Muğla’da Plato Kavunu Yarışması düzenlendi

Muğla’nın Menteşe ilçesinde bu sene “Plato Kavunu Yarışması”nın 7’ncisi gerçekleştirildi.

Karabağlar Yaylası Narlı Kahvesi’nde, Karabağlar Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği’nin katkılarıyla gerçekleştiren yarışmada, yaylada yetiştirilen 20 kavun jüri üyelerince değerlendirildi.

Rengi, tadı, kokusu, çeşidi ve şekline bakarak puanlandırılan kavunlardan Şazer Yılmaz’ın kavunu birinci, Egemenlik Dural’ın kavunu ikinci, Gülşen Köseoğlu üçüncü, Düriye Koç’un kavunu dördüncü ve Mustafa Kızıldağ’ın kavunu beşinci seçildi.

Yarışma böylelikle dereceye girenlere ihsan adına ekincilik malzemeleri verilirken, jüri üyelerine teşekkürname plaketi arz edildi.

Reze Belediye Reisi Bahattin Sim, yaptığı konuşmada, plato kavunu şenliğinin geleneksel ayla getirildiğini ve yaylanın kendine özgü ayrımsız yaşam kültürü olduğunu söyledi.

Tarih ve kültür kenti Muğla’bile, Reze ilçesine yakışan bire bir firez etkinliği yaptıklarını belirten Sim, “Geçmişimizi bilemezsek geleceğimizi nasıp edemeyiz. Hars şenliğimizdeki amacımız birlikte zaten bu. Geçmişimizi, tarihimizi yaşatarak ati kuşaklara aktarmak.” dedi.

Etkinlik kapsamında Narlı Kahvesinde Mimar Ebranur Yılmayan marifetiyle “Tütünün kadınları” fotoğraf sergisi açıldı.

Programda dernekevi türküler seslendirildi, el oyunları ekipleri gösteri sundu.

Törene, CHP Muğla Saylav Süleyman Dilli, Muğla Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Halk Güdücü, CHP İl Başkanı Yoksulluk Zeybekoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Share: