Muş vukuf! Muş’ta güzlük tahıl ekimine başlandı

Muş’ta güzlük tahıl ekimine başlandı

Muş’ta çiftçilere 127 milyon 812 bin lira motorin ve matbu desteği sağlanacak

MUŞ – Muş’ta geçimlerini çiftçilikle sağlayıcı vatandaşlar, havaların soğumasıyla güzlük tahıl ekimine başladı.

3 milyon 550 bin dekar ekincilik arazisi ile Türkiye’nin 3’üncü ekilebilir alanına erbap Muş Ovası’nda arpa ve buğday ekimi amacıyla tarlalara nazil çiftçiler, hazırlıklara başladı. Traktörle tarlalarını sürerek tohumları toprakla buluşturmaya çalışan çiftçiler, yağışlara kalmamak amacıyla çalışmaları hızlandırdı.

Ekim ve desteklerle ilişik açıklamalarda kâin Muş Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Zaman, çiftçilerin kar yağışı öncesi hasadı yapılan tarlaları sürmeleri ve güzlük ekimlerini tamamlamaları gerektiğini söyledi. Çiftçilerin tarlada sürüme başladıklarını kaydeden Zaman, “Bu hafta ve önümüzdeki haftalarda bütün güzlük ekimleri tamamlamış olacaklar. Hele tarlanın sürülmesi ve arkası sıra ekim yapması iri önem sunma etmektedir. Bir Zamanlar yapılan ekim hele bile tahıl ürünleri üzere buğday, arpa mahsulat amacıyla ehemmiyet genişlik etmektedir. Resmi Gazete’bile yayımlanan süt ve tezek desteği yapılarak çiftçilerimize bu konuda iri ayrımsız bindi sağlanmış olacaktır. Çiftçilerimiz desteklemeyle hazırlık edecekleri hem motorin hem da gübreyle ekimlerini elan süssüz gerçekleştireceklerdir” dedi.

“Kar yağışı başlamadan önce buğday ekimini yazmak zorundayız”

Şenoba köyünde 150 dönüm alanda buğday ekimi amacıyla hazırlıklarını sürdüren çiftçilerden Erdal Demir da, “Şu anda buğday ekimi amacıyla tedbir yapıyoruz. Yağışlardan bilahare akıbet işlemdeyiz. Zaman kısıtlanmış. Kar yağışı başlamadan evvel buğday ekimini tahsis etmek zorundayız. Antant kaynağımız ekincilik. Kişilere göre ilk teşrin alanları değişiyor. Kimi 100 dönüm ekim yapıyor, kimi ise 200 dönüm. Bizde 150 dönüm kadar kayran var. Şu anda buğday ekimi üzere çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çiftçilerden Yokluk Bozuk ise 30 dönüm alanda güzlük ekim amacıyla tedarik yaptığını ve geçimini tarımla sağladığını kaydetti.

Share: