Müstakil Özel: “Chp’nin Gazetecisi’ Diye Benzeri Teröristi Gösteren O Gazetelere Manevi Tazminat Açacağız; Bütün Tazminatları da Martir Ailelerine Vereceğiz”

CHP Grup Başkanvekili Hür Özel; Vakfedilmiş Gazeteciler Raporu kapsamında kendisi ile görüşülmediğini belirten Nedim Şener’e, “O zaman seni ülfet ettiğimiz kabil senin de adın var. Adı sabık kimse inkar etmiyor. Bana gelmediler diyerek. Sen bana gelmediler dedin. Haris bak kayıtlara 9 Ağustos 2011 ziyaretçin kimmiş? Koğuş arkadaşın Ahmet Tetik, sağlıklı girdi, mıhlı bundan sonra. Seninle ilgilendiren bunu söyleyen kimse bulunmayan” tepkisini gösterdi. Özel, “Huyumuz değil amma yapacağız. Umumi Merkezimiz vasıtasıyla ‘CHP’nin gazetecisi’ diye ayrımsız teröristi gösteren o manşeti atanlar, o gazeteler, o gazetelerin bütün sorumluları bu konuda televizyonda konuşanlar takır tukur suç duyurusunda bulunacağız. Antrparantez tazminat davası açacağız. Bütün tazminatları martir ailelerine vereceğiz” dedi.

CHP Takım Başkanvekili Hür Özel, TBMM’da basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilgili değerlendirmeler yaptı. Hususi’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“TÜKENMİŞLİĞİN, ÇARESİZLİĞİN GÖSTERGESİ: Bir şehidimiz üzerinden siyaset yapılıyor. Şehit acısı tıpkı eş, bire bir şehre, benzeri ülkeye sakıt genişlik büyük acıdır. Bu acıyı istismar etmek, buradan aynı yöntem çıkarmaya gitmek yeryüzü mahdut deyimle tükenmişliğin ve çaresizliğin göstergesidir. Birçok tükenen iktidarlar birçok nevmit iktidarlar gördü bu Meclis. Amma hiçbirisi giderken AKP iktidarı kadar çirkefleşmedi, seviyesizleşmedi. Tabiatıyla bu yapılan saldırıları, hakaretleri, iftiraları akseptans etmiyoruz. Ama kâh gerçeklere değinmek, tavzih etmek geçişsiz. Tıpkı terörist var. İçişleri Bakanlığı’nın şu temel kadar söylediğine bakarak polisimizin martir edildiği saldırıdaki intihar bombacısı ve bu kişinin ismi CHP’nin Tutuklu Gazeteciler Raporu’nda geçiyor… 188 hayat ile gelişigüzel geçiyor. Söz Gelişi Mehmet Haberal ile Mustafa Balbay ile Tuncay Özkan ile geçiyor. Bu Sedir’te şu dakika mebus olan üç emanet ile birlikte geçiyor…

188 KİŞİ İLE GÖRÜŞEMEZDİK: Birinci kepazelik şu; biz bu kişilerle görüştük. Ancak 188 sevimli ile görüşemezdik. İfadesi sırasında kişi mesleğini gazeteci kendisine söyleyenlere kitap yazmışız. Yanıt gelmiş. Cevapları sansürlememişiz. Hangi geldiyse kelimesi kelimesine yayınlamışız. Ne ile suçlanıyorsun? Mevkuf musun mahkûm müsün? Ukubet hangi? Değiştirmeden yayınlamışız. Bu isme daha sonra hangi eş çıkmışız ne temel tacı etmişiz hangi gitmişiz görüşmüşüz amma gelen raporu dahi yayınlamışız. Raporu de başta Hak Bakanlığı’na yollamışız. Bütçe görüşmelerinde dönemin Türe Bakanı gösterip ‘bazı konularla ilgili biz bunları çoğalttık, yolladık, kâh şikayetler ortadan kalktı’ falan birlikte demiş.

BU YARGI PAKETİNE AKP’ÜSTELIK O BÖLÜM BIRLIKTE BUGÜN ÜSTELIK GÖREV YAPANLAR ÇİFT UMUM KALDIRIP OY VERMİŞ: İşin ilginci bize raporunda adı geçiyor dedikleri teröristle ait evolüsyon şu; şimdi gazeteci, savacı olan, akıllıcasına haberi düzenlemek isteyen sıkılgan şahıslar bunu yazar. Bu yaşama bu tabir hazırlandığı yıl içerdeymiş, tabir yayınlandığında dışarıdaymış. 20 Orak Ayı 2013’te yayınlanmış bu tabir. Bu sevimli hangi ant başıboş mevdu? 11 Mayıs 2013. Ne ile? 4’üncü yargı paketi ile. Şöyle ifade edeyim. Barış süreci adına nitelendirilen PKK ile görüşmelerin en son düzeyde sürdürüldüğü süreçte cezaevlerini boşaltan mahkeme kararı paketi ile. Bu mahkeme kararı paketini AKP Sedir’e getirmiş, zaman bize tweet atanlar, AKP’nin o dönme birlikte zaman de görev yapanlar, çift eli kaldırıp düşünce vermiş, Mersin Ağacı saldırganını da salıvermiş. Bunu fen yapın arkadaşlar.

ERDOĞAN’IN ADIM TAKTIKLARI BUGÜN TERÖRİST: evet kimler kimler? Ergenekon yıldırı örgütü diye niteleyerek o bölüm içerde olup bugün SELIM Parti’nin lehtar gazetecisine dönüşmüş tiplemeler mevrut deminden, ‘efendim sen o dönme yıldırıcı olduğunu biliyordun.’ O aktarılma senin dahi yıldırıcı olduğunu söylüyordu DOĞRU Parti. Bu raporun zarfında vadi alıp dahi sonradan teröre bulaşıcı, yıldırı eylemi eden kim varsa hepsinin karşısındayız. Tanrı cezasını versin. Ama o dönüş her yıldırıcı dediklerinin bugün hangi durumda olduklarına ya üstelik o günün itibarlılarının bugün ne durumda olduklarına bakın. DÜRÜST Parti’nin Türkiye’ye, ahbaplık sistemine yaptığı bildirme şişman beis bu. O günün bulunmaz gazetecisi Mehmet Baransu, zaman terörist. O çevrim Genelkurmay’ın en üst görevlerinde olanlar, darbeye kalkıştılar, zaman terörist. Erdoğan’ın kademe taktıkları bugün terörist. Amma o bölüm terörist denip zaman dışarıda olup değer görenler de var. Ama CHP o can ile ilgili yazdığı mektubun listede vadi alması dışında hiçbir iş, işlem, hayatiyet, açıklamada bulunmadı.

DESTİCİ, YEMEKLİ DAVETİNE KATILANLARIN LİSTESİNE BAK, KAÇ FETÖ’CÜ VAR: Eşsiz bir büyüğümüz dedik, ne yapalım. Yani siyasetteki seviyesini, gazetecilikteki dilini o seviyeyi söylemeyip deyince ‘bana büyüğümüz’ diyor diye böbürlenen biri var. Demincek eski oradan buradan atıyor. Sormazlar mı sayın Pazarcı, sen o dolaşma Zaman gazetesinde çalışıyordun de Atak İpek deminden ne durumda? Senin maaşını ödeyen kayırıcı zaman firarda, terörist. Mustafa Ünsal… O aktarılma alay malay televizyonlara çıktıkları genişlik yakın hempa oldukları zaman gazetesindeki köşesinden CHP’ye saldırıyor. Kardeşim, Mustafa Ünsal’ın kankası sendin, ben değildim. Nerede Mustafa Ünsal? Mustafa Destici, ağzına geleni söylüyor. ya sen o tarihte yemekli davet vermişsin. Katılanların listesine bak bakalım zarfında birçok şerha FETÖ’cü var, birçok sunum FETÖ mensubu gazeteci var? Onları görmeyin.

NEDİM ŞENER…: Tıpkısı ismin üzerinde duracağım. Kusura bakmasın. Nedim Şener… Balkon diyor ki ‘bu raporla ilişik benimle görüşülmedi.’ Bu rapor Mevkuf Gazeteciler Raporu. Cezaevinde görüşme edilen gazetecilerden hareketle başlandı. 2012’nin böylelikle tıpkı mektuba gelen cevaplarle toparlandı. 2013 yılında dahi basıldı, dağıtıldı. Birincisi, bu raporda nalça gibi yazıyor ki bu tarihde Nedim Şener, kendisi diyor kim ‘ben vakfedilmiş değilim’, azade bırakıldı, yargılanması devam ediyor diyor.

AJANDAM, MEŞHUR… 9 AĞUSTOS 2011 HÜR ÖZEL’İN NEDİM ŞENER’İ ZİYARETİ: Nedim Şener, bak ajandam. Meşhur. 9 Ağustos 2011. Mutlak Özel’in Nedim Şener’i ziyareti… Yazmışım, evvel istifham eşi Vecide Şener. Kızı eşi ile aynı isimde ama D ile başlayan apayrı ismi var. Deminden kızının adını söylemenin lüzumu bulunmayan. Taş Mektep’te okuyor o tarihte. Tarık Akan’ın okulu demişsin. 4 Mart 2011’da gözaltına alınmışsın. 6 Mart 2011 günü tutuklanmışsın. Neye bağlıyorsun dediğimde, Hrank dosyası demiş. Bu kadar değirmi yapıp ünlem koymuşum. Akla Yatkın mu Nedim Komutan? Çık, benimle görüşmedi Bağımsız Milletvekili Özel birlikte. Pusula sayısındaki sınırlamadan şikayet etmişsin. Yemeklerin yağından… Personel mebzul demişsin, kantinde sıfır şeyleri dışarıdan aldıramamaktan şikayet etmişsin. Bilgisayar süresi ve pusat yapılamama… O dönme seni ziyaret ettiğimiz gibi senin da adın var. Adı güzeşte kimse inkar etmiyor. Bana gelmediler diye. Sen bana gelmediler dedin. Açgözlü bak kayıtlara 9 Ağustos 2011 ziyaretçin kimmiş.

ŞIK, DİMDİK GİRDİ, DİMDİK ÇIKTI: Koğuş arkadaşın Ahmet Apiko, dimdik girdi, sağlıklı bundan sonra. Seninle ilgilendiren bunu söyleyen kimse yok. Bugüne kadar de söylemedim. imdi üstelik söylemeyeceğim bölük birlikte var. Kardeşim, sen Hrant dosyasından yağlık olduğunu düşünüyorsun, amma o dönüş, ertesi çevrim basına geçtiğimiz ziyaret raporuna şunu bile yazsanız gür peki dediğiniz hizip var. Ego yazmadım. Bugün utanırsın diye yazmadım. Açıkla onu dersen onu dahi açıklarım. de kim ‘beni ziyaret etmediler.’ birlikte ki ‘Ego Müstakil Özel’e rapora bunu birlikte yazarsanız iyi tamam demedim.’ ‘Bağımsız Hususi onu mesabe almadı, sonraları bile üzüldüm’ dahi bakalım. de bakalım da hangi demişsin. Bir Dirhem koca ol ya.

NE DEMELİ HAMZA DAĞ’A: Bülent Turan… Efendim bilmiyorlar mıymış, orada yazıyormuş… Tığ sebep yargılanıyorsun demişiz. Bize hangi yazdıysa raporumuza yazmışız. Raporu size birlikte yollamışız. Hamza Dağ… Hangi demeli Hamza Şiddetli’a. Yanındaki danışmanı arabasında kokain çekerken düçar. Televizyon kanalında bana soruyorlar diyor ki ‘suçun şahsiliği var.’ Kimin beraberinde çalıştığını bağlamaz. Israr ediyorlar diyorum kim ‘Ben Hamza Dağ’a fikren karşıyım ama bu aksiyon Hamza Ateş’ı işidir diyemem’ diyorum. Aylar sonraları gecikmiş bir özür, ‘Başkanım ben izledim, onları onları söylediler amma sen haddinden fazla sadık, arlı adammışsın. Hamza Acı ile bunun ilgisi bulunmayan ferdî cürüm dedin, benim bile yanıma onu birileri çakmıştı’ diye konuşuyorsun. Bugün balkon mal bulmuş kabil üstünde tepinecek, geliyorsun, ‘Bunlar teröristle görüştü…’ Üç oy için değecek mi? Bülent Turan seni bu mu kurtaracak? DOĞRU Partililer bu mu kurtaracak sizi? Yalancılığın, iftiracılığın, seviyesizliğin sizi kurtaracağını mı sanıyorsunuz?

ZEKATI OLAMAZSINIZ: Sizden korkan beter olsun. CHP’nin vatanseverliğine, yurtseverliğine, şehidin, gazisine, bayrağına, toprağına saygısının yanından geçemezsiniz, zekatı olamazsınız. Tayyip Erdoğan zaman desin siz eş değiştirirsiniz, geçim, kanal değiştirirsiniz. Bugün milliyetçisiniz, ferda gelişigüzel şeyi metrukiyet değer bambaşka bir düzlemde Tayyip Erdoğan’ın karar verdiği kimse onla parça edersiniz. CHP’ye bu sözü söyleyecek ve bununla itham edecek, buradan kendisine siyaset çıkaracak siyasi bitmiştir. Cümle haddini, yerini bilecek. Antrparantez bugünkü gazetelerin manşetleri… Huyumuz değil amma yapacağız. Genel Merkezimiz vasıtasıyla ‘CHP’nin gazetecisi’ diye tıpkı teröristi gösteren o manşeti atanlar, o gazeteler, o gazetelerin bilcümle sorumluları bu konuda televizyonda konuşanlar takır tukur cürüm duyurusunda  bulunacağız. Ayrıca tazminat davası açacağız. Hep tazminatları şehit ailelerine vereceğiz. Şehitlerimize vereceğiz. Zaman işlem yapılmazsa erte iş yapılacak.

75 MİLYAR TL, BÜTÇEDEN ÖDENDİ: Suret Bankası, kuralları, kültürü, gelenekleri olan geçmişten bugüne deneyim aktaran aynı vezneci. Amma şu anda birisinin çiftliği kadar yönetiliyor. 42’nci maddesi der kim ‘yılda iki kat Meclis’e ati, Çekim Bütçe Komisyonu’na brifing verecek.’ Tövbe, iki kat yapmıyor, binde bire bir tığ bağırıp çağırırsak ayrımsız sefer ya geliyor ya gelmiyor. 9 Ilkgüz itibariyle Seviye Korumalı Yatırım’ta 1,3 trilyon mal var. Bu paranın benzeri kısmı hazineden karşılanıyor. Bire Bir kısmı vazgeçilen rüsum. Ama döviz büsbütün olanlarda üstelik Forma Bankası bire bir maliyete katlanıyor. Kur Korumalı Tevdiat amacıyla yani Türk parasına güvenmeyen, parasını dolarda tutanlara dediler ki gel sen parayı TL’ye döndür, parayı bizim faizde tut, ego sana erdemli getiri vermeyeceğim amma düzey garantisi vereceğim. Paran dolar yükselirse ego sana aradaki farkı ödeyeceğim… ya sordular, nereden ödeyeceksin. Nikbet etmeyin garibanların cebinden ödeyeceğim dediler. Şu temel büyüklüğünde 75 bilyon TL bütçeden ödendi. 10 milyar TL’lik de verecekleri vergiyi münteha Düzey Koruma’de kalırsan rüşvet almayacağım deyip vergilerden vazgeçildi. Ama genişlik beş altı aynı 75, antrparantez 85 bilyon TL dahi Tarz Bankası’nın ödediği var. Çekim Bütçe Komisyonu’nun başkanına, Divan Başkanı’na, Traksiyon Bütçe Komisyonu üyeleri sesleniyoruz, Sedir açıldığında dönem, ay, zaman beklemeden Gestalt Bankası Başkanı’nın gelip bu sunumu yapması gerekir.”

“BİR, ALTILI MASA’DA TÜM ANTANT; İKİ, KAZANACAK CUMHURBAŞKANI”

İYİ Fırka Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamaları üstüne Özel, “Açıklamayı Kılıçdaroğlu yapsa bunları söylerdi. Ego seçme seferinde sorduğunuzda söylüyorum, Eksiksizlik Bey, şurası söylüyor, cümle konuşabilir amma tümen yerine mütekellim partimizin sözcüsü ve üç grup başkanvekiline çizdiği söve şudur, der ki ‘bir Altılı Masa’üstelik tamlik mutabakat; iki kazanacak Cumhur Reisi.’ Ayrımsız Altılı Ganyan Masa’nın kurulduğunu söylüyor ve ona ehemmiyet atfediyorsanız o masanın değişmeyen verici olduğunu söylersiniz. Sizin söylediğiniz noterler karar verici değillerdir. Notere neyi götürürseniz onu onaylar. Değişmeyen vericinin Altılı Masa olduğuna, kim bunu sayın Genel Başbuğ yüz kere söylüyor, ve o Altılı Ganyan Masa’nın belirlediği adayın 13’üncü Cumhurbaşkanı olacağına vurgudur. Genel Başkanımız ile çelişen tıpkısı boyut yoktur” değerlendirmesini yaptı.

“MERAL HANIM’IN KOCAELİ MESAJLARI BİRLİKTELİĞİN DIRI VE SARSILMAZ OLDUĞUNUN GÖSTERGESİDİR”

Akşener’in “Borcumuz bulunmayan” söylemi konusunda yöneltilen soruya Özel, “Meral Akşener’in Kocaeli’nde bire bir açılışta sayın Umumi Başkanımız ile ait ona duyduğu hürmet, çekinmek ve onunla ait cemaziyelevvel akşam ezanı birlikte anlatım ettiği, kişi medyun hissettiği söylemleri doğrusu bizim ittifakımızın temelini oluşturan ve üstüne düz yazı ettiğimiz binayı yer işlek kılan yaklaşım olduğunu düşünüyoruz. Bizim gücümüz, söz gelişi Topluluk İttifakı kabilinden elden düğünde ışık çektirmiyoruz biz. Onlar takkadak düğünde tıpkı araya gelebiliyorlar. Altı reis bire bir arada oturuyor. Birbirilerine düşünce yöneltmek üzere kameralara, televizyonlara gerekseme yok. Aralarında büzük ilişkisi var. Meral Hanım’ın Türkiye’ye hepimizi de etkileyen tonda, hissiyatta vermiş olduğu Kocaeli mesajları bu birlikteliğin hangi kadar kivrak ve sarsılmaz olduğunun göstergesidir” yanıtını verdi.



Share: