Nazır Çekicilik, “36. Acun Yerleşme Haset Etkinliği” tanıtımında konuştu Açıklaması

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gelgel, “Dünyanın geçtiği, fehva yerindeyse bu darboğaz günlerinde bile milletinin barınma ihtiyacını gideren, toplumsal fehamet ilkesinden katiyen taviz vermeyen Türkiye, dünyaya emsal olmaya bitmeme ediyor.” dedi.

Balıkesir’da, 3 Ekim’üstelik yapılacak “36. Acun Yerleşme Günü Etkinliği” öncesinde Kadıköy’deki bire bir otelde planlı tanıtıma katılan Gurur, Birleşmiş Uluslar (BM) Yerleşme’ın şehirlerde ve tüm iskân alanlarında çalışmalarını ve faaliyetlerini titizce sürdürmeye devam ettiğini söyledi.

Gelgel, dünyanın yekpare şehirlerinde ortaya sâdır sorunlar, eşitsizlikler, yoksulluk, abuhava değişikliği ile dirençli şehirler üzere konularda örnek projeler yürüttüklerini belirtti.

Habitat Günü’nün henüz esbak yıllarda, “evsizler üzere barınma, elan güvenli şehirler, bizim semtimiz, muvaffakiyetsiz atılmış yönetimi ve iklim değişikliği” kabilinden azrail temalarla kutlandığını tabir eden Alım, sabık yıl bu günün, “karbonsuz aynı acun üzere kentsel hareketi hızlandırmak” teması ile Kamerun’un Yaounde şehrinin aile sahipliğinde düzenlendiğini kaydetti.

Dünya Oturma Günü’nün bu yılki temasının “kimseyi ve tek yeri geride salıverme” namına belirlendiğini, Türkiye yerine bu özel temaya akla yatkın etkinlikler hazırladıklarını aktaran Kurum, şöyle devam etti:

“Bugün dünyamız maalesef ‘3C’ krizleri adına adlandırdığımız Covid (Kovid-19), Climate (İklim), Conflict (Patırtı), üzere saf yaşam dengesini bozan sorunlarla yüz yüze. Bu krizlerle mücadele amacıyla bundan sonra aksiyon birliğine ve dayanışmaya ihtiyacımız var. Büyüklük olarak bu dayanışmayı hemen kişi vatandaşlarımız üzere değil, parçalanmamış âdemiyet alemi için arzuluyoruz. Balıkesir’dahi hep bu arada, kül dünyada, terminolojik ifadesiyle ‘mekansal adaleti ve eşitliği’ sağlayan mekanizmaların oluşturulması için benzeri meşveret sürecini işleteceğiz. Tutumsuz kentleşmenin hırçın etkilerini gidermenin, şehirlerimizi ekonomisiyle gelişigüzel güçlendiren birer aktöre dönüştürmenin eskimemiş yollarını söylemek üzere tıpkı gayreti ortaya koyacağız. Doğamızı ve insanımızı koruyarak gerçekleşen sürdürülebilir kalkınmayı sunma bereketli şekilde gerçekleştirmeye dair üstelik gerekseme duyduğumuz düşünüm alışverişini, panellerimizle toplantılarımızla gerçekleştireceğiz ve insanlığın kuma tecrübesine kulak kesileceğiz.”

Bakan Alım, şehircilikte insanın mutluluğunun asıl olduğunu, şehirleri güzelleştirerek, akman, sağlıklı ve tehlikesiz hayat alanları haline beyan etmek istediklerini söyledi.

İstisna gözetmeksizin beher insanının şehrin sunduğu imkanlardan eşit ve adaletli ayrımsız şekilde yararlanmasını gönül ettiklerini, Türkiye yerine umum kentçilik adımlarını, kökleri binlerce sene maziye uzanan kadim medeniyetten aldıkları ilhamla attıklarını vurgulayan Alım, “Cumhurbaşkanımızın lakonik ifadeleriyle daha adaletli bire bir dünyanın cins olduğuna kamu kalbimizle inanıyoruz. Bu şuurla insanlığın savaşlar, çatışmalar ve krizler dolayısıyla yaşadığı sorunların en çabuk ve azimli adımlarla çözülmesi noktasında, bugün Rusya- Ukrayna krizinde Sayın Cumhurbaşkanımız, göstermiş olduğu liderlikle alay malay kamu bölgedeki barışın, huzurun, adaletin hesabına çokça mefret adımlar atmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

“Kültürümüzde danışma sunma zer başvuru kaynağıdır”

Hava, dünyada azık krizi yaşanmasın diyerek makro adımlar atmaya bitmeme ettiklerini, arz etkili, fahri ve avangart rollere istekli olduklarını, bu rolü sunu akıllıcasına şekilde uyguladıklarını vurgulayarak, “Elbette ki bizim kültürümüzde konuşma en kızıl başvuru kaynağıdır. Bizce ‘Danışmayan düzde yolu şaşırır, iki misil nöbet tetebbu etmek evladır.’ Bu noktada dünyanın neresinde, seçkin kiminle danışma ediyorsak edelim karşımıza çıkan anne mesele toptan çapta kalan tahaffuz ihtiyacıdır. BM Genel Sekreteri Sayın Guterres, bizim üstelik olduğumuz bir görüşmede, ‘Bugün dünyada gelişigüzel dönem yeryüzü birkaç 96 bin kullanılmamış konuta ve dönüşüme gerekseme olduğunu’ rapor etmişti. Bu alelade hareketle dünyanın henüz takanak çokça yolu olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların barınma ihtiyacına verdikleri sürekli çözümler ve cevaplarla dünyanın doğusundan batısına herhangi bir durumunda ürettikleri dosdoğru yuvalarla kat sayı olacak tıpkısı iddiayı taşıdıklarını ve gerçekleştirdiklerini tamlayan Kurum, Türkiye’nin alelacele derakap değme yıl sıklığı ve şiddeti artarak bitmeme eden zelzele, başat, cuşiş ve toprak kayması kabil afetlere maruz artan tıpkısı büyüklük olduğunu, buna rağmen çok güdük tıpkısı müddet içeresinde vatandaşlara bakir konutlarını ve yuvalarını teslim fail izzet tecrübesine sahip olduklarını söyledi.

“81 ilimizde 3 milyon konutun dönüşümünü sağladık”

TOKİ tarafından kamu dünya amacıyla menent olacak tıpkısı faaliyet yürüterek 1 milyon 170 bin içtimai bölük ürettiklerinin altını çizen Çekicilik, “Okuluyla camisiyle yeşil alanıyla bir bütün ve şehrin yapıldığı alana derece katan projeler oldu. Bugüne kadar 81 ilimizde 3 milyon konutun dönüşümünü sağladık. Hep dünyanın dikkatle izlediği kadar dünyanın geçtiği, deyim yerindeyse bu darboğaz günlerinde üstelik milletinin barınma ihtiyacını gideren, sosyal fehamet ilkesinden katiyen ödün vermeyen Türkiye dünyaya denk olmaya bitmeme ediyor. Acun mazlumlarını ve dilek coğrafyamızı dahi bu noktada destekledik, destekliyoruz. en üst Arnavutluk, Ukrayna ve Pakistan’bile yaşanan afetlere duyarsız kalmadık, kalmıyoruz.” dedi.

Bakan Hava, toplumsal politikalarda sınırları aşan adımlar attıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Elan adil tıpkısı dünyanın kurulmasının yolunun bu tür mihman çalışmalardan, bu noktadaki tecrübemizi dünyayla paylaşmaktan geçtiğini haddinden fazla mebzul biliyoruz. Bu iddiaya önderlik ediyoruz ve dünyaya da bu tecrübeden istifade etmek isteyen ne büyüklük varsa tığ bilcümle tecrübemizi aktarabilmeyi de yeniden ediyoruz. Cumhuriyet Altını tarihimizin sunma şişman içtimai hane hamlesini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 13 Eylül’bile ilan etmişlerdi. Mecmu 500 bin sosyal göz, 250 bin arsa ve 50 bin hareket yerleriyle 800 bin özgür birimin çalışmalarını başlattık. Güzeşte bakımından bile Cumhurbaşkanımız, mevrut kırıcı murat konusunda, bizlere altyapısı tamamlanarak milletimize sunduğumuz göz amaçlı yer sayısını 1 milyona tart talimatını verdiler. Halihazırda devam fail çalışmalarımızı elan dahi hızlandırdık. İnşallah TOKİ’mizle, İller Banka’mızla, değişik birimlerimizin alçak mesaisiyle arsalarımızı oluşturacağız, müjdesini de Cumhurbaşkanımız milletimize verecekler. Barınma ihtiyacına yanıt veren, toplumsal konutta adeta aynı kıvrılma niteliği haiz bu dev yatırımın dünyada eşi ve tıpkı olduğunu düşünmüyorum. Türkiye yerine ‘mekansal adaleti ve erişilebilirliği’ içtimai yaşamın değme alanında gerçekleştirecek adımları üstelik bir bir atıyoruz.”

“Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması lazım”

BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ise kentlerin geleceğinin bile bile dönüştürülmesi gerektiğini belirtti.

Sürdürülebilir kentlerin özelliklerini anlatan Sharif, “Dünya nüfusunun yarısından ilavesi kentlerde yaşamaktadır ve bu ahit geçtikçe artmaktadır. Bu, genişlik kayda derece fırsatları ve zorlukları tıpkı arada insanlığa sunmaktadır. Kentler, kalkınmanın merkezleridir ancak bunlar aceleci kentleşme ile gelişigüzel muhtelif çevresel, hesaplı ve nüfus bilimsel problemler ortaya çıkarabilir. Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması geçişsiz. Bunlara akıllıca politikalar düzenlenmeli.” ifadelerini kullandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan da Oturma Haset’nün dünyada eş zamanlı kutlandığını söyledi.

Katılımcı belediyecilik, içtimai belediyecilik, çevre dostu belediyecilik, kültürel belediyecilik ve hizmet belediyeciliği kendisine 5 vasıflarının bulunduğunu kaydeden Yılmayan, “Bakanlığımız, bu bahsettiğimiz herhangi bir alanda yatırımlar yapıyor. Içtimai konutlar, arıtmalar, peyzaj düzenlemeleri, kültürel etkinlikler yapılıyor. Bugünkü oturma konusunun cemi merkezinde tığ şehremaneti kendisine kül alanlarda bunu hissediyoruz. Sonuç 2 yıl içerisinde yaptığımız müzakere içerisinde 2 bahir 1 şehrin bulunduğu Balıkesir’da Yurt programını yapacağız.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşi sıra şişko fotoğraf çektirildi.

Share: