Muğla’da çocuklara Akdeniz fokunun korunması ve önemi anlatıldı

Muğla’nın Datça ilçesinde anaokulu ve ilköğretim öğrencilerine nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Akdeniz fokunun dirim alanları, esirgeme çalışmaları ve yürütülen icraat üzerine terbiye verildi.

Tabiat Koruma ve Milli Parklar 4. Kesim Müdürlüğü ile Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırı Grubu arasında imzalanan “Muğla İli Akdeniz Foku Garip Eylem Planı İzleme Aplikasyon Faaliyeti” kapsamında 9 günce yer çalışması yürütüldü.

Hedef türün Datça’daki kıyılarda izlenerek popülasyonlarının ve dağılımlarının araştırılması ile türün neslini gözdağı fail faktörlere karşı önlemlerin ortaya konuldu.

Yürütülen çalışmalar Datça Doğa Dulda ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Akarsu Altı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu aracılığıyla belirlenen terbiye kurumlarındaki anaokulu ve ilköğrenim öğrencilerine anlatıldı.

Çalışmalarda çocuklara Akdeniz foklarının genel özellikleri, beslenmeleri, üremesi, korunması ve koruyucu tedbirler üzerine hikmet verilerek Akdeniz foklarının propagandist materyalleri dağıtıldı.

Dünyada 600-700 ortada, Türkiye kıyılarında ise 100 büyüklüğünde Akdeniz fokunun yaşadığı biliniyor. Nesli acı altında bu türün korunması için ise ülkede icraat yürütülüyor.

Share: