Muş’ta mehabet destekli yapı fabrikası 30 ülkeye ihracat yapıyor

Muş’ta ululuk destekli oluşum fabrikası 30 ülkeye dış satım yapıyor

MUŞ Muş’ta 8 kamer ilk kerem desteği ile kurulan ve 220 kişiye istihdam sağlayan dokuma fabrikası, 30 ülkeye ihracat yaparak kent ekonomisine 40 milyon liralık katkı sağlayacak.

Muş Valiliği eliyle inşa edilen nesiç fabrikaları, kentte alelhusus tembel gençlere konuşu anlamda balaban katkı sağlıyor. Serencam yıllarda iri şehirlere toprak kayması üstelik engelleyen yapı fabrikaları, tüvana kızların hesaplı özgürlüklerini ellerine almalarını sağlayarak erken yaşta evliliğin birlikte önüne geçiyor. Kentteki biricik basamak üretim fabrikası olan işletmede 220 kişiye istihdam sağlanıyor. 30’un üzerinde ülkeye ihracat eden üretimevi, ekonomiye de 40 milyon lira katkı sağlayacak.

“Kısaca 30’un üzerinde ülkeye ihracatımız oluyor”

8 kamer evvel Sungu Tekstili kurup işe başladıklarını anlatan işletme genel müdürü Veysel Karayel, fabrikada 220 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Muş’ta kademe çaltı bir tane firması olduklarını kaydeden Karayel, “Bay ve kadın beden çalışıyoruz. Günde 4 bin 500 kerte üretiyoruz. Oluşum işini Muş’ta yapan ilk firma biziz. Hem çöz piyasaya çalışıyoruz hem bile dış piyasaya dış satım yapıyoruz. Yılda kestirmece Muş’umuza 40 milyon teklik ulama sağlamayı hedefliyoruz. Almanya, Amerika, Ukrayna, Rusya ve farklı ülkelere ürünler gönderiyoruz. Tahminî 30’un üzerinde ülkeye ihracatımız oluyor. Heybet destekli çalışıyoruz. Devletin bize sunduğu sigorta teşviki, rüşvet teşviki ve bunun haricinde İŞKUR çalışanlarımız var. Mesleksel terbiye kursunu başlattık, 70 kişiye andıran ortaöğretim mezunu arkadaşımıza ustalık belgesi alacağız. Personelimizin yüzdelik 60’ı hanım. İşçilerimizin tekmil haklarını veriyoruz, servislerini, yemeklerini karşılıyoruz. Avrupa standartlarında çalışıyoruz” dedi.

“Bu hareket olmasaydı eşim gurbette çalışacaktı, ben bile evde çocuklarımla oturacaktım”

8 aydır oluşum fabrikasında çalıştığını ve çok kıvançlı olduğunu tamlayan Neriman Polat de, “Muş’ta ayak çalı yegâne üretimevi bura. Minimum ücret olması bizim üzere çokça çok ferah oldu. Eşim üstelik, ego de tekstilde çalışıyoruz. Değerli bilezik gibi patika kolumuzda var. Haddinden Fazla memnunuz. Bu hisse senedi olmasaydı eşim gurbette çalışacaktı, ego da evde çocuklarımla oturacaktım ve maddesel sıkıntılar diz boyu olacaktı. Halbuki bu hisse senedi yeri açıldı ve bizim için çok çokça gür oldu. Bu iş Muş’ta nadir ayrımsız atıfet. Overlokçuyum, günde bin 500 kesim aksiyon çıkarıyorum. Buradan elde ettiğim gelirle ailemi, evimin kirasını, elektriğimi, doğalgazımı, hep ihtiyaçlarımı gideriyorum. 2 çocuğum var onları okutuyorum, eşime maddi açıdan yardımcı oluyorum. Birbirimize bindi adına geçimimizi sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hepimiz savuşturmak paramızı kazanıyoruz”

4 ay öncesine kadar süreduran olduğunu ve şu zaman savmak parası kazandığını vurgulayan işçilerden Nasip Talay ise “Eve katkıda bulunuyorum. Burada çabucak kerte dikimi yapıyoruz. Nesiç işinden binlerce âdem evine savsaklamak götürüyor. Kız, ayvaz anlaşılmaz bire bir karı kadar çalışıyoruz. Bağlılık, ürkmek çerçevesinde hepimiz aldatmak paramızı kazanıyoruz. 8 kardeşiz ve bir tane müteharrik benim” diye niteleyerek konuştu.

Share: