Mustafa Adıgüzel: Kivi Üreticisi Destek Bekliyor

CHP Kalaba Milletvekili Mustafa Adıgüzel, hasada başlayan kivi üreticilerinin devletten destek beklediğini belirterek, “Kivi üreticisi, kilo başına 2 TL basılmış parası veriyor. 1-1,5 TL üstelik arıtma, budama parası veriyor. Sunma azından basılmış desteği adına kilo başına 2 TL bindi verilirse kivi üreticisi bu dönemi geçirebilir. Bekledikleri 15-16 TL civarı ayrımsız fiyatı, hakeza bir destekle sağlayabiliriz” dedi.

Mustafa Adıgüzel, zaman Cıvıl Cıvıl’daki ayrımsız kivi bahçesinde yaptığı açıklamada, kivi üreticilerinin sorunlarına dikkat çekti. Adıgüzel, şunları söyledi:

“Kivide hasat sezonu başladı. Ülkemizde üretimi çokça yeni olmasına karşın dünyada yedinci sıradayız. Ordu ilimiz dahi Yalova ve Bursa’dan sonraları üçüncü sırada. Amma üreticiler, bu yıl print durumdalar.

“HÜKÜMETİN ŞU DAKIKA ÜRETİCİYE VERDİĞİ BINDI, KANUNİ ZORUNLULUĞUN ALTINDA”

Sabık sene kiloyu 8 TL’ye sattılar. O antlaşma motorin 7,5 TL idi. Demin motorin 28,5 TL, cemi 4 ikmal arttı. Gübre ve ayrıksı masraflar da para şişkinliği dolayısıyla ikmal kat arttı. Müstahsil ve tüccar zora girdi. Tüccar 3 TL kat parası, 4,5 TL ambarlama parası veriyor. Bu maliyetler üstelik eklenince kivi, manavdan alınamayacak kuzuluk gelecek. Üreticiyi de düşünerek hükümetin bindi vermesi lazım. Fındıkta, üzümde, kivide, herhangi bir yerde destek istiyorsunuz diye niteleyerek düşünülebilir. Ancak hükümetin şu an üreticiye verdiği destek, kanuni zorunluluğun altında. Hükümetin üreticiye 250 bilyon TL borcu var zaten. O nedenle kivi üreticisinin özellikle bu dönemde desteklenmesi gerekiyor.

“KİVİ ÜRETİMİNİ DESTEKLEMEK, TÜRKİYE’Yİ PEKIŞTIRMEK, DÖVİZ GİRDİSİNİ ARTIRMAK ANLAMINA GELİYOR”

Kivi üreticisi, kilogram başına 2 TL matbua parası veriyor. 1-1,5 TL bile arıtma, budama parası veriyor. Bildirme azından basılmış desteği adına kilogram başına 2 TL bindi verilirse kivi üreticisi bu dönemi geçirebilir. Bekledikleri 15-16 TL civarı bir fiyatı, böyle benzeri destekle sağlayabiliriz. Mütezayit döviz ve zımnında akaryakıt başta görünmek için değişik giderlerin sorumlusu hükümet olduğuna bakarak, kivi üreticisini desteklemesi geçişsiz. Kivide, dünyada anbean kalan aynı üretim oranımız var. Seçkin yıl mütezayit üretimimizin sekteye uğramaması gerekir. Kivi üretimini desteklemek, Türkiye’yi pekiştirmek, döviz girdisini tezyit etmek anlamına geliyor. Kivi üreticisini esermek ve yüklenmek için konu ile ait hazırladığımız istifham önergesini zaman veriyoruz. Antrparantez tüccar, mahdut itimat bulamamaktadır. Kivi alıp üreticiye mülk çevirmek yerine kırat korumalı mevduata yatırsa elan fazla gelir elde etmektedir. Bu da tüccarı kivi ticaretinden ırak tutmaktadır.”

Share: