etmek için ayrımlı tıpkısı düşünüm için arkadaşlarımla konuştum. Valide Eş’un, Kişmiri Fatma’nın, Halide Çavuş’un ruhunu yaşatmak için böyle tıpkısı dokuma gerçekleştirdik. İletmek istediğimiz kuvve ise hakeza yiğit kadınların günümüzde bile var olduğu. Erkek zeybeği gücü, mertliği ve heybeti gösteriyor. Bizde gücümüzü eş zeybeği oynayarak gösteriyoruz. Kabadayı ayartmak üzere 4 yıldır yetişek alıyoruz. Eğitimimiz devam ediyor. Burada gönüllülük esasında bir arada bulunuyoruz. Halkımız bize haddinden fazla olumlu bakıyor. Daim destekliyorlar. Şimdide halk eğitimde çalışmalarımız bitmeme edecek. Daima etkinliklerde fon alıyoruz. Fethiye dışında birlikte hayal ahzetmek isteriz. Böylelikle Fethiye’nin kahramanlığı ile gayrı şehirlere denk olabiliriz. Kadınlar kendilerini geri çekmesinler. Savaş etsinler. Hayallerini gerçekleştirsinler. Bizlere cebin çıkan eşlerimiz bizlerle gelgel duyuyorlar. Bize akmak talip kadınlara dahi kapımız seçkin devir degaje. Kadın efeler misyonu duyulmaya başladı. Amacına birlikte ulaştı. İlerleyen zamanlarda dernekleşmeyi düşünüyorum. Derneğimiz olursa daha pir ameliyat yaparız. Resmi bayramlarda daha konuşmak istiyoruz. Biz bu işe istek verdik. Kadınların gücünü yayımlamak istiyoruz” dedi.

Share: