Muğla’nın canlı bir tane başpehlivanı Mehabetli Yanatma’nın güreş meydanı inadı Açıklaması

Başlangıç boyunda güreşmeye başladığı 2016’daki 655’inci Tarihi Kırkpınar Semirtilmiş Güreşleri sonrası sakatlanan Muğla’nın faal bir tane başpehlivanı Ulvi Yanatma, geçirdiği ameliyatların ardından yeniden asker meydanında departman gördü.

Fethiye Belediyespor Kulübü sporcusu olan 31 yaşındaki Ulvi Yanatma, başpehlivan olduktan aynı sene sonra omzundan ve sol dizinden sakatlandı.

Sakatlığına karşın er meydanlarında mücadeleyi sürdüren Yanatma, 2018’de Denizli’nin Çameli ilçesinde 5’incisi yapılan Hasan Delicesine Semirtilmiş Pehlivan Güreşleri’nde ve 2019’da Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde 27’ncisi düzenlenen besili güreşlerde başpehlivan oldu.

Başpehlivan, sürekli nükseden sakatlıkları nedeniyle İzmir ve Kocaeli’de geçirdiği ameliyatlar sonrası er meydanlarından uzak kaldı. Tedavisi amacıyla büyüklük genelinde doktor arayışına giren Mehabetli Yanatma, Muğla’da geçirdiği ameliyatların arkası sıra yeniden asker meydanına döndü.

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Köyceğiz Anadan Görme Yağlı Güreşleri’nde ince yıllar sonradan kol bağlayan Ulvi Yanatma, Kırkpınar başpehlivanlarının beyninde 3. oldu.

“Haddinden Fazla şükür yeniden çayırlara döndüm”

Mürtefi Yanatma, AA muhabirine, geçirdiği ameliyatlar sonrası yeniden meydanlara dönmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tedavisine ulama sağlayan Prof. Dr. Nevrez Hürriyet Aydoğan, Fethiye Şehremini Bilici Karaca ve Beşkaza Firez ve Tesanüt Platformu Başkanı Bükülme Karakuş’a teşekkür fail Yanatma, çıktı bereketli dereceler yarmak amacıyla uğraş edeceğini dile getirdi.

Son güreşlerde rakipleriyle kıyasıya savaş ederek yarı finale kadar geldiğini belirten Yanatma, “Güzeşte yıl çokça nazik benzeri ameliyat geçirdim. Haddinden Fazla şükür yeniden çayırlara döndüm. Balaban bir ameliyattan çıkıp, bu kadar gelişmemiş sürede toparlanıp esasen başpehlivanlarla yıkışmak kolay değil. Tığ hırsımız ve azmimiz yardımıyla sahalara anlayışsız döndük. Elimizden geleni yeryüzü iyisiyle yapmaya çalıştık. Bu sene mevsim sonunda ayrımsız ameliyat elan geçireceğim.” diyerek konuştu.

Kırkpınar’a odaklanacak

Uca Yanatma 14 yaşında çıktığı asker meydanında şanlı başarılar kazandığını ve bu başarıları sürdürmeyi amaçladığı dile getirdi.

Önümüzdeki yıl Muğla ve Fethiye’yi genişlik iyi şekilde afişlemek üzere çabalama göstereceğini anlatan Yanatma, “Bittabi kim önümüzdeki yıl üzere yer şişman hedefim Edirne’de yapılacak Tarihi Kırkpınar Semirtilmiş Güreşleri. İnşallah elimizden gelenin sunma iyisini yapacağız.” diyerek konuştu.

2016 yılında başpehlivan olduktan benzeri hafta sonraları sakatlıkla mücadele etmeye başladığını nâkil Yanatma, bu süreçte haddinden fazla nazik talihsizlikler yaşadığını sözlerine ekledi.

Share: